• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.1.2020Meniny má Gašpar
Bratislava

Toto sa stane, keď budete v noci spať vonku

  • 21:05 15.08.2019
  • Bratislava
Toto sa stane, keď budete v noci spať vonku

Tu je 6 účinkov, ktoré môžete očakávať, ak sa vyberiete spať do prírody.

Vzdať sa pohodlia svojej postele je pre mnohých ľudí náročné a preto ich vôbec nelákajú stanovačky, či nočné pobyty v prírode. Spánok v prírode má však zaujímavé účinky na telo. Štúdia výskumníkov z University of Colorado zistila, že ľudia, ktorí strávili noc v stane, spali v priemere 10 hodín a išli spať o 2 hodiny skôr, ako bežne chodia spať doma.

Prinášame vám 6 dôvodov, prečo by ste mali skúsiť spať vonku, aby ste pocítili ďalšie neoceniteľné benefity.

1. Budete vystavení prirodzenému svetlu

Podľa štúdie University of Colorado dokáže prirodzené svetlo vynulovať a správne nastaviť vnútorné hodiny vášho tela. Ak vás trápia prebdené noci, skúste odložiť mobily a tablety a skúsiť sa vyspať vonku v prírode.

2. Vaše hladiny melatonínu sa zmenia

Štúdia naznačuje, že umelé svetlo vášho smartfónu alebo počítača môže znížiť hladiny melatonínu, čo ovplyvňuje kvalitu spánku. Preto by ste mali vyskúšať spánok vonku, aby ste unikli od umelého svetla.

3. Vaša úroveň imunity sa zvýši

Štúdia v Japonsku ukázala, že aspoň 2 hodiny strávené v lese denne majú pre nás veľa výhod. Pobyt v lese znižuje krvný tlak, hladiny stresového hormónu kortizolu a srdcovú frekvenciu. Pomáha tiež zvyšovať hladinu bielych krviniek. Podľa japonských vedcov nás pri pobyte v lese chránia chemické látky, ktoré vylučujú stromy. Nočný spánok v prírode môže posilniť našu imunity a účinky telo pociťuje ešte ďalší týždeň.

4. Zlepšia sa funkcie mozgu a tela

Náš mozog aj svaly spotrebujú pri svojej funkcii množstvo kyslíka. Nie je žiadnym tajomstvom, že čím kvalitnejší vzduch dýchame, tým je naše telo zdravšie. Takže spánok vonku nie je len relaxačný zážitok, ale tiež prospieva nášmu mozgu a telu.

5. Vaša úroveň stresu klesne

Štúdia ukázala, že aj pri pohľade na obrázok stromu sa zníži váš stres a účinok je ešte silnejší pri pohľade na skutočný strom. Zvuky prírody nás upokojujú a prospievajú nášmu duševnému zdraviu. Takže ak vám nevadia občasné zvuky zvierat, spánok v prírode vám môže pomôcť skutočne vypustiť veľkú dávku stresu.

6. Kvalitný čerstvý vzduch pre mozog

Výskum ukázal, že ak pracujete v kancelárii alebo trávite veľa času na miestach s klimatizáciou a bez riadneho vetrania, potom máte s najväčšou pravdepodobnosťou vysokú hladinu CO2, čo má negatívny vplyv na mozog, znižuje produktivitu a spôsobuje bolesti hlavy a dýchacie ťažkosti. Máte problémy dokončiť pracovný projekt? Skúste si zdriemnuť vonku a doprajte mozgu čerstvý vzduch.

Máte radi stanovanie, alebo si spánku v prírode radšej vyhýbate? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch a inšpirujte ostatných k spánku vonku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cell.com, webmd.com, ncbi.nlm.nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Tieto zábery nepobúrili len Číňanov

Video: Tieto zábery nepobúrili len Číňanov

VČERA - 22:03Zaujímavosti

V dobe, keď sa Čína zmieta v epidémii smrteľného koronavírusu, na internet prenikli zábery, ktoré situácii vôbec neprospeli.

Video: Svedok zachytil helikoptéru Kobeho Bryanta. Toto robil pilot pred zrútením

Video: Svedok zachytil helikoptéru Kobeho Bryanta. Toto robil pilot pred zrútením

VČERA - 21:31Zaujímavosti

Svedok zachytil manévre helikoptéry, ktorá sa následne zrútila.

Baristi sa podelili o triky pri príprave kávy. Využijete ich aj doma

Baristi sa podelili o triky pri príprave kávy. Využijete ich aj doma

VČERA - 19:30Zaujímavosti

Nik sa v káve nevyzná lepšie ako ľudia, ktorí sa živia jej každodennou prípravou. Tieto triky baristov sa v kuchyni hodia aj vám.

Video: Levy číhali na bezbranné sloníča. Novej posile sa však podarilo niečo neuveriteľné

Video: Levy číhali na bezbranné sloníča. Novej posile sa však podarilo niečo neuveriteľné

22:02 27.01.2020Zaujímavosti

Nervy drásajúce zábery zachytávajú záchranu slonieho mláďaťa.

Temné tajomstvo kamenných mužíkov a prečo by ste ich nikdy nemali stavať

Temné tajomstvo kamenných mužíkov a prečo by ste ich nikdy nemali stavať

20:17 26.01.2020Zaujímavosti

Malé kôpky skál, ktoré jedna na druhej stoja v pozoruhodnej rovnováhe, zaujmú na potulkách v prírode nejedného dobrodruha. Aké tajomstvo skrývajú?