• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2019Meniny má Magdaléna
19°Bratislava

Psy vedia u človeka vycítiť rakovinu so zarážajúcou presnosťou

  • 19:15 11.04.2019
  • Bratislava
Psy vedia u človeka vycítiť rakovinu so zarážajúcou presnosťou

Ľuďom sa naskytá ďalší dôvod, prečo hovoriť o psovi ako o „najlepšom priateľovi človeka“.

Nová štúdia, prezentovaná na Konferencii experimentálnej biológie vo floridskom Orlande, ponúkla nový dôvod, prečo si vážiť psov ako ľudských priateľov. Vďaka vycibrenému čuchu, ktorý je o 10.000-krát presnejší ako ľudský, psy v laboratóriu dokázali vypátrať vzorky krvi onkologických pacientov s neuveriteľnou presnosťou 97 percent.

Vedúca autorka štúdie Heather Junqueirová sa vďaka pozitívnym výsledkom nazdáva, že psy by mohli v budúcnosti plniť úlohu lacnej neinvazívnej diagnostiky rakoviny a iných ochorení.

„Minulé výskumy zamerané na psiu schopnosť odhalenia rakoviny zmerali ich presnosť dokonca až na 99 percent,“ tvrdí Junqueirová, podľa ktorej psy tiež dokážu odhaliť onkologické ochorenie skôr ako tradičné nástroje.

Tím vedcov v rámci pokusu naučil 4 bíglov rozlišovať medzi zdravou krvou a krvou pacientov so zhubným nádorom pľúc. Jeden z nich – Snuggles – vôbec nejavil záujem o pátranie po rakovine, no zato ostatní traja boli schopní správne určiť rakovinové vzorky v 96,7 percentách prípadov.

Laboratórium, v ktorom sa pokus odohrával, tiež testuje, či psy dokážu vycítiť rakovinu z kondenzovaného dychu pacientok s rakovinou prsníka. Podľa Junqueirovej sa aj v tejto oblasti črtajú prvé sľubné výsledky.

„Našich 26 psov špeciálne trénujeme na vycítenie rakoviny vo všeobecnosti, ale aj konkrétnych druhov rakoviny vrátane rakoviny prsníka a pľúc. V budúcnosti ich chceme vycvičiť aj na identifikovanie rakoviny prostaty, konečníka a hrubého čreva a melanómu,“ dodáva Junqueirová.

Tím vedcov už v súčasnosti ponúka verejnosti tento druh testovania, ktorý stojí len 50 dolárov. Ako však dodáva Junqueirová, za žiadnych okolností by nemal plne nahradiť klasické testovanie u odborníka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eurekalert.org, nypost.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cestujete do Egypta, Turecka či Španielska? Toto musíte vedieť

Cestujete do Egypta, Turecka či Španielska? Toto musíte vedieť

VČERA - 20:00Zdravie

Nepokazte si dovolenku ochorením, ktorému sa dá jednoducho vyhnúť. Prečítajte si základné informácie o najčastejších zdravotných rizikách, ktoré v týchto krajinách striehnu na turistov.

V ktorej časti dňa je najlepšie sa vážiť?

V ktorej časti dňa je najlepšie sa vážiť?

20:19 20.07.2019Zdravie

Naučte sa váhu používať efektívne a odvážte sa v správny čas. Tieto rady odborníkov o vážení sa vám zídu, aj keď nechcete schudnúť.

Nafúknuté brucho: Jednoduchý trik, ako tomu zabrániť

Nafúknuté brucho: Jednoduchý trik, ako tomu zabrániť

21:11 18.07.2019Zdravie

Ak máte poobede väčší obvod pásu ako ráno, na vine môže byť nafukovanie.

Tieto listy pomáhajú znižovať krvný tlak

Tieto listy pomáhajú znižovať krvný tlak

20:45 18.07.2019Zdravie

Z listov si môžete pripraviť čaj, ktorý znižuje krvný tlak.

Diabetes: Dokáže syr kontrolovať krvný cukor?

Diabetes: Dokáže syr kontrolovať krvný cukor?

19:43 17.07.2019Zdravie

Nové zistenia ukazujú, že syr má prekvapivý vplyv na krvný cukor.