• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.7.2019Meniny má Olga
23°Bratislava

Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

  • 18:33 16.06.2019
  • Bratislava
Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

Metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a jeho zdravie kolabuje. Ako tomuto stavu zabrániť, ak už máte po menopauze?

Zdravie metabolizmu žien po menopauze neraz ohrozuje takzvaný metabolický syndróm. Ide o niekoľko rizikových faktorov (obezita, vysoký tlak, vysoká hladina cukru v krvi), ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu, infarktu, porážky a iných smrteľných ochorení.

Štúdia uverejnená v žurnále Menopause zisťovala vplyv estrogénu a vitamínu D na metabolický syndróm u skupiny Číňaniek po menopauze.

Štúdie sa dokopy zúčastnilo 616 žien vo veku od 49 do 86 rokov. Ani jedna z nich na začiatku skúmania neužívala doplnky s obsahom vitamínu D alebo estrogénu. V priebehu štúdie sa hodnotila hladina estradiolu (najsilnejší z estrogénových hormónov) a vitamínu D v ich krvi a prítomnosť rizikových faktorov metabolického syndrómu.

Vitamín, ktorý vás zachráni

Vedeckému tímu sa podarilo nájsť spojitosť medzi vitamínom D a estradiolom. U žien s nižšou hladinou vitamínu D v tele bola zároveň nižšia hladina estradiolu a naopak.

Ako sa ďalej podarilo preukázať, vysoká úroveň vitamínu D bola prítomná u tých žien, ktoré dosahovali lepšie hodnoty krvného tlaku, cukru a tukov v krvi. U tých, ktorým namerali nižšiu hodnotu estradiolu, tiež zaznamenali horšie výsledky merania krvného tlaku a vyššiu hladinu cholesterolu a triglyceridov.

Najvýznamnejším nálezom štúdie ostáva fakt, že ženy s nízkou úrovňou vitamínu D a estradiolu v organizme boli náchylnejšie na metabolický syndróm ako ostatné.

Čo je to metabolický syndróm?

Metabolický syndróm zahŕňa 5 rizikových faktorov: obezitu, vysokú úroveň triglyceridov, nízku úroveň HDL cholesterolu („dobrý“ cholesterol), vysoký krvný tlak a zvýšenú hladinu cukru v krvi.

Metabolický syndróm je závažný zdravotný problém obrovského počtu ľudí žijúcich v modernej dobe. Odhaduje sa, že len v Spojených štátoch sa v rokoch 2011 – 2012 pohybovalo 35% dospelých a polovica ľudí po 60-ke, ktorí trpeli touto poruchou.

Doktorka JoAnn Pinkertonová zo Severoamerickej spoločnosti na výskum menopauzy (The North American Menopause Society) hovorí, že nový výskum je dôkazom toho, že ženy po menopauze by mali prijímať vitamín D vo forme doplnkov. „Spoločnosť na výskum endokrinného systému odporúča ženám po menopauze užívať denne dávku aspoň 30 nanogramov na mililiter.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ovid.com, medicalnewstoday.com, jamanetwork.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

DNES - 19:35Zdravie

Načasovanie kúpeľa dokáže ovplyvniť kvalitu spánku.

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

DNES - 19:13Zdravie

Pred podstúpením chirurgického zákroku by ste mali vedieť niekoľko dôležitých faktov.

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

VČERA - 21:53Zdravie

Samotné facebookové príspevky dokážu odhaliť 21 rôznych porúch a ochorení, vrátane cukrovky, vysokého tlaku, nervozity a depresie.

Aká je pravda o ortopedických topánkach

Aká je pravda o ortopedických topánkach

VČERA - 20:01Zdravie

Nové poznatky o stvrdnutej koži na nohách rozpútali diskusiu o vplyve orotopedických topánok na zdravie.

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

VČERA - 18:48Zdravie

Ak ste sa niekedy zháčili pri pocite náhlej bolesti, ktorá sa ozvala z niektorej časti vášho tela, tento článok vám o vašom zdraví prezradí viac.