• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Veterán Woodstocku Joe Cocker by mal 75 rokov

  • 8:24 20.05.2019
  • Sheffield/Bratislava
Veterán Woodstocku Joe Cocker by mal 75 rokov

V pondelok 20. mája, by sa spevák s neopakovateľným speváckym prejavom, dožil 75 rokov.

Podmanivé skladby veterána Woodstocku Joe Cockera, ktoré odspieval počas svojej 40 ročnej speváckej kariéry svojim mužným, drsným a chrapľavým hlasom, si získali milióny hudobných fanúšikov.

Cockerova vášeň a jeho sila sú evidentné v každej piesni, ktorú kedy nahral, napísala hudobná kritika. Jeho cover verzia skladby „With a Little Help from My Friends“ od skupiny The Beatles lámala rebríčky hitparád. Dueto s Jennifer Warnesovou „Up Where We Belong“ získalo cenu Grammy, ako aj filmového Oscara. Neopakovateľná atmosféra, výstižné texty skladieb a ich dokonalé prevedenie v podaní Joe Cockera vypredávali koncertné sály na celom svete.

John Robert „Joe“ Cocker sa narodil 20. mája 1944 v anglickom meste Sheffield a až do roku 1961 viedol dvojitý život. Cez deň pracoval ako inštalatér a po večeroch účinkoval v kluboch. Cocker vo svojich skladbách spieval o učiteľovi menom Život. Za najdôležitejšiu lekciu, ktorú ho naučil, považoval vystupovanie v sheffieldských kluboch. „Ulica bola moja škola“, dodal Cocker.

Keď mal 15 rokov, bol jeho najväčším idolom americký spevák, klavirista, skladateľ, aranžér a kapelník Roy Charles, prezývaný Génius. Výraznú osobnosť svetovej populárnej hudby niekedy označovali za „otca soulu“. Cocker sa s jeho tvorbou stotožnil a obdivoval ju.

Prvé hudobné skúsenosti získal Cocker ako bubeník v roku 1960 so skupinou The Cavaliers. Kapela si názov zmenila v roku 1963 na Vance Arnold & The Avengers a Cocker začal kariéru sólového speváka.

Vo veku 20 rokov založil novú skupinu The Grease Band. V októbri 1968 mal v hitparáde prvý singel, bola to cover verzia skladby Beatles With A Little Help From My Friends. Tá obsadila prvé miesto. Nesmrteľnosť si ňou zaistil už svojím vystúpením na legendárnom festivale Woodstock v roku 1969. V apríli 1969 vydal s rovnakým názvom aj prvú LP platňu. Coocker po rokoch spomínal, že Paul McCartney označil práve jeho interpretáciu skladby za „jednoznačne definitívnu verziu piesne“.

Známy spevák obdivoval okrem Roya Charlesa i tvorbu amerického skladateľa, speváka a klaviristu Randy Newmana. Mnohé jeho piesne prespieval. „Urobil som veľa jeho piesní. Jednou z nich je aj úžasná skladba Every Time It Rains“, spomenul Cocker.

Za najhoršie obdobie svojho života považoval 70. roky. „V polovici sedemdesiatych rokov, som sa stal alkoholikom. Bol som vykoľajený v tom čase - a keď ste v takej situácii, je to fakt ťažké dostať sa z toho. Keď hráte hudbu, je tiež veľmi lákavé stále byť na vrchole. Zašiel som priďaleko“, priznal sa Cocker v jednom z rozhovorov. Kritické časy nastali, keď bol v roku 1972 deportovaný z Austrálie po zatknutí za držanie drog a za výtržnosti v hoteli po koncerte.

V roku 1986 sa opäť vrátil na koncertné pódiá vďaka svojej americkej manželke a vydal album s názvom Cocker. Skladba zo spomínaného albumu s názvom You Can Leave Your Hat On, zarezonovala vo filme režiséra Adriana Lynea s názvom Nine 1/2 Weeks (9 a 1/2 týždňa). V snímke sa objavila herečka Kim Basingerová, vtedajší sexsymbol a jej filmový zvodca Mickey Rourke.

V roku 1987 Cocker nahral album Unchain My Heart, ktorý sa tiež dostal na vrchol hitparád. „Keď som v roku 1987 vydal album Unchain My Heart a mal obrovský úspech, bolo to pre mňa ako znovuzrodenie. Odvtedy som už nemal vážne problémy ani prekážky,“ uviedol Cocker.

Britský spevák a hudobník bol ocenený Radom Britského impéria, ktorý mu odovzdal princ Charles 13. decembra 2007 v Buckinghamskom paláci v Londýne.

Počas kariéry vydal Cocker 22 štúdiových albumov, z ktorých posledným je titul „Fire It Up“ z roku 2012, v singlovej TOP 30 hitparáde mal osem skladieb.

Podľa BBC v roku 2012 prekonal interpret všetky svoje rekordy v Európe, keď sa jeho album stal číslo jeden v Nemecku. Posledný koncert odohral v Londýne v júni 2013.

Keď nekoncertoval, žil na ranči s rozlohou 240 akrov v Colorade, kde spolu s manželkou Pam viedli reštauráciu.

Joe Cocker podľahol rakovine pľúc 22. decembra 2014 vo svojom dome v meste Crawford, v americkom štáte Colorado vo veku 70 rokov.

Na Slovensku si neopísateľnú atmosféru koncertov známeho speváka mohli jeho fanúšikovia vychutnať 6. novembra 2007 v Košiciach a 9. decembra 2007 v Bratislave. Cocker sa do metropoly Slovenska vrátil aj 31. marca 2011.

Veľká R & B legenda Ray Charles opísal Cockera ako jedného z troch najlepších bluesových spevákov na svete - spolu s Arethou Franklinovou a Marvinom Gayeom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Britského režiséra Alfreda Hitchcocka preslávili filmy Psycho a Vtáci

Britského režiséra Alfreda Hitchcocka preslávili filmy Psycho a Vtáci

7:17 13.08.2019Kultúra

V utorok 13. augusta uplynie 120 rokov od narodenia britského filmového tvorcu, ktorému britská kráľovná udelila titul "Sir" v roku 1980.

Pred 85 rokmi sa narodil divadelný a filmový herec Milan Kiš

Pred 85 rokmi sa narodil divadelný a filmový herec Milan Kiš

6:30 03.08.2019Kultúra

Dlhoročný člen Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre by sa v sobotu 3. augusta dožil 85 rokov.

Preplnené parížske múzeum Louvre zavedie pre návštevníkov povinné rezervácie

Preplnené parížske múzeum Louvre zavedie pre návštevníkov povinné rezervácie

6:26 03.08.2019Kultúra

Svetoznáme múzeum Louvre v Paríži v piatok vyzvalo záujemcov, aby si zaistili návštevu vopred online.

Lucie Bílá pripravuje koncert na Štrbskom Plese

Lucie Bílá pripravuje koncert na Štrbskom Plese

9:14 02.08.2019Kultúra

Koncert sa bude konať na mieste, kde sa v roku 1970 na MS v lyžovaní prišlo na skoky z mostíkov pozrieť takmer 100.000 ľudí.

Katy Perry a jej vydavateľstvo musia zaplatiť odškodné za odcudzenú skladbu

Katy Perry a jej vydavateľstvo musia zaplatiť odškodné za odcudzenú skladbu

6:06 02.08.2019Kultúra

Samotná Perryová má zaplatiť čosi vyše 550.000 dolárov (495.839 eur), zatiaľ čo väčšinu odškodného má uhradiť jej nahrávacia spoločnosť Capitol Records, píše agentúra AP.