• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.6.2019Meniny má Ladislav(a)
23°Bratislava

1 pohár paradajkovej šťavy denne: Takúto zmenu na sebe spozorujete!

  • 19:06 10.06.2019
  • Kuriyama
1 pohár paradajkovej šťavy denne: Takúto zmenu na sebe spozorujete!

Jediný pohár paradajkovej šťavy denne dokáže s telom spraviť zázraky. Viete, aká skupina ľudí by ju mala začať piť pravidelne?

Kardiovaskulárnych ochorení vo svete pribúda, a s tým súvisia aj tisíce úmrtí ročne. Je síce možné obmedziť ich riziko napríklad tým, že skoncujete s fajčením, no iné rizikové faktory, ako napríklad vek, neovplyvníte.

Jedným z rozhodujúcich faktorov ovplôyvňujúcich zdravie srdca a ciev je strava. Mohla by pravidelná konzumácia nesolenej paradajkovej šťavy viesť k uzdraveniu najčastejších chorôb obehovej sústavy? Na to sa pozrela štúdia publikovaná v magazíne Food Science & Nutrition.

Stručná charakteristika aterosklerózy

Štúdia sa zamerala najmä na efektívnosť paradajkovej šťavy v boji proti ateroskleróze. Je to ochorenie, ku ktorému dochádza po nahromadení plaku v cievach. Jeho stvrdnutie vedie k poškodeniu vnútornej steny ciev.

K poškodeniu ciev dochádza z viacerých príčin, vrátane vysokého krvného tlaku, cukrovky a nahromadeniu cholesterolu v krvi. V minulosti bolo dokázané, že konzumácia nesolenej paradajkovej šťavy znižuje úroveň triglyceridov v krvi, ktoré sa podieľajú na vzniku aterosklerózy v cievach.

Minulé výskumy vedcov priviedli k otázke, či by paradajková šťava vedela zabrániť aj ďalším rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, ako je vysoký krvný tlak a metabolizmus tukov a glukózy.

1 pohár paradajkovej šťavy za deň

Na výskume sa podieľalo 184 dobrovoľníkov a 297 dobrovoľníčok. Tí po dobu 1 roka mohli piť toľko paradajkovej šťavy, koľko sami chceli, pričom najmenej mali vypiť aspoň 215 mililitrov (o niečo menej ako 1 pohár).

Na začiatku a na konci výskumu im bol zmeraný krvný tlak, úroveň triglyceridov a cholesterolu v krvi a hodnota glukózy v plazme. Vo vybranej vzorke sa nachádzalo 94 účastníkov s vysokým krvným tlakom alebo prehypertenziou (zvýšený krvný tlak).

Krvný tlak týchto účastníkov sa po roku konzumácie paradajkovej šťavy výrazne znížil. Systolický tlak klesol priemerne z 141,2 na 137 a diastolický z 83,3 na 80,9 milimetrov ortute (mm Hg). Účinky boli podobné u mužov aj žien bez závislosti od veku.

Výskumníci tiež spozorovali značný pokles lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL), ktoré poznáme aj pod označením „zlý cholesterol“. Ten je tiež rizikovým faktorom aterosklerózy.

Ide o nevyvrátiteľné dôkazy?

Kritici poukazujú na niekoľko nedokonalostí najnovšej štúdie. V prvom rade nie sú spokojní s malým počtom účastníkov, no vadí im aj to, že všetci pochádzali len z jednej časti sveta – mesta Kuriyama v Japonsku.

Vedci v rámci štúdie nemali prístup k stravovacím návykom účastníkov, a v niektorých prípadoch sa tak mohlo stať, že účastník nahradil nezdravú pochúťku pohárom paradajkovej šťavy.

Na záver však treba zdôrazniť, že nemáme do činenia s prvou štúdiou, ktorá potvrdila pozitívne účinky paradajkovej šťavy na zdravie obehovej sústavy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, wiley.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto by ste mali vedieť o surových vajciach

Toto by ste mali vedieť o surových vajciach

VČERA - 19:29Zdravie

Je konzumácia surových vajec skutočne bezpečná? Tu sú možné rizika použitia tepelne neupravených vajec.

Červená škvrna v oku: Príčiny a ako sa jej zbaviť

Červená škvrna v oku: Príčiny a ako sa jej zbaviť

VČERA - 19:07Zdravie

Červené škvrny na očnom bielku možno nie sú bolestivé, no ich nepekný vzhľad môže pútať množstvo pozornosti. Zistite, ako vznikajú a ako si pomôcť, aby čo najrýchlejšie zmizli.

Problémy s otehotnením môže spôsobiť nesprávne fungovanie štítnej žľazy

Problémy s otehotnením môže spôsobiť nesprávne fungovanie štítnej žľazy

VČERA - 11:26Zdravie

Problémy s otehotnením môžu byť spôsobené nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy.

Jedna šálka tohto nápoja dokáže meniť nezdravý tuk na prospešný hnedý

Jedna šálka tohto nápoja dokáže meniť nezdravý tuk na prospešný hnedý

19:45 25.06.2019Zdravie

V boji s obezitou môže pomôcť už jedna šálka nápoja.

Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe

Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe

19:44 24.06.2019Zdravie

Bolesť, ktorá sa prejavuje pri koreni palca na nohe môže naznačovať viaceré ochorenia, ktoré by ste nemali podceňovať.