• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.11.2019Meniny má Klaudia
13°Bratislava

Čo sa deje hodiny pred smrťou? Väčšina ľudí o tom nemá tušenie

  • 20:22 13.05.2019
  • Londýn
Čo sa deje hodiny pred smrťou? Väčšina ľudí o tom nemá tušenie

Aj napriek tomu, že mnohí z nás v minulosti niekoho odprevádzali na druhý svet, len málokto si vie predstaviť, čo sa deje s mysľou a telom umierajúceho človeka.

Benjamin Franklin kedysi povedal, že „na tomto svete nie je nič istého – len smrť a platenie daní.“ Väčšina z nás počas života pochopí len jedno z nich – a nie je to smrť.

Vo Veľkej Británii zorganizovali prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, čo ľudia vedia o smrti a umieraní. Až 6 z 10 účastníkov tvrdilo, že vedia len málo alebo nič o tom, čo sa deje v priebehu niekoľkých hodín pred posledným výdychom. Je pritom zarážajúce, že polovica z nich sa už v minulosti ocitla pri niekom, kto umieral.

Výskum na túto tému sa vám môže zdať morbídny, ale podľa Akadémie lekárskych vied je potrebný. Vo vyhlásení akadémie, ktorá združuje viac ako 1.000 britských medicínskych vedcov, sa píše, že smrť a umieranie sa v západných kultúrach natoľko tabuizuje, že ľudia sa o týchto témach vôbec nechcú rozprávať.

Ako sa podarilo dokázať, neschopnosť viesť rozhovor o tom, čomu sa nik z nás nevyhne, vedie k rozsiahlej ignorácii smrti. 42 percent respondentov uvádza, že s otázkami ohľadom smrti a starostlivosti pred smrťou sa obracajú na rodinu a známych. Len 22 percent ľudí hľadá pomoc u pracovníkov v zdravotníctve.

Okolo 20 percent ľudí hľadá informácie o smrti v dokumentárnych filmoch a zarážajúcich 16 percent účastníkov prieskumu považuje informácie o smrti a umieraní zobrazené v televíznych filmoch za pravdivé a užitočné. Doktorka Lesley Fallowfieldová však upozorňuje, že televízia v tomto prípade nie je najlepším zdrojom informácií:

„Televízor a filmy len málokedy zobrazujú ‚normálnu‘ smrť. Pre väčšinu ľudí je smrť pokojným a bezbolestným zážitkom. Pre blízkych ide rozhodne o traumatizujúcu udalosť, no aj tak ju mnohí opisujú ako pozitívnu skúsenosť. O smrti by sme sa preto mali zhovárať častejšie.“

Výskum ďalej hovorí, že nedostatok overených informácií o smrti môže zapríčiniť zbytočné obavy z procesu umierania. Keď sa ľudí pýtali, čo ich najviac desí na smrti priateľa alebo rodinného príslušníka, 62 percent respondentov uviedlo, že sa najviac boja bolesti, a 52 percent sa bojí, že ich blízky bude mať strach. Podľa Fallowfieldovej sa však nie každá smrť odohrá podľa tohto scenára.

Akadémia v Británii organizuje národnú kampaň, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o umieraní a začať otvorený dialóg o ňom. Viedli ju k tomu práve neuspokojivé výsledky národného prieskumu o poznatkoch o smrti a umieraní.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eurekalert.org, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Psychológ: Túto otázku na terapiách počúvam najčastejšie

Psychológ: Túto otázku na terapiách počúvam najčastejšie

DNES - 8:38Zaujímavosti

Vec, na ktorú sa psychológov pýta najviac klientov, vás možno prekvapí.

Americký herec a režisér Danny DeVito oslavuje narodeniny

Americký herec a režisér Danny DeVito oslavuje narodeniny

DNES - 7:22Zaujímavosti

Americký herec, komik, režisér a producent Danny DeVito je napriek nízkemu vzrastu, neprehliadnuteľný.

FOTO: 9 izbových rastlín pre úplných začiatočníkov + ako sa o ne starať

FOTO: 9 izbových rastlín pre úplných začiatočníkov + ako sa o ne starať

VČERA - 18:01Zaujímavosti

Tieto rastliny prežijú aj v domácnosti ľudí, ktorým sa s pestovaním nikdy nedarilo alebo naň nemajú čas.

Video: Po uniknutí týchto nechutných záberov museli prepustiť ošetrovateľky

Video: Po uniknutí týchto nechutných záberov museli prepustiť ošetrovateľky

21:28 15.11.2019Zaujímavosti

Zdravotné ošetrovateľky sa v ambulancii dopustili mimoriadne nevhodného správania. Zábery s ich konaním unikli na internet.

Video: Muž vytvoril “vozíček” pre zlatú rybku

Video: Muž vytvoril “vozíček” pre zlatú rybku

21:17 15.11.2019Zaujímavosti

Majiteľovi sa podarilo pre svoju rybku zostrojiť zvláštnu pomôcku.