• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 10.12.2019Meniny má Radúz
Bratislava

Diskriminácia na základe vzhľadu sa začala rapídne šíriť. Takéto sú jej následky

  • 18:53 17.04.2019
  • Bratislava
Diskriminácia na základe vzhľadu sa začala rapídne šíriť. Takéto sú jej následky

Mnohí o tomto type diskriminácie hovoria ako o rasizme 21. storočia.

Pri diskriminácii na základe vzhľadu dochádza k zlému zaobchádzaniu s menej atraktívnymi ľuďmi. Štúdie ukazujú, že atraktívni ľudia majú väčšie šance stať sa úspešnými, získať dobré pracovné miesta a budovať kariéru. Podľa expertov sa diskriminácia na základe vzhľadu vyskytuje čoraz častejšie, preto je dôležité, aby ľudia poznali, aké môže byť spojenie medzi vzhľadom a úspechom v živote a ako tento prístup v spoločnosti zmeniť.

K diskriminácii na základe vzhľadu dochádza čoraz častejšie

V prieskume v USA sa zistilo, že k diskriminácii na základe vzhľadu dochádza častejšie ako k etnickej alebo národnostnej diskriminácii. V angličtine dokonca existuje termín lookism, ktorý znamená, že menej atraktívni ľudia majú menej šancí vybudovať si kariéru a byť celkovo úspešní. Tento termín sa začal širšie používať v roku 2016, keď istá veľká spoločnosť poslala zamestnankyňu domov bez výplaty, pretože odmietla nosiť topánky s podpätkami. Je možné, že v priebehu 10 rokov bude zakázané, aby spoločnosti obmedzovali zamestnancov v obliekaní alebo účesoch.

Ako mozog reaguje na krásu

Na krásu reagujeme rovnako ako hladný človek reaguje na jedlo. V štúdiách vykonaných v Massachusetts General Hospital, Harvard Medical School a Massachusetts Institute of Technology, vedci zistili, že keď človek vidí atraktívnu tvár, aktivujú sa tie isté oblasti mozgu, ako keď hladný človek vidí jedlo alebo gambler vidí peniaze. Takže vplyv krásy je čiastočne mimo našej kontroly.

Vedci si myslia, že táto problematika sa týka skôr biológie ako sociológie. Novorodenci majú tendenciu sa dlhšie pozerať na fotografie atraktívnych ľudí, aj keď ešte nemajú žiadne sociálne skúsenosti.

Prvý dojem je automatická reakcia nášho mozgu. Existuje termín zvaný halo efekt, ktorý popisuje kognitívne skreslenie, kedy dospejeme k záveru o celku niečoho len na základe posúdenia jednej vlastnosti alebo jedného dojmu. Napríklad, ak je človek atraktívny, automaticky dospejeme k záveru, že je inteligentný, láskavý a talentovaný.

Tento efekt nás môže ovplyvňovať nasledujúcimi spôsobmi:

V týchto prípadoch sú na vine normy stanovené reklamou a médiami. Aj keď sa veľké značky vzdávajú dokonalých modeliek a vyberajú si realistickejšie vyzerajúcich ľudí, stereotypy sú zakorenené hlboko v našich mysliach.

Ako spoločnosť podporuje kult krásy

Už starovekí Egypťania mali svoje vlastné kozmetické výrobky podobné tým dnešným. Po vzniku fotografie sa dramaticky zvýšila spotreba kozmetiky. Dnes sa trh s kozmetickými produktmi stále rozširuje a predpokladá sa, že do roku 2023 porastie o 7,5%. Nároky na atraktívny vzhľad rastú a podľa štúdie to má vplyv na sebahodnotenie ľudí, zdravie a dokonca aj index telesnej hmotnosti.

Atraktívni ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť, že ich pozvú na pracovný pohovor. V štúdii výskumníci vyzvali ľudí, aby si predstavili seba ako náborárov a prezreli si 2 životopisy s fotografiami kandidátov. Ak bol životopis dobrý, ľudia pozvali osobu na pohovor v každom prípade. Ale ak boli oba životopisy priemerné, atraktívni ľudia mali väčšiu šancu.

Vzhľad pokrivuje vnímanie profesionality. Atraktívni vedci sú pre ľudí zaujímavejší a kvôli tomu si chcú viac prečítať ich štúdie. Čím je však odborník atraktívnejší a komunikatívnejší, tým menej ho ľudia vnímajú ako kompetentného. Táto skutočnosť slúži ako ďalší dôkaz, že krása môže pomôcť v kariére, ak je to potrebné pre prácu a môže predstavovať problém, ak sú iné kvality pre prácu cennejšie.

Atraktívni politickí kandidáti dostanú o 20% viac hlasov. Pravdepodobným dôvodom je, že politici sú verejné osoby a schopnosť dôverovať im je založená na ich vzhľade a správaní. Málokoho zaujíma diplomacia, mikroekonomika a geopolitika. Je oveľa jednoduchšie urobiť záver na základe obrazu, ktorý vidíte v televízii alebo v médiách.

Vzhľad je spojený s finančnými výhodami a nevýhodami. Ženy, ktoré sú v priemere atraktívnejšie, dostávajú o 8% viac peňazí a ženy, ktoré sú „pod priemerom“, na to doplatia vo výške približne 4% svojho príjmu. Atraktívni muži zarábajú o 4% viac ako tí, ktorí sú vnímaní ako neatraktívni (títo kvôli vzhľadu prído o 13% svojho príjmu).

Atraktívni ľudia lepšie predávajú. Dobre vyzerajúci realitní agenti zarábajú viac a využívajú svoj vzhľad aktívnejšie ako doplnok k ich profesionálnym zručnostiam.

Profesorka Renee Engelnoví verí, že posadnutosť vzhľadom je psychologická choroba celej spoločnosti. Strávila 15 rokov výskumom toho, prečo chcú byť ľudia atraktívni a napísala knihu o tom, ako posadnutosť dokonalým vzhľadom škodí ženám. Psychologička v nej cituje štúdie, ktoré ukazujú, že kult krásy vedie k depresii, poruchám príjmu potravy, kognitívnemu poškodeniu a strate času a peňazí.

Myslíte si, že osobitné zaobchádzanie s atraktívnymi ľuďmi je biologickou črtou alebo stereotypom vyvolaným kultúrou, reklamou a filmovým priemyslom? Stretli ste sa niekedy s diskrimináciou kvôli svojmu vzhľadu, štýlu oblečenia alebo make-upu? Napíšte nám v komentároch!

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, princeton.edu, peoplemanagement.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žene nebilo srdce celých 6 hodín. Potom sa prebrala

Žene nebilo srdce celých 6 hodín. Potom sa prebrala

DNES - 19:02Zaujímavosti

Žena, ktorej prestalo biť srdce na 6 hodín, sa zotavila iba vďaka šťastnej zhode náhod a usilovnej práci lekárskeho tímu.

Video: Vodič na križovatke prešiel cez červenú, spravodlivosť ho dohnala okamžite

Video: Vodič na križovatke prešiel cez červenú, spravodlivosť ho dohnala okamžite

VČERA - 21:37Zaujímavosti

Na preplnenej križovatke sa niektorým vodičom nechcelo čakať na zelenú. Spravodlivosť ale číha na každom rohu.

 Video: Toto nie je obyčajný stromček. Sledujte, čo dokáže

Video: Toto nie je obyčajný stromček. Sledujte, čo dokáže

VČERA - 21:09Zaujímavosti

Vianočná nálada už je v plnom prúde, no v tejto rodine musí byť aspoň dvojnásobná.

Video: Toto sa stane, keď dáte kopírovať 50-eurovú bankovku

Video: Toto sa stane, keď dáte kopírovať 50-eurovú bankovku

VČERA - 20:42Zaujímavosti

Zaujímalo vás, čo sa stane, keď dáte do kopírky bankovku? Takýto výsledok by ste nečakali.

Ocenenie Osobnosť Bratislavy 2019 získalo v pondelok desať výnimočných ľudí

Ocenenie Osobnosť Bratislavy 2019 získalo v pondelok desať výnimočných ľudí

VČERA - 18:13Zaujímavosti

Ocenenie Osobnosť Bratislavy 2019 si v pondelok prevzalo desať výnimočných osobností, ktoré významným spôsobom prispeli ku kultúrno-spoločenskému rozvoju hlavného mesta SR.