• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Narodili ste sa predčasne? Takýto to má vplyv na váš život v dospelosti

  • 21:13 16.07.2019
  • Coventry
Narodili ste sa predčasne? Takýto to má vplyv na váš život v dospelosti

To, či sa dieťa narodí v predpokladanom termíne alebo mimo neho, má podľa rozsiahlej štúdie dopad aj na jeho život v dospelosti. Ako sa to prejavuje?

Predčasný pôrod je detailne preskúmaný z hľadiska jeho vplyvu na zdravie dieťaťa, no tomu, akú stopu zanecháva na osobnosti, sa venuje len málo štúdií. Tento fakt sa rozhodla zmeniť meta-štúdia z dielne doktorky Mariny Mendonçovej a kolegov z University of Warwick vo Veľkej Británii.

Rozsiahla analýza dokázala, že že deti narodené pred 37. týždňom tehotenstva majú väčšinou hanblivú a rezervovanú povahu. Mnohé z nich majú v dospelosti problém zotrvať v romantickom vzťahu a majú o 22% menšiu pravdepodobnosť, že budú mať deti v porovnaní s tými, ktoré sa narodia v termíne.

Zdá sa, že čím skôr sa deti narodia, tým väčší dopad to má na ich život v spoločnosti. Výsledky potvrdila analýza 4,4 milióna dospelých z 21 štúdií v 12 krajinách – pri takejto veľkej vzorke sa len ťažko spochybňuje záver.

Mendinçová vo svojom stanovisku zdôrazňuje, že kvalita vzťahov v dospelosti u predčasne narodených detí pravdepodobne nesúvisí s fyzickým obmedzením. „Zistenie, že dospelí, ktorí sa narodili predčasne, častejšie žijú bez partnera, pohlavného styku a vlastných detí, sa s najväčšou pravdepodobnosťou nedá vysvetliť vyšším počtom fyzických hendikepov u takýchto ľudí,“ hovorí Mendinçová.

Aj napriek tomu, že predčasne narodení ľudia častejšie udávajú osamelý život, kvalita ich priateľských aj partnerských vzťahov je rovnaká ako u ostatných.

Mendonçová s kolegami hovorí o potrebe začleniť tieto poznatky do učiteľských osnov, aby tak učitelia a vychovávatelia mohli brať špeciálny ohľad na odlišné spoločenské potreby predčasne narodených detí. Profesor Dieter Wolke, ktorý sa tiež podieľal na vypracovaní štúdie, v tejto súvislosti uviedol: „Podpora vo vytváraní priateľských vzťahov s rovesníkmi im pomôže tvoriť partnerské vzťahy v budúcnosti, viesť uspokojivý milostný život a založiť rodinu. Všetky tieto zložky prispievajú k naplnenému životu.“

Medzi ďalšie charakteristiky, ktoré sa spájajú s predčasne narodenými ľuďmi, patrí aj ich neochota podstupovať riziko a zapájať sa do zábavných aktivít príznačných pre pubertálne obdobie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, iflscience.com, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

VČERA - 21:07Zaujímavosti

Najlepšie ukážky správania psychopatov môžeme vidieť aj v niektorých filmoch. Psychiatri vybrali tie najlepšie z nich.

Žena sa nakazila dvomi rôznymi variantmi covidu: Z tohto rozdielu som ostala v šoku

Žena sa nakazila dvomi rôznymi variantmi covidu: Z tohto rozdielu som ostala v šoku

VČERA - 19:37Zaujímavosti

Rozdiel medzi variantom delta a omikron nového koronavírusu podľa Austrálčanky nijako nesúvisí s príznakmi, ktoré sa ochoreniu COVID-19 tradične pripisujú.

Video: Ako si urobiť objemný cop v dvoch krokoch

Video: Ako si urobiť objemný cop v dvoch krokoch

VČERA - 11:06Zaujímavosti

Ak si chcete uviazať skutočne objemný konský chvost, stačí poznať túto techniku.

8 spôsobov, akými si denne ničíte matrac

8 spôsobov, akými si denne ničíte matrac

20:09 15.01.2022Zaujímavosti

Správne udržiavaný matrac môže slúžiť svojmu majiteľovi niekoľko rokov. Zistite, čo môžete spraviť preto, aby ste jeho stav udržali v čo najlepšom stave čo najdlhšie.

Ste súčasťou správneho vzťahu? Rozhoduje o tom jediná otázka, tvrdí terapeutka

Ste súčasťou správneho vzťahu? Rozhoduje o tom jediná otázka, tvrdí terapeutka

17:41 15.01.2022Zaujímavosti

Psychologička, ktorá sa zaoberá párovými terapiami, kladie svojim klientom vždy tú istú otázku, podľa ktorej sami zistia, či sa nachádzajú v tom správnom vzťahu.