• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
22°Bratislava

Čo sa stane, ak budete mesiac pravidelne piť jablčný ocot?

  • 19:46 16.05.2019
  • Svet
Čo sa stane, ak budete mesiac pravidelne piť jablčný ocot?

Jablčný ocot o sebe deklaruje, že dokáže pomôcť s množstvom zdravotných problémov, a že jeho pravidelné užívanie dokonca pomáha chudnúť. Redaktorka si jeho účinky vyskúšala na vlastnej koži.

Kristin Canningovú, redaktorku zahraničného plátku Women’s Health, už nudili neutíchajúce reči celebrít o zázračnej diéte s jablčným octom. Na sociálnych sieťach ju vychválili už aj také hviezdy ako Kourthey Kardashian, Victoria Beckham aj Hilary Duff. Prečo ju teda nevyskúšať?

Prvým krokom k začatiu diéty bolo zistiť, ako pri nej postupovať. Neexistuje jednotný recept na magické schudnutie pomocou jablčného octu, a Canningová mala problémy aj pri hľadaní informácií o dávkovaní.

Vedecká stránka Harvard Health odporúča skonzumovať 1 – 2 polievkové lyžice jablčného octu pred jedlom, čo by malo viesť k zníženiu apetítu a pomôcť tráveniu. Z dlhodobého hľadiska táto metóda sľubuje stratu nadbytočnej hmotnosti.

Zdravotné účinky jablčného octu

  • O jablčnom octe je známe, že pomáha regulovať cholesterol, hoci táto jeho vlastnosť sa dokázala len pokusmi na myšiach – nie človeku.
  • Jablčný ocot tiež pravdepodobne podporuje trávenie, a to najmä u ľudí s nízkym obsahom žalúdočnej kyseliny.
  • Jablčný ocot je tiež skvelým pomocníkom cukrovkárov, hoci aj o tom existuje len málo dôkazov. Tie tvrdia, že akýkoľvek druh octu pomáha znížiť hladinu glukózy v organizme.
  • Štúdia vo vedeckom časopise Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry tvrdí, že jablčný ocot znižuje hladinu triacyglycerolov v tele, čím slúži ako prevencia pred srdcovými ochoreniami.

Veľa ľudí vníma jablčný ocot ako pomocníka pri chudnutí, o čom, bohužiaľ, existuje len málo dôkazov, a aj tie väčšinou pochádzajú z pokusov na zvieratách. Keďže jablčný ocot prešiel kvasením, určite dokáže zvýšiť množstvo prospešných baktérií v črevách, čo by mohlo znamenať, že pomáha s chudnutím. Jeden z prvých pokusov na človeku teda na vlastnej koži vyskúšala Kristin Canningová.

Mesačná jablčná diéta

Canningová počas diéty postupovala nasledovne: každé ráno zmiešala niekoľko čajových lyžičiek jablčného octu s pohárom čistej vody, a zmes následne vypila. Niekedy si ju pripravila aj počas dňa.

Hneď v prvých dňoch si redaktorka obľúbila kyslú chuť octu zriedeného vodou. „Vďaka jablčnému octu voda chutila zaujímavejšie a sviežejšie. Každý deň som sa tešila na novú dávku, a začala som si ho dokonca pridávať do vody aj počas dňa.“

Napriek všetkým odvážnym tvrdeniam populárno-náučných stránok o účinkoch jablčného octu sa Canningovej nepotvrdilo, že je schopný potlačiť chuť na jedlo.

Piť jablčný ocot pred cvičením sa neoplatí

Kristin si cez víkendy rada zacvičí hneď zrána, a tak sa v prvé dni na vlastnej koži presvedčila, že piť jablčný ocot pred cvičením je ten najhorší štart dňa. Keďže jablčný ocot obsahuje kyselinu octovú a zvyšuje množstvo kyseliny v žalúdku, človek môže pocítiť pálenie záhy, čo sa stalo aj Canningovej.

Pomohol jej schudnúť?

Keďže jablčný ocot nepomohol redaktorke Women’s Health potlačiť chuť na jedlo, dá sa ľahko predpovedať, ako bude znieť odpoveď na túto otázku. Canningová sa počas pokusného mesiaca niekoľkokrát postavila na váhu, no ručička sa akoby zasekla na rovnakom čísle.

Po mesiaci sa redaktorka aj napriek takmer nulovým výsledkom nevzdala, a naďalej si z vlastnej vôle pridávala jablčný ocot do vody. Vydržalo jej to celých 5 mesiacov, po ktorých si však dala stopku. „Aj keď mi chutila jeho kyslá príchuť, nerada som ním nahrádzala rannú kávu. Káva ma vždy zobudí a patrí do mojej rutiny. Tiež sa už viac nechcem strachovať, že ma pri behaní bude páliť záha,“ hovorí.

Kvôli chuti si Kristin sem-tam pridá jablčný ocot do smoothies, šalátových zálievok či dresingov. Hoci sa po mesiaci jeho pravidelného pitia necítila zdravšie ani krajšie, je rada, že svoj život obohatila o novú skúsenosť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com, nih.gov, harvard.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.