• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.7.2019Meniny má Bohuslav
13°Bratislava

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

  • 19:38 18.04.2019
  • Bratislava
Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

Na zdravie ciev môže vplývať dokonca aj nanášanie krému na opaľovanie.

Je známe, že opaľovací krém nás chráni pred slnkom a znižuje riziko rakoviny kože. Podľa nedávnej štúdie však opaľovací krém môže tiež pomôcť udržiavať funkciu krvných ciev.

Vedci už mnoho rokov vedia, že ultrafialové (UV) žiarenie zo slnka je hlavným faktorom pri rakovine kože a spôsobuje bunkové a molekulárne poškodenie, ktoré podporuje starnutie pokožky.

Keďže tieto dva príklady sú dobre zdokumentované, nedávna štúdia sa namiesto toho zamerala na vzťah medzi UV-žiarením a funkciou ciev. Už skoršie štúdie ukázali, že UV-žiarenie znižuje úroveň vazodilatácie, ktorú sprostredkováva oxid dusnatý (NO).

NO je dôležitou signálnou molekulou v ľudskom tele. Okrem iného funguje ako vazodilatátor, čo znamená, že spúšťa uvoľnenie hladkých svalov okolo krvných ciev, čím sa zvyšuje prietok krvi.

Oxid dusnatý a vazodilatácia

Vazodilatácia v koži má zásadnú úlohu v tom, že umožňuje telu udržiavať teplotu a reagovať na tepelný stres. Ak je telo prehriate, NO vyvoláva vazodilatáciu v koži, čo zvyšuje prietok krvi a tým aj tepelnú stratu cez kožu.

Prakticky každý typ kožnej bunky je schopný produkovať NO, ale pre tento proces je nevyhnutná chemikália nazývaná 5-metyltetrahydrofolát (5-MTHF). Odborníci sa domnievajú, že UV-žiarenie znižuje hladiny 5-MTHF v koži, čím obmedzuje vazodilatáciu.

Ako píšu autori súčasnej štúdie, vazodilatácia spojená s NO je "markerom zdravia cievnych ciev". Niektorí výskumníci dospeli k záveru, že vazodilatácia v koži môže mať vplyv aj na krvný tlak.

Opaľovací krém chráni nielen pred rakovinou

Skupina vedcov z Pennsylvania State University sa rozhodla preskúmať, ako by používanie opaľovacích krémov mohlo ovplyvniť vzťah medzi UV-žiarením a vazodilatáciou. Svoje zistenia predstavili na konferencii Experimentálna biológia 2019 v Orlande na Floride.

Vedci skúmali 13 zdravých účastníkov so svetlým až mierne tmavším odtieňom pleti. Jednu ruku každého jednotlivca vystavili UV-žiareniu, zatiaľ čo druhá slúžila ako kontrolná. Tím vypočítal vystavenie UV-žiarenia tak, aby zodpovedal približne 1 hodine strávenej vonku za slnečného dňa.

Každý účastník podstúpil paralelne tri testy na vystavenej ruke: samotné UV-žiarenie, UV-žiarenie plus opaľovací krém a UV-žiarenie plus pot.

Ako sa očakávalo, ruka vystavená UV-žiareniu vykazovala zníženú vazodilatáciu spojenú s NO. Inými slovami, UV-žiarenie zabránilo NO spúšťať relaxáciu svalov v krvných cievach, čím sa znižuje schopnosť tela ochladiť sa.

Naopak, oblasti pokryté opaľovacím krémom alebo potom nevykazovali zníženie vazodilatácie súvisiacej s NO. Dôležité je, že vedci tiež zistili, že opaľovací krém posilnil vazodilatáciu v porovnaní s potom a kontrolnou rukou. Prvý autor štúdie S. Tony Wolf v závere uvádza:

"Tých, ktorí trávia veľa času prácou, cvičením alebo inými aktivitami vonku, môžu opaľovacie krémy chrániť nielen pred rakovinou kože, ale aj pred znížením kožnej vaskulárnej funkcie."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, fasebj.org, ncbi.nlm.nih.gov, Foto: pxhere.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

VČERA - 20:20Zdravie

Dokonca aj štíhlym ľuďom môže prospieť, ak obmedzia príjem kalórií.

Toto sú najlepšie miesta na chudnutie, spájajú sa s jednou farbou

Toto sú najlepšie miesta na chudnutie, spájajú sa s jednou farbou

VČERA - 19:46Zdravie

Niektoré miesta dokážu tlmiť chuť na nezdravé jedlo.

ŠÚKL sťahuje z trhu životne dôležitý liek

ŠÚKL sťahuje z trhu životne dôležitý liek

20:49 15.07.2019Zdravie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nariadil stiahnutie lieku, ktorý sa používa v život ohrozujúcich prípadoch.

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

19:57 14.07.2019Zdravie

Tri nezávislé štúdie potvrdili účinky vitamínu v boji s rakovinou.

5 hlavných príznakov, podľa ktorých zistíte, že máte v tele priveľa bielkovín

5 hlavných príznakov, podľa ktorých zistíte, že máte v tele priveľa bielkovín

18:16 14.07.2019Zdravie

Bielkoviny nám pomáhajú udržiavať zdravie v norme, budovať pevnosť svalstva a posilňovať činnosť mozgu. Ak ich máme v tele prebytok, ukáže sa to aj na zdraví.