• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.1.2020Meniny má Tamara
-1°Bratislava

Cestujete do Egypta, Turecka či Španielska? Toto musíte vedieť

  • 20:00 21.07.2019
  • Londýn
Cestujete do Egypta, Turecka či Španielska? Toto musíte vedieť

Nepokazte si dovolenku ochorením, ktorému sa dá jednoducho vyhnúť. Prečítajte si základné informácie o najčastejších zdravotných rizikách, ktoré v týchto krajinách striehnu na turistov.

Do Veľkej Británie sa z egyptského letoviska Hurghada v roku 2019 vrátil vysoký počet ľudí, vrátane detí, u ktorých zistili príznaky ochorenia spôsobeného baktériou E. coli, uvádza Public Health England (PHE). V dôsledku nárastu takýchto prípadov zdravotný úrad vydal výstrahu pre všetkých, ktorí plánujú dovolenku nielen v Egypte, ale aj v Španielsku a Turecku.

Vedci stále pracujú na odhalení presnej príčiny týchto infekcií, no PHE už teraz zverejnil sériu opatrení, ktoré by turisti mali vykonať, aby sa v daných destináciách vyhli ochoreniu.

Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patrí bolesť brucha, hnačka a horúčka. Väčšina ľudí sa dokáže vyliečiť bez odbornej lekárskej pomoci, pozor však treba dávať u starších ľudí a malých detí, pri ktorých môže dôjsť k rozvinutiu príznakov a následnému zlyhaniu obličiek.

Ako sa brániť?

Najlepšou prevenciou pred ochorením, ktoré spôsobuje E. coli, je vyhnúť sa niektorým jedlám. PHE odporúča nejesť šaláty a akékoľvek jedlo so surovou zeleninou, a jesť len ovocie, ktoré sa dá ošúpať. Vyhnite sa nepasterizovanému mlieku, syru a zmrzline ako aj jedlu, ktoré bolo bez prikrývky ponechané v teplom prostredí.

V prípade mäsa sa uistite, že bolo dostatočne uvarené. Vo všeobecnosti platí, že by ste sa mali vyhnúť ružovému alebo studenému mäsu.

Nebezpečenstvo sa ukrýva aj v ľade, ktorý nepochádza z filtrovanej alebo balenej vody. Pri umývaní zubov si vyplachujte ústa kupovanou vodou, ktorá by mala byť Svätým grálom vášho pitného režimu počas pobytu v týchto destináciách.

Nemali by ste zabúdať ani na dôkladné umytie rúk po každej návšteve toalety a vždy pred prípravou alebo konzumáciou jedla. Ak v blízkosti nenájdete umývadlo, hodí sa vám antibakteriálny gél.

Ak sa budete kúpať, spravte všetko preto, aby ste vy alebo vaše deti neprehltli vodu. Ak sa cítite zle, plávaniu sa celkom vyhnite – zabránite tak prípadnému prenosu infekcie na ostatných.

Doktor Nick Phin, ktorý pracuje pre oddelenie Národnej infekčnej služby v rámci PHE, hovorí: „Ak vás trápi hnačka a zvracanie, prijímajte dostatok tekutín a vyhľadajte lekársku pomoc, ak príznaky nezmiznú do 48 hodín.“

Ľudia, ktorí zažívajú príznaky ochorenia spôsobeného E. coli, by sa mali v čase ich trvania vyhnúť príprave jedla a obzvlášť dbať na dôslednú hygienu po návšteve toalety.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk, gov.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 príznakov, ktoré naznačujú, že pijete priveľa kávy

6 príznakov, ktoré naznačujú, že pijete priveľa kávy

VČERA - 20:15Zdravie

Ak ste sa už stretli s niektorou z týchto nepríjemností, vinu hľadajte v množstve vypitej kávy.

Toto je najlepší čas na večeru pre zdravie srdca

Toto je najlepší čas na večeru pre zdravie srdca

VČERA - 19:44Zdravie

Večera v správnej hodine dokáže predchádzať vysokému krvnému tlaku a priberaniu na váhe.

Slepé črevo nie je zbytočné. Takto sa podieľa na vašom zdraví

Slepé črevo nie je zbytočné. Takto sa podieľa na vašom zdraví

VČERA - 18:08Zdravie

O slepom čreve sa často hovorí, že u človeka neplní žiadnu úlohu a je to len prebytok evolúcie. Drobný orgán sa v skutočnosti podieľa na dôležitých procesoch.

Táto emócia najčastejšie poháňa závislosti

Táto emócia najčastejšie poháňa závislosti

20:08 24.01.2020Zdravie

Za návykové správanie nie sú zodpovedné všetky negatívne emócie.

Tieto dve chemikálie znižujú IQ, nachádzajú sa v každodenných predmetoch

Tieto dve chemikálie znižujú IQ, nachádzajú sa v každodenných predmetoch

20:48 23.01.2020Zdravie

Bežné chemikálie, ktoré nájdeme v domácnosti, môžu znižovať inteligenciu detí.