• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.7.2019Meniny má Kamila
16°Bratislava

Populárnu aplikáciu zasiahli hackeri. Toto musíte urobiť, aby vás nemohli odpočúvať

  • 18:07 14.05.2019
  • Bratislava
Populárnu aplikáciu zasiahli hackeri. Toto musíte urobiť, aby vás nemohli odpočúvať

Bezpečnostná chyba umožňuje hackerom počúvať hovory používateľov aplikácie.

Aplikácia WhatsApp sa stala terčom útokov hackerov, ktorí využili chybu softvéru na odposluch mobilných telefónov. WhatsApp teraz vyzýva používateľov, aby si nainštalovali najnovšiu aktualizáciu, ktorá by mala chybu opraviť.

Táto chyba údajne umožňuje útočníkom nainštalovať škodlivý kód, známy ako „spyware“, na telefóny iPhone a Android, pričom im stačí len cez aplikáciu zavolať na váš telefón.

Kód sa môže preniesť na mobil aj v prípade, že na telefonát neodpoviete, pričom záznam o hovore často zmizne, uvádza Financial Times.

Akonáhle sa spyware nainštaluje na váš smartfón, hackeri môžu pomocou hlasovej funkcie WhatsApp odpočúvať vaše hovory. Zatiaľ nie je známe, kto stojí za kyberútokom, ale WhatsApp uvádza, že spyware mohol byť použitý na prístup k telefónom mnohých aktivistov za ľudské práva, vrátane britského právnika. Ako uvádza pre Financial Times:

"Sme presvedčení, že bol zacielený vybraný počet používateľov. Tento útok má všetky znaky súkromnej spoločnosti, o ktorej je známe, že spolupracuje s vládami pri poskytovaní spyware, ktorý údajne ovládne funkcie operačných systémov mobilných telefónov. Informovali sme niekoľko organizácií zaoberajúcich sa ľudskými právami, aby sme sa podelili o informácie, ktoré môžeme, a aby sme s nimi spolupracovali pri informovaní občianskej spoločnosti."

Alarmujúca chyba

Ide o bezprecedentnú bezpečnostnú chyba, pokiaľ ide o jej potenciál vykonávať cielené vysokoprofilové útoky, tvrdí Ilia Kolochenko, zakladateľ spoločnosti Web Security ImmuniWeb:

"Samotná skutočnosť, že takúto zraniteľnosť možno zneužiť na diaľku v predvolenej konfigurácii, je mimoriadne kritická a alarmujúca. WhatsApp je tak populárny, že prakticky každý je potenciálnou obeťou. Ešte horšie je, že prístup k smartfónu pravdepodobne poskytuje prístup k oveľa citlivejším informáciám, ako je napríklad prístup k počítaču. Schopnosť sledovať obeť v reálnom čase, počúvať mikrofón zariadenia a čítať okamžitú komunikáciu je pre kybernetických zločincov zlatou baňou."

Ako sa chrániť

Bez ohľadu na to, či si myslíte, že ste cieľom hackerov, alebo nie, mali by ste sa pred útokom chrániť. Našťastie je to celkom jednoduché. WhatsApp vydal aktualizáciu softvéru, ktorá je teraz k dispozícii prostredníctvom App Store spoločnosti Apple a v službe Google Play na systémoch Android od spoločnosti Google. Stačí otvoriť buď App Store alebo Google Play, vyhľadať službu WhatsApp a stlačiť tlačidlo „aktualizovať“.

Aplikácia s 1,5 miliardami užívateľov po celom svete, teraz nalieha na ľudí, aby si stiahli aktualizáciu čo najskôr, aby sa nestali obeťou útoku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ft.com, immuniweb.com, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Táto vodná šmýkačka je ako zo sna

Video: Táto vodná šmýkačka je ako zo sna

VČERA - 20:26Zaujímavosti

Očarujúci výhľad zo šmýkačky láka turistov.

Táto plodina znižuje zápal a cukrovku

Táto plodina znižuje zápal a cukrovku

VČERA - 19:23Zaujímavosti

Chemikálie v tejto potravine môžu znížiť zápal a inzulínovú rezistenciu.

Video: Muž urobil pri orezávaní stromu fatálnu chybu

Video: Muž urobil pri orezávaní stromu fatálnu chybu

21:45 16.07.2019Zaujímavosti

Muž spôsobil pri orezávaní konára hotovú katastrofu.

Video: Turisti si chceli natočiť lietadlo, takýto extrém však nečakali

Video: Turisti si chceli natočiť lietadlo, takýto extrém však nečakali

21:31 16.07.2019Zaujímavosti

Desivé zábery zachytávajú pristávanie lietadla.