• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.8.2019Meniny má Tichomír
25°Bratislava

Čo sa deje hodiny pred smrťou? Väčšina ľudí o tom nemá tušenie

  • 20:22 13.05.2019
  • Londýn
Čo sa deje hodiny pred smrťou? Väčšina ľudí o tom nemá tušenie

Aj napriek tomu, že mnohí z nás v minulosti niekoho odprevádzali na druhý svet, len málokto si vie predstaviť, čo sa deje s mysľou a telom umierajúceho človeka.

Benjamin Franklin kedysi povedal, že „na tomto svete nie je nič istého – len smrť a platenie daní.“ Väčšina z nás počas života pochopí len jedno z nich – a nie je to smrť.

Vo Veľkej Británii zorganizovali prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, čo ľudia vedia o smrti a umieraní. Až 6 z 10 účastníkov tvrdilo, že vedia len málo alebo nič o tom, čo sa deje v priebehu niekoľkých hodín pred posledným výdychom. Je pritom zarážajúce, že polovica z nich sa už v minulosti ocitla pri niekom, kto umieral.

Výskum na túto tému sa vám môže zdať morbídny, ale podľa Akadémie lekárskych vied je potrebný. Vo vyhlásení akadémie, ktorá združuje viac ako 1.000 britských medicínskych vedcov, sa píše, že smrť a umieranie sa v západných kultúrach natoľko tabuizuje, že ľudia sa o týchto témach vôbec nechcú rozprávať.

Ako sa podarilo dokázať, neschopnosť viesť rozhovor o tom, čomu sa nik z nás nevyhne, vedie k rozsiahlej ignorácii smrti. 42 percent respondentov uvádza, že s otázkami ohľadom smrti a starostlivosti pred smrťou sa obracajú na rodinu a známych. Len 22 percent ľudí hľadá pomoc u pracovníkov v zdravotníctve.

Okolo 20 percent ľudí hľadá informácie o smrti v dokumentárnych filmoch a zarážajúcich 16 percent účastníkov prieskumu považuje informácie o smrti a umieraní zobrazené v televíznych filmoch za pravdivé a užitočné. Doktorka Lesley Fallowfieldová však upozorňuje, že televízia v tomto prípade nie je najlepším zdrojom informácií:

„Televízor a filmy len málokedy zobrazujú ‚normálnu‘ smrť. Pre väčšinu ľudí je smrť pokojným a bezbolestným zážitkom. Pre blízkych ide rozhodne o traumatizujúcu udalosť, no aj tak ju mnohí opisujú ako pozitívnu skúsenosť. O smrti by sme sa preto mali zhovárať častejšie.“

Výskum ďalej hovorí, že nedostatok overených informácií o smrti môže zapríčiniť zbytočné obavy z procesu umierania. Keď sa ľudí pýtali, čo ich najviac desí na smrti priateľa alebo rodinného príslušníka, 62 percent respondentov uviedlo, že sa najviac boja bolesti, a 52 percent sa bojí, že ich blízky bude mať strach. Podľa Fallowfieldovej sa však nie každá smrť odohrá podľa tohto scenára.

Akadémia v Británii organizuje národnú kampaň, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o umieraní a začať otvorený dialóg o ňom. Viedli ju k tomu práve neuspokojivé výsledky národného prieskumu o poznatkoch o smrti a umieraní.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eurekalert.org, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Kolotoč v zábavnom parku museli uzavrieť, pripomínal vraj hákové kríže

Video: Kolotoč v zábavnom parku museli uzavrieť, pripomínal vraj hákové kríže

VČERA - 21:57Zaujímavosti

Zábavný park v Nemecku musel uzatvoriť svoju novú atrakciu, ktorá podľa mnohých návštevníkov pripomínala „lietajúce hákové kríže“.

Video: Muž objavil v tráve desivý neznámy druh hmyzu

Video: Muž objavil v tráve desivý neznámy druh hmyzu

21:49 20.08.2019Zaujímavosti

Autor videa sa odvážil štuchnúť živočícha do tela.

Video: Pre toto sa oplatí byť členom demolačnej čaty

Video: Pre toto sa oplatí byť členom demolačnej čaty

21:09 20.08.2019Zaujímavosti

Dvojici pracovníkov demolačnej čaty sa v opustenom dome podarilo prepracovať k lákavému úlovku.

Pre toto by ste si nikdy nemali požičiavať nabíjačku na mobil od niekoho iného

Pre toto by ste si nikdy nemali požičiavať nabíjačku na mobil od niekoho iného

20:27 19.08.2019Zaujímavosti

Bezpečnostní experti varujú pred požičiavaním nabíjačky na mobil. Aké riziká vám hrozia?

Video: Pred domom sa objavil muž s televízorom namiesto hlavy. Vidieť ho si želá každý

Video: Pred domom sa objavil muž s televízorom namiesto hlavy. Vidieť ho si želá každý

22:00 16.08.2019Zaujímavosti

Muž s televízorom na krku za jedinú noc rozdal viac ako 50 televízorov. Kto by nestál o taký darček?