• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.5.2020Meniny má Urban
17°Bratislava

Google priznal, že odpočúva zákazníkov. Tieto zariadenia načúvajú, aj keď sú vypnuté

  • 21:13 15.07.2019
  • Bratislava
Google priznal, že odpočúva zákazníkov. Tieto zariadenia načúvajú, aj keď sú vypnuté

Súkromné informácie zákazníkov spoločnosti Google sa ocitli v ohrození. Spoločnosť priznala svoj omyl a vysvetlila, prečo je potrebné odpočúvať rozhovory v domácnosti.

Do zoznamu spoločností, ktoré odpočúvajú súkromné konverzácie zákazníkov s cieľom skvalitniť svoje produkty, sa najnovšie pridal Google. Správa o jeho odpočúvaní a nahrávaní rozhovorov zákazníkov prenikla na verejnosť len niekoľko dní po tom, ako belgický plátok VRT NWS priniesol spoveď zamestnanca, ktorý o tom ako prvý informoval.

Spoločnosť Google priznala, že niektorým zamestnancom udeľuje prístup k zvukovým nahrávkam zaznamenaným pomocou hlasového asistenta Google Home a Android. Zlomky rozhovorov sú údajne odosielané jazykovým expertom, ktorí vyhodnocujú reč zákazníkov a pomáhajú tak skvalitniť služby, ktoré hlasový asistent ponúka.

Google hovorí, že k zamestnancom sa reálne dostane len nízky počet nahrávok – okolo 0,2 percenta z celkového počtu záznamov. Podľa niektorých zamestnancov ale tieto nahrávky neraz obsahujú citlivé informácie o užívateľoch. Google nahrával zákazníkov dokonca aj vtedy, keď zariadenie nebolo zapnuté. VRT NWS sa podarilo získať viac ako 1.000 nahrávok Googlu, z čoho 153 z nich vzniklo práve takýmto spôsobom.

Nahrávky posudzujú experti

Témy nahrávaných rozhovorov boli rôznorodé. Zamestnanci hovoria, že si napríklad vypočuli rozhovory rodičov s deťmi, hádky aj pracovné telefonáty s obsahom súkromných informácií.

Googlu sa podarilo nahrať aj citlivejšie informácie. Zamestnanci napríklad počúvali nahrávku ženy, ktorej zjavne niekto ubližoval, alebo mužov, ktorí prostredníctvom hlasového asistenta vyhľadávali filmy pre dospelých.

Nahrávky Googlu sú plne anonymné, a namiesto mien majiteľov ich pri analyzovaní označujú číslom. Informácie, ktoré v nich odznejú, sú však stále súkromné a nechránené.

Nie je celkom jasné, ako k nahrávaniu dochádza, no VRT poznamenáva, že v niektorých prípadoch môže majiteľ zapnúť zariadenie omylom, alebo sa zariadenie zapne samostatne, ak niektoré zo slov majiteľa vyhodnotí ako pokyn na zapnutie.

Spoločnosť Google vo svojom vyhlásení informuje, že niekoľko nahrávok bolo za účelom skvalitnenia poskytovaných služieb prepísaných expertmi. Google začal vyšetrovanie zaoberajúce sa únikom niektorých z nich na verejnosť.

„Spoločne s jazykovými odborníkmi z celého sveta pracujeme na zlepšovaní hlasovej technológie prepisovaním malého počtu úsekov z rozhovorov – ide o podstatný krok pri zlepšovaní technológie, ktorú podporujú zariadenia ako Google Assistant,“ bráni sa Google. Spoločnosť ďalej uvádza, že funkcionári doteraz nevedeli o zneužití právomocí jedného zo zamestnancov tým, že zverejnil hlasové nahrávky.

Google uisťuje, že v súčasnosti podniká kroky ako zabezpečiť spoločnosť pred únikom ďalších citlivých nahrávok.

Robia to aj ďalší

V priebehu roka 2019 sa potvrdilo, že niektoré konverzácie zákazníkov v prítomnosti hlasového asistenta sledujú aj zamestnanci Amazonu. Potvrdilo to aj vedenie spoločnosti s rovnakým vysvetlením, aké uvádzal Google – ide o potrebný krok pri zlepšovaní hlasových odpovedí asistenta s názvom Alexa.

Na rozdiel od Google Home, Alexa poskytuje užívateľom možnosť vypočuť si a vymazať zvukové nahrávky cez online konto.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, vrt.be, dailymail.co.uk, bloomberg.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 spôsobov, ako odstrániť farbu na vlasy z pokožky

6 spôsobov, ako odstrániť farbu na vlasy z pokožky

VČERA - 20:12Zaujímavosti

Farbenie vlasov po domácky je pravidelnou záležitosťou množstva žien a mužov. Väčšinou pri ňom dochádza k zafarbeniu aj tých častí tela, ktoré mali ostať nedotknuté. Ako farbu odstrániť z týchto miest?

Pre toto by ste svoju mačku nemali vypúšťať z domácnosti

Pre toto by ste svoju mačku nemali vypúšťať z domácnosti

VČERA - 8:04Zaujímavosti

Vaša mačka v prírode narobí viac škody ako úžitku. Pre toto by ste ju nemali púšťať na potulky.

Psychológovia radia: Najlepšie farby pre každú miestnosť v domácnosti

Psychológovia radia: Najlepšie farby pre každú miestnosť v domácnosti

VČERA - 7:28Zaujímavosti

Farby do veľkej miery určujú celkový dizajn a atmosféru domácnosti, preto je dôležité nepodceniť ich výber. Ak si nie ste istí, ktorá farba sa hodí do akej miestnosti, psychológovia vám výber možno uľahčia.

Pred desiatimi rokmi zomrel spevák Petr Muk

Pred desiatimi rokmi zomrel spevák Petr Muk

VČERA - 6:30Zaujímavosti

V nedeľu 24. mája uplynie už desať rokov od náhleho úmrtia Petra Muka.

Video: Muža chceli obrať o peniaze pre trik s náramkom. Nenechajte sa takto oklamať

Video: Muža chceli obrať o peniaze pre trik s náramkom. Nenechajte sa takto oklamať

20:49 23.05.2020Zaujímavosti

Rozšírený trik už mnohých pripravil o peniaze.