• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.8.2019Meniny má Filip
21°Bratislava

Cestujete do Egypta, Turecka či Španielska? Toto musíte vedieť

  • 20:00 21.07.2019
  • Londýn
Cestujete do Egypta, Turecka či Španielska? Toto musíte vedieť

Nepokazte si dovolenku ochorením, ktorému sa dá jednoducho vyhnúť. Prečítajte si základné informácie o najčastejších zdravotných rizikách, ktoré v týchto krajinách striehnu na turistov.

Do Veľkej Británie sa z egyptského letoviska Hurghada v roku 2019 vrátil vysoký počet ľudí, vrátane detí, u ktorých zistili príznaky ochorenia spôsobeného baktériou E. coli, uvádza Public Health England (PHE). V dôsledku nárastu takýchto prípadov zdravotný úrad vydal výstrahu pre všetkých, ktorí plánujú dovolenku nielen v Egypte, ale aj v Španielsku a Turecku.

Vedci stále pracujú na odhalení presnej príčiny týchto infekcií, no PHE už teraz zverejnil sériu opatrení, ktoré by turisti mali vykonať, aby sa v daných destináciách vyhli ochoreniu.

Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patrí bolesť brucha, hnačka a horúčka. Väčšina ľudí sa dokáže vyliečiť bez odbornej lekárskej pomoci, pozor však treba dávať u starších ľudí a malých detí, pri ktorých môže dôjsť k rozvinutiu príznakov a následnému zlyhaniu obličiek.

Ako sa brániť?

Najlepšou prevenciou pred ochorením, ktoré spôsobuje E. coli, je vyhnúť sa niektorým jedlám. PHE odporúča nejesť šaláty a akékoľvek jedlo so surovou zeleninou, a jesť len ovocie, ktoré sa dá ošúpať. Vyhnite sa nepasterizovanému mlieku, syru a zmrzline ako aj jedlu, ktoré bolo bez prikrývky ponechané v teplom prostredí.

V prípade mäsa sa uistite, že bolo dostatočne uvarené. Vo všeobecnosti platí, že by ste sa mali vyhnúť ružovému alebo studenému mäsu.

Nebezpečenstvo sa ukrýva aj v ľade, ktorý nepochádza z filtrovanej alebo balenej vody. Pri umývaní zubov si vyplachujte ústa kupovanou vodou, ktorá by mala byť Svätým grálom vášho pitného režimu počas pobytu v týchto destináciách.

Nemali by ste zabúdať ani na dôkladné umytie rúk po každej návšteve toalety a vždy pred prípravou alebo konzumáciou jedla. Ak v blízkosti nenájdete umývadlo, hodí sa vám antibakteriálny gél.

Ak sa budete kúpať, spravte všetko preto, aby ste vy alebo vaše deti neprehltli vodu. Ak sa cítite zle, plávaniu sa celkom vyhnite – zabránite tak prípadnému prenosu infekcie na ostatných.

Doktor Nick Phin, ktorý pracuje pre oddelenie Národnej infekčnej služby v rámci PHE, hovorí: „Ak vás trápi hnačka a zvracanie, prijímajte dostatok tekutín a vyhľadajte lekársku pomoc, ak príznaky nezmiznú do 48 hodín.“

Ľudia, ktorí zažívajú príznaky ochorenia spôsobeného E. coli, by sa mali v čase ich trvania vyhnúť príprave jedla a obzvlášť dbať na dôslednú hygienu po návšteve toalety.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk, gov.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

VČERA - 21:11Zdravie

Výskum rozoberá spojenie medzi konzumáciou fluoridovanej vody počas tehotenstva a zdravím narodených detí.

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

VČERA - 20:18Zdravie

O tomto „fakte“ o infarkte sa hovorí často, no skutočnosť znie celkom inak.

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

21:08 21.08.2019Zdravie

Ak je vaším cieľom schudnúť, doprajte si pred spánkom jeden z týchto nápojov.

Mrazená zelenina a 8 bežných chýb, ktoré opakujeme pri jej príprave

Mrazená zelenina a 8 bežných chýb, ktoré opakujeme pri jej príprave

19:09 21.08.2019Zdravie

Odborníci radia, ako kupovať, pripravovať, variť a skladovať mrazenú zeleninu tak, aby ste z nej mali najväčší pôžitok.

Kávová diéta: Účinný spôsob chudnutia, alebo len rozprávka na dobrú noc?

Kávová diéta: Účinný spôsob chudnutia, alebo len rozprávka na dobrú noc?

20:12 20.08.2019Zdravie

Kávová diéta sľubuje chudnutie len s niekoľkými šálkami kávy za deň. Aké sú jej skutočné účinky a na čo treba dať pozor?