• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2019Meniny má Gertrúda
21°Bratislava

Čo sa deje hodiny pred smrťou? Väčšina ľudí o tom nemá tušenie

  • 20:22 13.05.2019
  • Londýn
Čo sa deje hodiny pred smrťou? Väčšina ľudí o tom nemá tušenie

Aj napriek tomu, že mnohí z nás v minulosti niekoho odprevádzali na druhý svet, len málokto si vie predstaviť, čo sa deje s mysľou a telom umierajúceho človeka.

Benjamin Franklin kedysi povedal, že „na tomto svete nie je nič istého – len smrť a platenie daní.“ Väčšina z nás počas života pochopí len jedno z nich – a nie je to smrť.

Vo Veľkej Británii zorganizovali prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, čo ľudia vedia o smrti a umieraní. Až 6 z 10 účastníkov tvrdilo, že vedia len málo alebo nič o tom, čo sa deje v priebehu niekoľkých hodín pred posledným výdychom. Je pritom zarážajúce, že polovica z nich sa už v minulosti ocitla pri niekom, kto umieral.

Výskum na túto tému sa vám môže zdať morbídny, ale podľa Akadémie lekárskych vied je potrebný. Vo vyhlásení akadémie, ktorá združuje viac ako 1.000 britských medicínskych vedcov, sa píše, že smrť a umieranie sa v západných kultúrach natoľko tabuizuje, že ľudia sa o týchto témach vôbec nechcú rozprávať.

Ako sa podarilo dokázať, neschopnosť viesť rozhovor o tom, čomu sa nik z nás nevyhne, vedie k rozsiahlej ignorácii smrti. 42 percent respondentov uvádza, že s otázkami ohľadom smrti a starostlivosti pred smrťou sa obracajú na rodinu a známych. Len 22 percent ľudí hľadá pomoc u pracovníkov v zdravotníctve.

Okolo 20 percent ľudí hľadá informácie o smrti v dokumentárnych filmoch a zarážajúcich 16 percent účastníkov prieskumu považuje informácie o smrti a umieraní zobrazené v televíznych filmoch za pravdivé a užitočné. Doktorka Lesley Fallowfieldová však upozorňuje, že televízia v tomto prípade nie je najlepším zdrojom informácií:

„Televízor a filmy len málokedy zobrazujú ‚normálnu‘ smrť. Pre väčšinu ľudí je smrť pokojným a bezbolestným zážitkom. Pre blízkych ide rozhodne o traumatizujúcu udalosť, no aj tak ju mnohí opisujú ako pozitívnu skúsenosť. O smrti by sme sa preto mali zhovárať častejšie.“

Výskum ďalej hovorí, že nedostatok overených informácií o smrti môže zapríčiniť zbytočné obavy z procesu umierania. Keď sa ľudí pýtali, čo ich najviac desí na smrti priateľa alebo rodinného príslušníka, 62 percent respondentov uviedlo, že sa najviac boja bolesti, a 52 percent sa bojí, že ich blízky bude mať strach. Podľa Fallowfieldovej sa však nie každá smrť odohrá podľa tohto scenára.

Akadémia v Británii organizuje národnú kampaň, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o umieraní a začať otvorený dialóg o ňom. Viedli ju k tomu práve neuspokojivé výsledky národného prieskumu o poznatkoch o smrti a umieraní.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eurekalert.org, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Záchranca československých detí Nicholas Winton sa narodil pred 110 rokmi

Záchranca československých detí Nicholas Winton sa narodil pred 110 rokmi

DNES - 6:58Zaujímavosti

V nedeľu 19. mája uplynie 110 rokov od narodenia sira Nicholasa Wintona.

Temperamentná herečka Zdena Studenková má narodeniny

Temperamentná herečka Zdena Studenková má narodeniny

DNES - 6:18Zaujímavosti

Slovenská herečka Zdena Studenková vstúpila do umeleckého sveta s noblesou, šarmom a výrazným hereckým nadaním.

Dvojnásobný olympijský šampión Michal Martikán má 40 rokov

Dvojnásobný olympijský šampión Michal Martikán má 40 rokov

VČERA - 7:06Zaujímavosti

Dvojnásobný olympijský víťaz, niekoľkonásobný majster sveta a Európy vo vodnom slalome Michal Martikán bude mať v sobotu 18. mája 40 rokov.

Video: Vodič našiel na ceste medvieďatá. Vtom však prišla medvedica a rázne zakročila

Video: Vodič našiel na ceste medvieďatá. Vtom však prišla medvedica a rázne zakročila

22:39 17.05.2019Zaujímavosti

Mláďatá mali problém prejsť cez cestu, keď k ním prišla ich matka.

Video: Nezodpovedná cyklistka v Nitre takmer skončila pod kolesami auta

Video: Nezodpovedná cyklistka v Nitre takmer skončila pod kolesami auta

22:10 17.05.2019Zaujímavosti

Cyklistka v sychravom počasí jazdila z jednej strany cesty na druhú. Vodičom dala poriadne zabrať.