• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 29.5.2020Meniny má Vilma
14°Bratislava

Populárnu aplikáciu zasiahli hackeri. Toto musíte urobiť, aby vás nemohli odpočúvať

  • 18:07 14.05.2019
  • Bratislava
Populárnu aplikáciu zasiahli hackeri. Toto musíte urobiť, aby vás nemohli odpočúvať

Bezpečnostná chyba umožňuje hackerom počúvať hovory používateľov aplikácie.

Aplikácia WhatsApp sa stala terčom útokov hackerov, ktorí využili chybu softvéru na odposluch mobilných telefónov. WhatsApp teraz vyzýva používateľov, aby si nainštalovali najnovšiu aktualizáciu, ktorá by mala chybu opraviť.

Táto chyba údajne umožňuje útočníkom nainštalovať škodlivý kód, známy ako „spyware“, na telefóny iPhone a Android, pričom im stačí len cez aplikáciu zavolať na váš telefón.

Kód sa môže preniesť na mobil aj v prípade, že na telefonát neodpoviete, pričom záznam o hovore často zmizne, uvádza Financial Times.

Akonáhle sa spyware nainštaluje na váš smartfón, hackeri môžu pomocou hlasovej funkcie WhatsApp odpočúvať vaše hovory. Zatiaľ nie je známe, kto stojí za kyberútokom, ale WhatsApp uvádza, že spyware mohol byť použitý na prístup k telefónom mnohých aktivistov za ľudské práva, vrátane britského právnika. Ako uvádza pre Financial Times:

"Sme presvedčení, že bol zacielený vybraný počet používateľov. Tento útok má všetky znaky súkromnej spoločnosti, o ktorej je známe, že spolupracuje s vládami pri poskytovaní spyware, ktorý údajne ovládne funkcie operačných systémov mobilných telefónov. Informovali sme niekoľko organizácií zaoberajúcich sa ľudskými právami, aby sme sa podelili o informácie, ktoré môžeme, a aby sme s nimi spolupracovali pri informovaní občianskej spoločnosti."

Alarmujúca chyba

Ide o bezprecedentnú bezpečnostnú chyba, pokiaľ ide o jej potenciál vykonávať cielené vysokoprofilové útoky, tvrdí Ilia Kolochenko, zakladateľ spoločnosti Web Security ImmuniWeb:

"Samotná skutočnosť, že takúto zraniteľnosť možno zneužiť na diaľku v predvolenej konfigurácii, je mimoriadne kritická a alarmujúca. WhatsApp je tak populárny, že prakticky každý je potenciálnou obeťou. Ešte horšie je, že prístup k smartfónu pravdepodobne poskytuje prístup k oveľa citlivejším informáciám, ako je napríklad prístup k počítaču. Schopnosť sledovať obeť v reálnom čase, počúvať mikrofón zariadenia a čítať okamžitú komunikáciu je pre kybernetických zločincov zlatou baňou."

Ako sa chrániť

Bez ohľadu na to, či si myslíte, že ste cieľom hackerov, alebo nie, mali by ste sa pred útokom chrániť. Našťastie je to celkom jednoduché. WhatsApp vydal aktualizáciu softvéru, ktorá je teraz k dispozícii prostredníctvom App Store spoločnosti Apple a v službe Google Play na systémoch Android od spoločnosti Google. Stačí otvoriť buď App Store alebo Google Play, vyhľadať službu WhatsApp a stlačiť tlačidlo „aktualizovať“.

Aplikácia s 1,5 miliardami užívateľov po celom svete, teraz nalieha na ľudí, aby si stiahli aktualizáciu čo najskôr, aby sa nestali obeťou útoku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ft.com, immuniweb.com, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Fotograf zachytil krásy Slovenska vo videu, ktoré vyráža dych

Video: Fotograf zachytil krásy Slovenska vo videu, ktoré vyráža dych

DNES - 19:27Zaujímavosti

Na vytvorenie videa bolo potrebné nasnímať viac ako 12000 fotografií.

Video: Matka po hádke s priateľom hodila bábätko cez miestnosť

Video: Matka po hádke s priateľom hodila bábätko cez miestnosť

VČERA - 21:51Zaujímavosti

Kruté správanie 21-ročnej ženy voči novorodeniatku vyšetruje polícia.

Video: Za chlapcom sa zjavil medveď, jeho reakcia bola ukážková

Video: Za chlapcom sa zjavil medveď, jeho reakcia bola ukážková

VČERA - 20:15Zaujímavosti

Strýko natáčal svojho synovca, keď sa za ním zjavila veľká šelma.

Video: V Poprade sa natáča hollywoodsky trhák

Video: V Poprade sa natáča hollywoodsky trhák

VČERA - 19:47Zaujímavosti

Poprad sa stane dejiskom filmu, ktorého produkciu zastrešuje Hollywood.

Video: Žena spadla z hojdačky, pred dopadom sa však stalo niečo neuveriteľné

Video: Žena spadla z hojdačky, pred dopadom sa však stalo niečo neuveriteľné

21:57 27.05.2020Zaujímavosti

Predtým, ako žena dopadla do vody, sa stalo niečo zvláštne.