• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 19.9.2019Meniny má Konštantín
14°Bratislava

7 potravín, ktoré znižujú testosterón

  • 20:43 31.05.2019
  • Bratislava
7 potravín, ktoré znižujú testosterón

Niektoré jedlá dokážu výrazne ovplyvniť hladiny testosterónu v tele.

Niektoré jedlá nemajú vplyv len na náš obvod pásu, ale aj na mnoho iných aspektov zdravia. Jedlo poháňa bunky a môže dokonca ovplyvniť aj hladiny testosterónu. Nadmerná konzumácia určitých potravín môže vyvolať nerovnováhu hormónov, alebo sťažiť procesy správneho využitia hormónov v tele.

Potraviny, ktoré môžu znížiť testosterón

Testosterón je jedným z hlavných pohlavných hormónov v tele. Aj keď muži produkujú viac testosterónu, je to tiež dôležitý hormón aj pre ženy. Testosterón podporuje zvýšenie svalovej hmoty, kostnej hmoty, ochlpenia tela a ovplyvňuje reprodukciu.

Telo obvykle dokáže efektívne regulovať hladinu tohto hormónu. Niektoré potraviny však môžu do tohto procesu zasahovať. Tu je sedem potravín, ktoré dokážu znížiť testosterón v tele.

1. Sójové výrobky

Sójové potraviny, ako je tofu, edamame (nezrelé sójové bôby) a sójové proteínové izoláty, obsahujú fytoestrogény. Tieto zlúčeniny sú fyzikálne podobné estrogénu v tele a fungujú podobným spôsobom.

Štúdia v časopise German Medical Science konštatuje, že aj keď vedci vykonali veľa výskumu sóje, stále im úplne nerozumejú. V štúdii sa uvádza, že mnohé výskumy nezistili spojenie medzi konzumáciou sójových produktov a zmenou hladiny testosterónu alebo estrogénu v sére. Ďalšia štúdia však ukázala, že citlivosť prsníkov a koncentrácie estrogénu sa vrátili do normálu potom, čo muži prestal prijímať sóju.

Výskumníci navrhli, že fytoestrogény v sóji môžu ovplyvniť telo bez zmeny hladiny hormónov v tele, čo by mohlo spôsobiť príznaky vysokého estrogénu. Výskumní pracovníci musia urobiť viac kvalitného výskumu u mužov aj žien, aby zistili presné účinky sóje v tele.

2. Mliečne výrobky

Kravské mlieko často obsahuje syntetické alebo prírodné hormóny, ktoré môžu ovplyvniť hladinu testosterónu u človeka. Krmivo pre zvieratá môže tiež obsahovať sóju, ktorá môže zvýšiť hladiny estrogénu v kravskom mlieku.

3. Alkohol

Zatiaľ čo niektoré štúdie zistili, že malé množstvo alkoholu zvyšuje hladiny testosterónu u mužov, vo všeobecnosti to tak nie je. Ako poznamenáva štúdia, ktorá bola uverejnená v časopise Current Drug Abuse Review, ťažké alebo pravidelné pitie počas dlhého obdobia spôsobuje pokles testosterónu u mužov. Štúdia však tiež konštatuje, že u žien je účinok opačný a konzumácia alkoholu spôsobuje zvýšenie hladiny testosterónu u žien.

4. Mäta

Mentol v mäte môže znížiť hladiny testosterónu. V štúdii publikovanej v Advanced Pharmaceutical Bulletin vedci liečili samice potkanov so syndrómom polycystických ovárií s mätovým esenciálnym olejom. Vedci zistili, že esenciálny olej u týchto potkanov znížil hladiny testosterónu. Väčšina výskumu na túto tému sa zameriava na zvieracie modely alebo ženy. Budúce štúdie by mali skúmať účinky mäty u oboch pohlaví, aby sa dosiahol lepší celkový obraz

5. Chlieb, pečivo a dezerty

Štúdia v časopise Nutrients spojila stravu s vysokým podielom chleba, pečiva a iných dezertov s nízkymi celkovými hladinami testosterónu u taiwanských mužov. K ďalším faktorom patrila vysoká spotreba mlieka, nepravidelné stravovanie a nedostatočná konzumácia tmavozelenej zeleniny. Podľa štúdie sa u mužov tiež znížila svalová hmota a zvýšil telesný tuk.

6. Koreň sladkého drievka

Štúdia publikovaná v odbornom časopise Integrative Medicine Research uvádza, že koreň sladkého drievka môže znížiť hladinu testosterónu u zdravých žien počas menštruačných cyklov. Akékoľvek budúce štúdie by sa preto mali zamerať na účinky sladkého drievka na obe pohlavia, aby lepšie pochopili, ako sladké drievko funguje vo všeobecnosti.

7. Určité tuky

Hladiny testosterónu môžu ovplyvniť aj druhy tukov, ktoré človek konzumuje. Štúdia publikovaná v odbornom žurnále Asian Journal of Andrology sa zamerala na stravovacie návyky mladých, zdravých mužov a ich hladiny hormónov a testikulárnu funkciu.

Ich výskum ukázal, konzumácia trans tukov môže znížiť hladiny testosterónu v tele. Zistili tiež, že priveľa omega-6 mastných kyselín zrejme znižuje veľkosť a funkciu pohlavných orgánov. Avšak zvýšená konzumácia polynenasýtených omega-3 mastných kyselín môže zväčšiť veľkosť semenníkov a zlepšiť ich funkciu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Takto dokáže baza poraziť chrípku

Takto dokáže baza poraziť chrípku

DNES - 19:24Zdravie

Nové dôkazy naznačujú, že tieto tmavofialové bobule dokážu zlepšiť imunitný systém človeka.

10 spôsobov ako si ozdraviť šálku kávy

10 spôsobov ako si ozdraviť šálku kávy

DNES - 19:03Zdravie

Ak chcete svoj štart do dňa ozvláštniť niečím zdravým, inšpirujte sa týmito 10 spôsobmi, ako spraviť z kávy zdravú delikatesu.

Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

DNES - 9:07Zdravie

Aj nesprávne skladovanie húb môže spôsobiť otravu ľudského organizmu. Upozorňujú na to odborníci.

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

VČERA - 19:20Zdravie

Zdravotné benefity konzumácie paradajok nemožno podceňovať, no v kombinácii s niektorými potravinami nie sú také výhodné ako bez nich.

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

VČERA - 10:17Zdravie

Akútna leukémia je jedným z najčastejších druhov zhubných ochorení krvi a tretím najsmrteľnejším druhom rakoviny. Tieto príznaky sa pri diagnostike často prehliadajú.