• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
19°Bratislava

Michail Saakašvili sa vrátil na Ukrajinu

  • 18:26 29.05.2019
  • Kyjev
Michail Saakašvili sa vrátil na Ukrajinu

Bývalý gruzínsky prezident a exgubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti Michail Saakašvili, ktorému vrátili ukrajinské občianstvo, pricestoval v stredu do Kyjeva. Letecky sa tam dopravil z Varšavy, informovala agentúra UNIAN.

Saakašviliho privítali na letisku Boryspiľ jeho stúpenci i novinári. Ešte pred odletom oznámil, že od konzula vo Varšave dostal potrebné doklady pre návrat.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vrátil Saakašvilimu ukrajinské občianstvo v utorok. Saakašvili sa za vrátenie občianstva poďakoval.

Saakašviliho Hnutie nových síl ide aj do predčasných parlamentných volieb, ktoré sa na Ukrajine uskutočnia 21. júla. Podľa agentúry TASS o tom v stredu informoval jeden z vodcov hnutia David Sakvarelidze. Dodal, že pre účasť v predvolebnej kampani je nutné, aby Saakašvili pricestoval na Ukrajinu.

Saakašvili ešte začiatkom mája tvrdil, že sa chce vrátiť na Ukrajinu a že by rád pomáhal novozvolenému prezidentovi Zelenskému.

Saakašvili v rokoch 2015 a 2016 pôsobil ako gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti. Do tejto funkcie ho vymenoval vtedajší prezident Petro Porošenko, s ktorým sa však neskôr rozišiel.

V roku 2017 gruzínskemu exprezidentovi odobrali ukrajinské občianstvo a z krajiny ho vyhostili. Stal sa tak človekom bez občianstva, keďže už dva roky predtým prišiel o občianstvo aj vo svojom rodnom Gruzínsku. Po vypovedaní z Ukrajiny sa zdržiaval v Holandsku.

Zelenskyj sa ešte počas predvolebnej kampane vyjadril o Saakašvilim pochvalne. Gruzínskeho exprezidenta označil za skvelého a schopného diplomata, ktorý by podľa neho mohol získať dôležitú úlohu v rámci ukrajinskej vlády. Vyslovil sa pritom za to, aby bolo Saakašvilimi vrátené občianstvo Ukrajiny.

Saakašvili, ktorý bol gruzínskym prezidentom v rokoch 2004 - 2007, vyhlásil v rozhovore pre televíznu stanicu Belsat, že jeho dlhodobou prioritou zostáva Gruzínsko. V súčasnosti chce podľa vlastných slov konsolidovať gruzínsku diaspóru po celom svete a časom má v úmysle vrátiť sa aj do Tbilisi. V Gruzínsku ho však odsúdili na tri roky väzenia za prekročenie prezidentských právomocí.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na megakoncert Lady Gaga v brazílskom Riu prišlo 2,1 milióna ľudí

Na megakoncert Lady Gaga v brazílskom Riu prišlo 2,1 milióna ľudí

DNES - 14:08Zahraničné

Americká popová speváčka Lady Gaga odohrala v sobotu bezplatný koncert na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro. Podľa úradov bolo v publiku 2,1 milióna ľudí.

Turistov v Česku zasiahol blesk

Turistov v Česku zasiahol blesk

DNES - 12:53Zahraničné

Horskí záchranári zasahovali pri turistoch po zásahu bleskom.

Použije Rusko jadrové zbrane? Putin verí vo víťazstvo, toto povedal

Použije Rusko jadrové zbrane? Putin verí vo víťazstvo, toto povedal

DNES - 12:48Zahraničné

Rusko má podľa prezidenta dostatočnú kapacitu na to, aby konflikt na Ukrajine doviedlo do víťazného konca pre Moskvu.

Do Česka priletel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský

Do Česka priletel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský

DNES - 12:38Zahraničné

Na pražskom letisku Václava Havla pristálo v nedeľu predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Ruský útok na Kyjev zranil 11 osôb

Ruský útok na Kyjev zranil 11 osôb

DNES - 12:09Zahraničné

Pri nočnom ruskom dronovom útoku na ukrajinskú metropolu utrpelo zranenia najmenej 11 ľudí vrátene dvoch detí, uviedli tamojšie orgány.