Ak nechceme zostať montážnou dielňou, musíme sa prispôsobiť trendom
- 11:03 04.05.2019
- Bratislava

Digitalizácia, automatizácia a robotizácia nie sú niečím, čo v budúcnosti príde, ale sú už súčasnosťou slovenskej ekonomiky.
Slovensko s počtom viac ako 150 robotov na 10.000 pracovníkov patrí k svetovej špičke, no zároveň je podľa OECD jednou z najohrozenejších krajín z hľadiska nastupujúceho priemyslu 4.0., upozornil na zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).
Podľa údajov združenia Medzinárodnej federácie robotiky (IFR) sa v roku 2017 celosvetový predaj robotov zvýšil o 30 % na 381.335 kusov, pričom v Európe sa spustilo do prevádzky 66.300 nových priemyselných robotov. Slovensko uvádza ročenka IFR v súvislosti s rastom počtu robotov najmä v elektrotechnike.
Ešte rýchlejšiemu napredovaniu v moderných trendoch však zatiaľ bráni relatívne nízky záujem študentov o technické odbory. „Musíme pripravovať mladú generáciu na technicky náročné pracovné pozície, posilňovať digitálne zručnosti a na trhu vzdelávania budeme musieť pristúpiť k zmenám, ktoré možno nebudú vnímané pozitívne, ale ktoré v budúcnosti zabezpečia to, že budeme mať dostatok mladých vyštudovaných ľudí pre potreby trhu práce,“ povedal Raši.
Pôvodné piliere hospodárstva totiž podľa vicepremiéra Slovensku v budúcnosti nebudú stačiť. Raši pripomenul analýzu OECD, ktorá Slovensko zaradila medzi najohrozenejšie krajiny z hľadiska nastupujúceho priemyslu 4.0. Ohrozené je každé tretie pracovné miesto. Nevyhnutné preto budú ďalšie investície do znalostnej ekonomiky a do digitálnych zručností.
Zásadný význam pre slovenskú ekonomiku má strojársky a automobilový priemysel. „Sú to však zároveň odvetvia, ktoré prejdú v najbližších rokoch výraznými zmenami, ktoré môžu mať potenciálne deštrukčný dopad na trh práce, ako ho vnímame teraz a na ekonomickú výkonnosť. Preto ich zasadenie do nového digitálneho ekosystému musí byť pre nás kľúčové, ak nechceme zostať montážnou dielňou Európy,“ dodal Raši.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta
Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží
Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.