• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Čo sa deje hodiny pred smrťou? Väčšina ľudí o tom nemá tušenie

  • 20:22 13.05.2019
  • Londýn
Čo sa deje hodiny pred smrťou? Väčšina ľudí o tom nemá tušenie

Aj napriek tomu, že mnohí z nás v minulosti niekoho odprevádzali na druhý svet, len málokto si vie predstaviť, čo sa deje s mysľou a telom umierajúceho človeka.

Benjamin Franklin kedysi povedal, že „na tomto svete nie je nič istého – len smrť a platenie daní.“ Väčšina z nás počas života pochopí len jedno z nich – a nie je to smrť.

Vo Veľkej Británii zorganizovali prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, čo ľudia vedia o smrti a umieraní. Až 6 z 10 účastníkov tvrdilo, že vedia len málo alebo nič o tom, čo sa deje v priebehu niekoľkých hodín pred posledným výdychom. Je pritom zarážajúce, že polovica z nich sa už v minulosti ocitla pri niekom, kto umieral.

Výskum na túto tému sa vám môže zdať morbídny, ale podľa Akadémie lekárskych vied je potrebný. Vo vyhlásení akadémie, ktorá združuje viac ako 1.000 britských medicínskych vedcov, sa píše, že smrť a umieranie sa v západných kultúrach natoľko tabuizuje, že ľudia sa o týchto témach vôbec nechcú rozprávať.

Ako sa podarilo dokázať, neschopnosť viesť rozhovor o tom, čomu sa nik z nás nevyhne, vedie k rozsiahlej ignorácii smrti. 42 percent respondentov uvádza, že s otázkami ohľadom smrti a starostlivosti pred smrťou sa obracajú na rodinu a známych. Len 22 percent ľudí hľadá pomoc u pracovníkov v zdravotníctve.

Okolo 20 percent ľudí hľadá informácie o smrti v dokumentárnych filmoch a zarážajúcich 16 percent účastníkov prieskumu považuje informácie o smrti a umieraní zobrazené v televíznych filmoch za pravdivé a užitočné. Doktorka Lesley Fallowfieldová však upozorňuje, že televízia v tomto prípade nie je najlepším zdrojom informácií:

„Televízor a filmy len málokedy zobrazujú ‚normálnu‘ smrť. Pre väčšinu ľudí je smrť pokojným a bezbolestným zážitkom. Pre blízkych ide rozhodne o traumatizujúcu udalosť, no aj tak ju mnohí opisujú ako pozitívnu skúsenosť. O smrti by sme sa preto mali zhovárať častejšie.“

Výskum ďalej hovorí, že nedostatok overených informácií o smrti môže zapríčiniť zbytočné obavy z procesu umierania. Keď sa ľudí pýtali, čo ich najviac desí na smrti priateľa alebo rodinného príslušníka, 62 percent respondentov uviedlo, že sa najviac boja bolesti, a 52 percent sa bojí, že ich blízky bude mať strach. Podľa Fallowfieldovej sa však nie každá smrť odohrá podľa tohto scenára.

Akadémia v Británii organizuje národnú kampaň, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o umieraní a začať otvorený dialóg o ňom. Viedli ju k tomu práve neuspokojivé výsledky národného prieskumu o poznatkoch o smrti a umieraní.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eurekalert.org, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Zajac či havran? Toto video rozdelilo internet

Video: Zajac či havran? Toto video rozdelilo internet

VČERA - 21:51Zaujímavosti

Ľudia po celom svete sa nevedia zhodnúť na tom, či muž vo videu hladká zajaca alebo havrana.

Video: Dym z Amazonského pralesa v meste São Paulo premenil deň na noc

Video: Dym z Amazonského pralesa v meste São Paulo premenil deň na noc

VČERA - 20:37Zaujímavosti

Dym z horiaceho Amazonského pralesa precestoval až nad brazílske mesto São Paulo. Z dňa sa tak náhle stala noc.

Video: Mohutná búrka vyhadzovala ľudí do vzduchu

Video: Mohutná búrka vyhadzovala ľudí do vzduchu

21:44 22.08.2019Zaujímavosti

Zamestnanec nočného klubu sa v dôsledku vyčíňania búrky ocitol vo výške 6 metrov nad zemou.

Video: Kolotoč v zábavnom parku museli uzavrieť, pripomínal vraj hákové kríže

Video: Kolotoč v zábavnom parku museli uzavrieť, pripomínal vraj hákové kríže

21:57 21.08.2019Zaujímavosti

Zábavný park v Nemecku musel uzatvoriť svoju novú atrakciu, ktorá podľa mnohých návštevníkov pripomínala „lietajúce hákové kríže“.

Video: Muž objavil v tráve desivý neznámy druh hmyzu

Video: Muž objavil v tráve desivý neznámy druh hmyzu

21:49 20.08.2019Zaujímavosti

Autor videa sa odvážil štuchnúť živočícha do tela.