• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 19.9.2019Meniny má Konštantín
14°Bratislava

1 pohár paradajkovej šťavy denne: Takúto zmenu na sebe spozorujete!

  • 19:06 10.06.2019
  • Kuriyama
1 pohár paradajkovej šťavy denne: Takúto zmenu na sebe spozorujete!

Jediný pohár paradajkovej šťavy denne dokáže s telom spraviť zázraky. Viete, aká skupina ľudí by ju mala začať piť pravidelne?

Kardiovaskulárnych ochorení vo svete pribúda, a s tým súvisia aj tisíce úmrtí ročne. Je síce možné obmedziť ich riziko napríklad tým, že skoncujete s fajčením, no iné rizikové faktory, ako napríklad vek, neovplyvníte.

Jedným z rozhodujúcich faktorov ovplôyvňujúcich zdravie srdca a ciev je strava. Mohla by pravidelná konzumácia nesolenej paradajkovej šťavy viesť k uzdraveniu najčastejších chorôb obehovej sústavy? Na to sa pozrela štúdia publikovaná v magazíne Food Science & Nutrition.

Stručná charakteristika aterosklerózy

Štúdia sa zamerala najmä na efektívnosť paradajkovej šťavy v boji proti ateroskleróze. Je to ochorenie, ku ktorému dochádza po nahromadení plaku v cievach. Jeho stvrdnutie vedie k poškodeniu vnútornej steny ciev.

K poškodeniu ciev dochádza z viacerých príčin, vrátane vysokého krvného tlaku, cukrovky a nahromadeniu cholesterolu v krvi. V minulosti bolo dokázané, že konzumácia nesolenej paradajkovej šťavy znižuje úroveň triglyceridov v krvi, ktoré sa podieľajú na vzniku aterosklerózy v cievach.

Minulé výskumy vedcov priviedli k otázke, či by paradajková šťava vedela zabrániť aj ďalším rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, ako je vysoký krvný tlak a metabolizmus tukov a glukózy.

1 pohár paradajkovej šťavy za deň

Na výskume sa podieľalo 184 dobrovoľníkov a 297 dobrovoľníčok. Tí po dobu 1 roka mohli piť toľko paradajkovej šťavy, koľko sami chceli, pričom najmenej mali vypiť aspoň 215 mililitrov (o niečo menej ako 1 pohár).

Na začiatku a na konci výskumu im bol zmeraný krvný tlak, úroveň triglyceridov a cholesterolu v krvi a hodnota glukózy v plazme. Vo vybranej vzorke sa nachádzalo 94 účastníkov s vysokým krvným tlakom alebo prehypertenziou (zvýšený krvný tlak).

Krvný tlak týchto účastníkov sa po roku konzumácie paradajkovej šťavy výrazne znížil. Systolický tlak klesol priemerne z 141,2 na 137 a diastolický z 83,3 na 80,9 milimetrov ortute (mm Hg). Účinky boli podobné u mužov aj žien bez závislosti od veku.

Výskumníci tiež spozorovali značný pokles lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL), ktoré poznáme aj pod označením „zlý cholesterol“. Ten je tiež rizikovým faktorom aterosklerózy.

Ide o nevyvrátiteľné dôkazy?

Kritici poukazujú na niekoľko nedokonalostí najnovšej štúdie. V prvom rade nie sú spokojní s malým počtom účastníkov, no vadí im aj to, že všetci pochádzali len z jednej časti sveta – mesta Kuriyama v Japonsku.

Vedci v rámci štúdie nemali prístup k stravovacím návykom účastníkov, a v niektorých prípadoch sa tak mohlo stať, že účastník nahradil nezdravú pochúťku pohárom paradajkovej šťavy.

Na záver však treba zdôrazniť, že nemáme do činenia s prvou štúdiou, ktorá potvrdila pozitívne účinky paradajkovej šťavy na zdravie obehovej sústavy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, wiley.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Takto dokáže baza poraziť chrípku

Takto dokáže baza poraziť chrípku

DNES - 19:24Zdravie

Nové dôkazy naznačujú, že tieto tmavofialové bobule dokážu zlepšiť imunitný systém človeka.

10 spôsobov ako si ozdraviť šálku kávy

10 spôsobov ako si ozdraviť šálku kávy

DNES - 19:03Zdravie

Ak chcete svoj štart do dňa ozvláštniť niečím zdravým, inšpirujte sa týmito 10 spôsobmi, ako spraviť z kávy zdravú delikatesu.

Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

DNES - 9:07Zdravie

Aj nesprávne skladovanie húb môže spôsobiť otravu ľudského organizmu. Upozorňujú na to odborníci.

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

VČERA - 19:20Zdravie

Zdravotné benefity konzumácie paradajok nemožno podceňovať, no v kombinácii s niektorými potravinami nie sú také výhodné ako bez nich.

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

VČERA - 10:17Zdravie

Akútna leukémia je jedným z najčastejších druhov zhubných ochorení krvi a tretím najsmrteľnejším druhom rakoviny. Tieto príznaky sa pri diagnostike často prehliadajú.