• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.6.2019Meniny má Ladislav(a)
22°Bratislava

Pred 220 rokmi sa narodil básnik a prozaik Alexander Sergejevič Puškin

  • 7:16 06.06.2019
  • Moskva/Petrohrad
Pred 220 rokmi sa narodil básnik a prozaik Alexander Sergejevič Puškin

Výročie narodenia Alexandra Sergejeviča Puškina tohto roku oslávi nielen Ruská federácia.

Výstavy, koncerty, literárne a hudobné večery, divadelné predstavenia, vedecké konferencie aj prezentácie sú na programe pre všetkých milovníkov poézie, literatúry, dejín a obdivovateľov Alexandra Sergejeviča Puškina (1799-1837). Jeho 220. výročie narodenia slávi v roku 2019 nielen Ruská federácia.

Pri príležitosti tohto výročia pripravilo Štátne múzeum A.S. Puškina v Moskve v dňoch 25.5.-6.6. celý rad podujatí. Na deň narodenia tohto básnika, prozaika a dramatika - 6. júna - pripadá Puškinov deň Ruska i Deň ruského jazyka.

Aj v Petrohrade zorganizovali podujatia nielen na 6. júna, ale aj na 8. júna.

Z iniciatívy Organizácie Spojených národov sa 6. jún pripomína od roku 2010; z rozhodnutia prezidenta Ruskej federácie sa od roku 2011 v Rusku slávi ako Deň ruského jazyka.

Ruské centrum vedy a kultúry (RCVK) v Bratislave pri príležitosti tohto výročia pripravilo tri podujatia: od 5. do 13. júna výstavu fotografií „Puškin v Petrohrade a v Cárskom Sele“, v dňoch 14.-23. júna výstavu „Puškin a jeho hrdinovia na filmovom plátne“ a 15. júna v Slovanskom múzeu A.S. Puškina v Brodzanoch hudobno-literárny program „Miloval som ťa...“.

Puškinov deň Ruska pripomína milovníkom poézie a literatúry význam tvorby tohto veľkého básnika nielen pre Petrohrad a samotné Rusko, ale aj pre celú svetovú literatúru. Rusi podčiarkujú, že ak hovoria o „veľkom“ básnikovi, myslia to doslova a 6. jún považujú za najdôležitejší v dejinách ruskej kultúry. Puškin sa považuje za zakladateľa spisovnej ruštiny. Tento sviatok sa slávi každý rok vo všetkých mestách Ruska.

V sovietskych časoch sa deň narodenia veľkého básnika slávil ako Puškinov sviatok poézie. Bez ohľadu na spoločenské zriadenie a životnú úroveň mal tento deň v mysliach a srdciach Rusov významné miesto. Puškinov sviatok poézie od roku 1997 nesie názov Puškinov deň Ruska. Sviatok nadobudol štátny štatút na základe Nariadenia prezidenta Ruskej federácie z 21. mája 1997K 200. výročiu narodenia A.S. Puškina“ a o zavedení „Puškinovho dňa Ruska“. Nový sviatok sa oficiálne začal sláviť v roku 1998.

Slovensko sa môže pochváliť Slovanským múzeom A.S. Puškina v Brodzanoch. Po Puškinovej smrti do kaštieľa chodievala jeho manželka Nataľja a deti.

OSN v rámci programu podpory a rozvoja viacjazyčnosti a kultúrnej diverzity Deň ruského jazyka pravidelne slávi vo svojich priestoroch v New Yorku.

Svetová organizácia si pripomína v rámci svojho programu od roku 2010 každý rok všetkých šesť oficiálnych jazykov - Deň francúzskeho jazyka (20. marca), čínskeho jazyka (20. apríla), anglického jazyka (23. apríla), ruského jazyka (6. júna), španielskeho jazyka (12. októbra) a arabského jazyka (18. decembra).

Rozhodnutie o slávení každého oficiálneho jazyka OSN na jej pôde prijali predstavitelia Sekcie informácií OSN v predvečer Medzinárodného dňa materinského jazyka z iniciatívy OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO). Medzinárodný deň materinského jazyka pripadá na 21. februára.

Vtedajší ruský prezident Dmitrij Medvedev 6. júna 2011 podpísal Nariadenie o každoročnom slávení Dňa ruského jazyka 6. júna. V dokumente sa uvádza, že uvedený dátum sa zaviedols cieľom zachovania, podpory a rozvoja ruského jazyka ako celonárodného dedičstva národov Ruskej federácie, prostriedku komunikácie a neoddeliteľnej súčasti kultúrneho a duchovného dedičstva svetovej civilizácie“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Režisér českej generačnej klasiky David Ondříček má 50 rokov

Režisér českej generačnej klasiky David Ondříček má 50 rokov

7:19 23.06.2019Kultúra

Originálny filmový tvorca má v nedeľu 23. júna 50 rokov.

Kandráčovci a Kollárovci nahrali spoločnú pieseň Chlapci spod Tatier

Kandráčovci a Kollárovci nahrali spoločnú pieseň Chlapci spod Tatier

8:17 22.06.2019Kultúra

Dve známe slovenské skupiny Kandráčovci a Kollárovci spojili sily a nahrali spoločnú pieseň Chlapci spod Tatier. Vznikla úplne spontánne v rámci príprav na spoločné turné.

Americký bestsellerista Dan Brown má 55 rokov

Americký bestsellerista Dan Brown má 55 rokov

7:51 22.06.2019Kultúra

V sobotu 22. júna sa americký bestsellerista dožíva 55 rokov.

Trojnásobná držiteľka Oscara Meryl Streepová má 70 rokov

Trojnásobná držiteľka Oscara Meryl Streepová má 70 rokov

6:15 22.06.2019Kultúra

Americká filmová a divadelná herečka Meryl Streepová sa v sobotu 22. júna dožíva 70 rokov.

Na Zlatoručnícke tradovanie v Lučenci sa môžete prísť pozrieť už vo štvrtok

Na Zlatoručnícke tradovanie v Lučenci sa môžete prísť pozrieť už vo štvrtok

14:24 19.06.2019Kultúra

Najväčším lákadlom podujatia je expozícia v podchode Zlatej uličky, kde si sami môžete vyskúšať oblečenie zo zlatej éry.