• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2019Meniny má Adolf
26°Bratislava

Veterán Woodstocku Joe Cocker by mal 75 rokov

  • 8:24 20.05.2019
  • Sheffield/Bratislava
Veterán Woodstocku Joe Cocker by mal 75 rokov

V pondelok 20. mája, by sa spevák s neopakovateľným speváckym prejavom, dožil 75 rokov.

Podmanivé skladby veterána Woodstocku Joe Cockera, ktoré odspieval počas svojej 40 ročnej speváckej kariéry svojim mužným, drsným a chrapľavým hlasom, si získali milióny hudobných fanúšikov.

Cockerova vášeň a jeho sila sú evidentné v každej piesni, ktorú kedy nahral, napísala hudobná kritika. Jeho cover verzia skladby „With a Little Help from My Friends“ od skupiny The Beatles lámala rebríčky hitparád. Dueto s Jennifer Warnesovou „Up Where We Belong“ získalo cenu Grammy, ako aj filmového Oscara. Neopakovateľná atmosféra, výstižné texty skladieb a ich dokonalé prevedenie v podaní Joe Cockera vypredávali koncertné sály na celom svete.

John Robert „Joe“ Cocker sa narodil 20. mája 1944 v anglickom meste Sheffield a až do roku 1961 viedol dvojitý život. Cez deň pracoval ako inštalatér a po večeroch účinkoval v kluboch. Cocker vo svojich skladbách spieval o učiteľovi menom Život. Za najdôležitejšiu lekciu, ktorú ho naučil, považoval vystupovanie v sheffieldských kluboch. „Ulica bola moja škola“, dodal Cocker.

Keď mal 15 rokov, bol jeho najväčším idolom americký spevák, klavirista, skladateľ, aranžér a kapelník Roy Charles, prezývaný Génius. Výraznú osobnosť svetovej populárnej hudby niekedy označovali za „otca soulu“. Cocker sa s jeho tvorbou stotožnil a obdivoval ju.

Prvé hudobné skúsenosti získal Cocker ako bubeník v roku 1960 so skupinou The Cavaliers. Kapela si názov zmenila v roku 1963 na Vance Arnold & The Avengers a Cocker začal kariéru sólového speváka.

Vo veku 20 rokov založil novú skupinu The Grease Band. V októbri 1968 mal v hitparáde prvý singel, bola to cover verzia skladby Beatles With A Little Help From My Friends. Tá obsadila prvé miesto. Nesmrteľnosť si ňou zaistil už svojím vystúpením na legendárnom festivale Woodstock v roku 1969. V apríli 1969 vydal s rovnakým názvom aj prvú LP platňu. Coocker po rokoch spomínal, že Paul McCartney označil práve jeho interpretáciu skladby za „jednoznačne definitívnu verziu piesne“.

Známy spevák obdivoval okrem Roya Charlesa i tvorbu amerického skladateľa, speváka a klaviristu Randy Newmana. Mnohé jeho piesne prespieval. „Urobil som veľa jeho piesní. Jednou z nich je aj úžasná skladba Every Time It Rains“, spomenul Cocker.

Za najhoršie obdobie svojho života považoval 70. roky. „V polovici sedemdesiatych rokov, som sa stal alkoholikom. Bol som vykoľajený v tom čase - a keď ste v takej situácii, je to fakt ťažké dostať sa z toho. Keď hráte hudbu, je tiež veľmi lákavé stále byť na vrchole. Zašiel som priďaleko“, priznal sa Cocker v jednom z rozhovorov. Kritické časy nastali, keď bol v roku 1972 deportovaný z Austrálie po zatknutí za držanie drog a za výtržnosti v hoteli po koncerte.

V roku 1986 sa opäť vrátil na koncertné pódiá vďaka svojej americkej manželke a vydal album s názvom Cocker. Skladba zo spomínaného albumu s názvom You Can Leave Your Hat On, zarezonovala vo filme režiséra Adriana Lynea s názvom Nine 1/2 Weeks (9 a 1/2 týždňa). V snímke sa objavila herečka Kim Basingerová, vtedajší sexsymbol a jej filmový zvodca Mickey Rourke.

V roku 1987 Cocker nahral album Unchain My Heart, ktorý sa tiež dostal na vrchol hitparád. „Keď som v roku 1987 vydal album Unchain My Heart a mal obrovský úspech, bolo to pre mňa ako znovuzrodenie. Odvtedy som už nemal vážne problémy ani prekážky,“ uviedol Cocker.

Britský spevák a hudobník bol ocenený Radom Britského impéria, ktorý mu odovzdal princ Charles 13. decembra 2007 v Buckinghamskom paláci v Londýne.

Počas kariéry vydal Cocker 22 štúdiových albumov, z ktorých posledným je titul „Fire It Up“ z roku 2012, v singlovej TOP 30 hitparáde mal osem skladieb.

Podľa BBC v roku 2012 prekonal interpret všetky svoje rekordy v Európe, keď sa jeho album stal číslo jeden v Nemecku. Posledný koncert odohral v Londýne v júni 2013.

Keď nekoncertoval, žil na ranči s rozlohou 240 akrov v Colorade, kde spolu s manželkou Pam viedli reštauráciu.

Joe Cocker podľahol rakovine pľúc 22. decembra 2014 vo svojom dome v meste Crawford, v americkom štáte Colorado vo veku 70 rokov.

Na Slovensku si neopísateľnú atmosféru koncertov známeho speváka mohli jeho fanúšikovia vychutnať 6. novembra 2007 v Košiciach a 9. decembra 2007 v Bratislave. Cocker sa do metropoly Slovenska vrátil aj 31. marca 2011.

Veľká R & B legenda Ray Charles opísal Cockera ako jedného z troch najlepších bluesových spevákov na svete - spolu s Arethou Franklinovou a Marvinom Gayeom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Karel Zich by dnes oslávil 70. narodeniny. Po tragickom nešťastí zanechal množstvo piesní

Karel Zich by dnes oslávil 70. narodeniny. Po tragickom nešťastí zanechal množstvo piesní

7:01 10.06.2019Kultúra

Český spevák skladateľ, gitarista aj klavirista Karel Zich by sa dnes dožil 70. rokov.

Herec Josef Bláha zo seriálu Návštěvníci sa narodil pred 95 rokmi

Herec Josef Bláha zo seriálu Návštěvníci sa narodil pred 95 rokmi

7:51 08.06.2019Kultúra

V sobotu 8. júna uplynie od jeho narodenia 95 rokov.

Pred 220 rokmi sa narodil básnik a prozaik Alexander Sergejevič Puškin

Pred 220 rokmi sa narodil básnik a prozaik Alexander Sergejevič Puškin

7:16 06.06.2019Kultúra

Výročie narodenia Alexandra Sergejeviča Puškina tohto roku oslávi nielen Ruská federácia.

Rowlingová oznámila vydanie štyroch nových e-kníh zo sveta Harryho Pottera

Rowlingová oznámila vydanie štyroch nových e-kníh zo sveta Harryho Pottera

9:26 31.05.2019Kultúra

Súčasťou kníh budú tiež poznámky, rukopisy a náčrty, ktoré boli predstavené na výstave v Britskej knižnici.

Chufuova loď je jedným z najpozoruhodnejších nálezov na svete

Chufuova loď je jedným z najpozoruhodnejších nálezov na svete

7:04 26.05.2019Kultúra

Faraón Chufu nariadil pred viac ako štyrmi a pol tisíc rokmi postaviť Veľkú Pyramídu.