Pozor na podvodníkov: V týchto e-shopoch nenakupujte
- 9:59 23.05.2019
- Bratislava

Podvodníci vás nielen jednorazovo pripravia o peniaze, ale aj zbierajú osobné údaje, ktoré môžu následne ďalej zneužiť.
Na Slovensku aj v zahraničí sa množia prípady, keď e-shopy ponúkajú tovar za veľmi nízke ceny. Často ide o e-shopy, ktoré sa tvária, že predávajú značkový tovar, zobrazujú sa aj na sociálnych sieťach a ľudia ich zdieľajú. To, že išlo o podvod, zistia ľudia až vtedy, ak tovar zaplatia, ten nepríde a e-shop zmizne.
Podľa odborníkov na internetovú bezpečnosť môžu podvodníci takto nielen jednorazovo vylákať peniaze, ale aj zbierať osobné údaje – teda meno, priezvisko, email a aj údaje o platobnej karte, ktorú môžu následne ďalej zneužiť.
Aj napriek takýmto varovaniam odborníkov či polície podvodov pri online nákupoch stále pribúda. Dokazuje to aj prieskum Uniqa poisťovne, podľa ktorého sa ľudia sa stávajú obeťou najčastejšie pri nákupoch a platbách cez internet.
„Až 62 % prípadov spotrebiteľských sporov, ktoré riešia poisťovne, sa týka nákupov cez internet a až 65 % ľudí sa pri použití platobnej karty na internete obáva, že sa stane obeťou podvodu,“ hovorí Róbert Koch z oddelenia poistenia majetku poisťovne.
Podľa odborníkov sa dá falošný alebo nedôveryhodný e-shop niekedy spoznať už na prvý pohľad. Zlá gramatika (nepresný preklad do slovenčiny zahraničnými útočníkmi), neúplné alebo chýbajúce informácie o prevádzkovateľovi obchodu, nereálne nízke ceny, ale aj chýbajúce kontaktné údaje či jediný možný spôsob platby kartou.
„Ďalším typickým výkričníkom býva chýbajúce šifrovanie komunikácie (chýba https na začiatku www adresy), prípadne problémy s elektronickým certifikátom, na ktoré zvyčajne upozorní prehliadač. Žiadny seriózny obchod nebude od svojich zákazníkov požadovať zadanie citlivých údajov prostredníctvom nezabezpečeného kanála,“ upozorňuje špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti Eset Peter Stančík.
„V prípade, že sa stanete obeťou podvodu, alebo sa sporíte s e-shopom pre poškodený alebo nedodaný tovar, máte nárok na finančnú a právnu pomoc z poisťovne, pokiaľ máte k poisteniu domácnosti pripoistené aj kybernetické riziká. Ak si kúpite niečo cez internet a e-shop medzičasom zanikne, pričom tovar nebol doručený, poisťovňa poskytne právnu pomoc a ak sa spor nepodarí vyriešiť do 3 mesiacov, poisťovňa uhradí vzniknutú škodu do limitu plnenia,“ radí Koch.
Podľa neho to isté platí v prípade nedoručeného, poškodeného alebo nekompletne dodaného tovaru. Podmienkou je, že musí ísť o nový tovar.

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená
Daň z finančných transakcií, ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá
Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov
Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska
Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %
Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.