Tieto bežné lieky, ktoré užívajú milióny ľudí, zvyšujú riziko demencie o 50%

Lieky, ktoré lekári bežne predpisujú na celý rad problémov, výrazne zvyšujú riziko nástupu demencie.
Spoločná trieda liekov, ktorú lekári predpisujú pre celý rad stavov, od kŕčov cez problémov s močovým mechúrom až po Parkinsonovu chorobu a depresiu, môže zvýšiť riziko demencie. Výskum vedcov z University of Nottingham v Spojenom kráľovstve analyzoval prepojenie medzi anticholinergikami a rizikom demencie.
Liečivá nazývané anticholinergiká pôsobia tak, že inhibujú acetylcholín. Tieto lieky majú pomôcť pri uvoľnení alebo kontrakcii svalov a lekári ich predpisujú na rôzne kŕče spojené s gastrointestinýlnymi problémami, na liečbu problémov s močovým mechúrom a dokonca aj na niektoré príznaky Parkinsonovej choroby.
V štúdii uverejnenej v odbornom časopise JAMA Internal Medicine vedci dospeli k záveru, že anticholinergiká môžu zvýšiť riziko vzniku demencie u človeka.
Zvýšenie rizika o 50 percent
Vedúca štúdie Carol Couplandová a jej kolegovia sa zaoberali údajmi z databázy QResearch so zdravotnými záznamami od 58 769 osôb s demenciou a 225 574 ľudí bez demencie.
Vedci zistili, že anticholinergné lieky sú vo všeobecnosti spojené s vyšším rizikom demencie. Konkrétne anticholinergné antidepresíva, antipsychotiká, antiparkinsoniká, lieky na močový mechúr a lieky proti epilepsii boli spojené s najvýraznejším zvýšením rizika.
Medzi nimi boli najčastejšie predpisovanými liekmi antidepresíva, lieky proti vertigu a na liečbu hyperaktívneho močového mechúra. Tieto výsledky sa potvrdili aj po tom, čo výskumníci vylúčili ostatné rizikové faktory demencie.
Výskumníci tak celkovo dospeli k záveru, že ľudia vo veku 55 rokov a viac, ktorí denne užívali silné anticholinergiká aspoň 3 roky, mali o 50% vyššiu pravdepodobnosť vzniku demencie ako ľudia, ktorí tento druh liekov neužívali
Lekári by mali prihliadať aj na riziká
Ako uvádza Couplandová:
"Štúdia pridáva ďalšie dôkazy o potenciálnych rizikách spojených so silnými anticholinergnými liekmi, najmä antidepresívami, antimuskarínovými liekmi, antiparkinsonikami a liekmi proti epilepsii. Popri prínosoch by mali zdravotní pracovníci starostlivo zvážiť aj riziká pri predpisovaní a ak je to možné, mali by sa zvážiť alternatívne liečby.
Tieto zistenia tiež zdôrazňujú dôležitosť vykonávania pravidelných hodnotení liekov. Zistili sme väčšie riziko pre ľudí diagnostikovaných s demenciou pred dosiahnutím veku 80 rokov, čo naznačuje, že anticholinergné lieky by mali byť predpisované s obozretnosťou u ľudí v strednom veku, ako aj u starších ľudí.”

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.