• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.4.2019Meniny má Vojtech
11°Bratislava

Menej jedla alebo viac cvičenia? Výskum ukázal, čo z toho je pri chudnutí účinnejšie

  • 19:59 12.04.2019
  • Bratislava
Menej jedla alebo viac cvičenia? Výskum ukázal, čo z toho je pri chudnutí účinnejšie

Štúdia sa pozrela na efektivitu zníženého príjmu kalórií a cvičenia pri chudnutí z dlhodobého hľadiska.

Najlepší spôsob, ako schudnúť a udržať si váhu v dlhodobom horizonte je viac cvičenia než menej jedla. Potvrdil to nový výskum publikovaný v odbornom žurnále Obesity. Účastníkom štúdie sa podarilo schudnúť v priemere 13,5 kg a udržať si váhu aj po približne desiatich rokov tak, že boli aktívni.

Robili viac fyzickej aktivity a každý deň vydávali viac energie ako tí, ktorí ostali obézni. Ľudia, ktorým sa podarilo schudnúť a váhu si udržať, urobili denne v priemere 12 000 krokov v porovnaní s 6 500 krokmi u obéznych ľudí. Úspešní ľudia tak síce jedli viac, ale spálili to prostredníctvom cvičenia.

Z dlhodobého hľadiska sú vaše aktivity oveľa dôležitejšie ako to, čo jete. Prvá autorka štúdie Danielle Ostendorf uviedla:

„Táto štúdia sa zaoberá zložitou otázkou, prečo sa tak veľa ľuďom nedarí udržať si váhu počas dlhšieho obdobia. Tým, že sme poskytli dôkazy o tom, že skupina ľudí, ktorá si udržala hmotnosť, mala vysokú úroveň fyzickej aktivity, namiesto chronického obmedzovania sa v príjme energie, je krokom vpred k objasneniu vzťahu medzi cvičením a udržaním hmotnosti."

Štúdia porovnávala ľudí, ktorým sa podarilo schudnúť a udržať si váhu s jednou skupinou ľudí s normálnou telesnou hmotnosťou a inou skupinou, ktorá bola obézna. Ľudia, ktorí si udržali hmotnosť urobili dvakrát toľko krokov ako ľudia, ktorí boli obézni, ukázali výsledky.

Môžete jesť rovnako, stačí to vykompenzovať cvičením

Cvičenie jasne prevažuje nad obmedzeným príjmom kalórií v efektivite chudnutia. Výsledky tejto štúdie sú rovnaké ako v prípade inej analýzy účastníkov televíznej show o chudnutí s názvom The Biggest Loser.

Aj tu sa potvrdilo, že ľuďom sa podarilo udržať si nižšiu váhu prostredníctvom zvýšenej aktivity. Zmeny v strave mali iba malý vplyv na udržanie úbytku hmotnosti v priebehu rokov po ukončení show.

Spoluautorka štúdie Victoria A. Catenacciová uviedla:

„Naše zistenia naznačujú, že táto skupina ľudí, ktorí si udržali váhu, konzumuje podobný počet kalórií denne ako jedinci s nadváhou a obezitou, ale zdá sa, že sa vyhýbajú opätovnému získaniu hmotnosti kompenzovaním tohto stavu s vysokou úrovňou fyzickej aktivity.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, onlinelibrary.wiley.com, spring.org.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru

Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru

10:43 20.04.2019Zdravie

Epidémia obezity vyvoláva tlak na zdravotný systém aj na vznik politických riešení. Jedným z nich je aj takzvaná „daň z cukru“, ktorú v uplynulých rokoch zaviedli vo viacerých štátoch sveta.

Červené fľaky okolo úst: Čo ich spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

Červené fľaky okolo úst: Čo ich spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

20:03 19.04.2019Zdravie

Prečo si okolo úst niekedy nájdeme červené fľaky? Čo ich spôsobuje, a ako sa ich môžeme zbaviť pomocou rýchlych a jednoduchých rád?

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

20:30 18.04.2019Zdravie

Dokonca aj nízke hladiny cholesterolu môžu predstavovať zdravotné riziko.

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

19:38 18.04.2019Zdravie

Na zdravie ciev môže vplývať dokonca aj nanášanie krému na opaľovanie.

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

20:35 17.04.2019Zdravie

Ak ste si mysleli, že imunitný systém je tu len preto, aby nás chránil pred ochoreniami, boli ste na omyle. Takto sa správa pri vzniku zubných kazov.