• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2019Meniny má Gertrúda
20°Bratislava

Populárnu aplikáciu zasiahli hackeri. Toto musíte urobiť, aby vás nemohli odpočúvať

  • 18:07 14.05.2019
  • Bratislava
Populárnu aplikáciu zasiahli hackeri. Toto musíte urobiť, aby vás nemohli odpočúvať

Bezpečnostná chyba umožňuje hackerom počúvať hovory používateľov aplikácie.

Aplikácia WhatsApp sa stala terčom útokov hackerov, ktorí využili chybu softvéru na odposluch mobilných telefónov. WhatsApp teraz vyzýva používateľov, aby si nainštalovali najnovšiu aktualizáciu, ktorá by mala chybu opraviť.

Táto chyba údajne umožňuje útočníkom nainštalovať škodlivý kód, známy ako „spyware“, na telefóny iPhone a Android, pričom im stačí len cez aplikáciu zavolať na váš telefón.

Kód sa môže preniesť na mobil aj v prípade, že na telefonát neodpoviete, pričom záznam o hovore často zmizne, uvádza Financial Times.

Akonáhle sa spyware nainštaluje na váš smartfón, hackeri môžu pomocou hlasovej funkcie WhatsApp odpočúvať vaše hovory. Zatiaľ nie je známe, kto stojí za kyberútokom, ale WhatsApp uvádza, že spyware mohol byť použitý na prístup k telefónom mnohých aktivistov za ľudské práva, vrátane britského právnika. Ako uvádza pre Financial Times:

"Sme presvedčení, že bol zacielený vybraný počet používateľov. Tento útok má všetky znaky súkromnej spoločnosti, o ktorej je známe, že spolupracuje s vládami pri poskytovaní spyware, ktorý údajne ovládne funkcie operačných systémov mobilných telefónov. Informovali sme niekoľko organizácií zaoberajúcich sa ľudskými právami, aby sme sa podelili o informácie, ktoré môžeme, a aby sme s nimi spolupracovali pri informovaní občianskej spoločnosti."

Alarmujúca chyba

Ide o bezprecedentnú bezpečnostnú chyba, pokiaľ ide o jej potenciál vykonávať cielené vysokoprofilové útoky, tvrdí Ilia Kolochenko, zakladateľ spoločnosti Web Security ImmuniWeb:

"Samotná skutočnosť, že takúto zraniteľnosť možno zneužiť na diaľku v predvolenej konfigurácii, je mimoriadne kritická a alarmujúca. WhatsApp je tak populárny, že prakticky každý je potenciálnou obeťou. Ešte horšie je, že prístup k smartfónu pravdepodobne poskytuje prístup k oveľa citlivejším informáciám, ako je napríklad prístup k počítaču. Schopnosť sledovať obeť v reálnom čase, počúvať mikrofón zariadenia a čítať okamžitú komunikáciu je pre kybernetických zločincov zlatou baňou."

Ako sa chrániť

Bez ohľadu na to, či si myslíte, že ste cieľom hackerov, alebo nie, mali by ste sa pred útokom chrániť. Našťastie je to celkom jednoduché. WhatsApp vydal aktualizáciu softvéru, ktorá je teraz k dispozícii prostredníctvom App Store spoločnosti Apple a v službe Google Play na systémoch Android od spoločnosti Google. Stačí otvoriť buď App Store alebo Google Play, vyhľadať službu WhatsApp a stlačiť tlačidlo „aktualizovať“.

Aplikácia s 1,5 miliardami užívateľov po celom svete, teraz nalieha na ľudí, aby si stiahli aktualizáciu čo najskôr, aby sa nestali obeťou útoku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ft.com, immuniweb.com, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Záchranca československých detí Nicholas Winton sa narodil pred 110 rokmi

Záchranca československých detí Nicholas Winton sa narodil pred 110 rokmi

DNES - 6:58Zaujímavosti

V nedeľu 19. mája uplynie 110 rokov od narodenia sira Nicholasa Wintona.

Temperamentná herečka Zdena Studenková má narodeniny

Temperamentná herečka Zdena Studenková má narodeniny

DNES - 6:18Zaujímavosti

Slovenská herečka Zdena Studenková vstúpila do umeleckého sveta s noblesou, šarmom a výrazným hereckým nadaním.

Dvojnásobný olympijský šampión Michal Martikán má 40 rokov

Dvojnásobný olympijský šampión Michal Martikán má 40 rokov

VČERA - 7:06Zaujímavosti

Dvojnásobný olympijský víťaz, niekoľkonásobný majster sveta a Európy vo vodnom slalome Michal Martikán bude mať v sobotu 18. mája 40 rokov.

Video: Vodič našiel na ceste medvieďatá. Vtom však prišla medvedica a rázne zakročila

Video: Vodič našiel na ceste medvieďatá. Vtom však prišla medvedica a rázne zakročila

22:39 17.05.2019Zaujímavosti

Mláďatá mali problém prejsť cez cestu, keď k ním prišla ich matka.

Video: Nezodpovedná cyklistka v Nitre takmer skončila pod kolesami auta

Video: Nezodpovedná cyklistka v Nitre takmer skončila pod kolesami auta

22:10 17.05.2019Zaujímavosti

Cyklistka v sychravom počasí jazdila z jednej strany cesty na druhú. Vodičom dala poriadne zabrať.