Kukan a Zala: Uznesením EP o Slovensku by sa mali slovenské orgány zaoberať
- 6:05 29.03.2019
- Brusel/Štrasburg

Zodpovedné slovenské orgány by sa mali zaoberať kritickou časťou uznesenia týkajúceho sa stavu právneho štátu na Slovensku, ktoré vo štvrtok veľkou väčšinou hlasov prijali poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Pre TASR to uviedli europoslanci Eduard Kukan a Boris Zala.
Európski zákonodarcovia v uznesení upozornili na vážne nedostatky v oblasti právneho štátu na Malte a na Slovensku. Ich obavy sa týkajú najmä stavu boja proti korupcii a nezávislosti súdnictva v oboch krajinách. Príslušné uznesenie je zhrnutím poznatkov Skupiny pre monitorovanie právneho štátu (ROLMG), ktorá na pôde EP vznikla po vraždách novinárov Daphne Caruanovej Galiziovej a Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Z 13 slovenských europoslancov 11 hlasovalo vo štvrtok za uznesenie. Hlasovania sa zdržal József Nagy (Most-Híd) a meno poslankyne Moniky Beňovej (Smer-SD) sa na mennom zozname neobjavilo.
„Správa je vyvážená, rešpektuje aj vyzdvihuje pozitívne kroky, ktoré Slovensko urobilo v boji proti korupcii, vo vytváraní nezávislého súdnictva a vyšetrovania. Poukazuje aj na slabé miesta,“ zhodnotil uznesenie EP Boris Zala (nezávislý) z politickej frakcie socialistov a demokratov (S&D).
Správa ako taká sa z 80 percent zaoberá situáciou na Malte, ale podľa neho ju Slovensko nesmie ignorovať. „Je potrebné, aby ju všetky slovenské orgány, ktorých sa týka, brali v plnej vážnosti,“ odkázal Zala.
Za správu EP hlasoval aj Eduard Kukan (nezávislý) z tábora európskych ľudovcov (EPP). „Jej obsah poukazuje na dôležitosť dodržiavania zásad právneho štátu tak, ako to od nás vyžadujú Zmluvy o fungovaní EÚ. Je správne upozorniť na to, keď sa krajina od týchto zásad výrazne odkloní. Slovensko je demokratickou krajinou a členom EÚ, preto sa týmito zásadami musí riadiť. Je našou zodpovednosťou dbať o to, aby došlo k náprave tam, kde má Slovensko problémy. Najmä v tých oblastiach právneho štátu, ktoré odhalila vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ uviedol Kukan.
Podľa jeho slov schválené uznesenie vyzýva politických lídrov na Slovensku, aby zintenzívnili úsilie o presadzovanie a posilňovanie právneho štátu, pričom politickou prioritou musí byť efektívny boj proti organizovanému zločinu a korupcii. „Je tiež nesmierne dôležité zasadiť sa za slobodu médií, ochranu novinárskej práce a za bezpečnosť novinárov. Bez týchto princípov moderného európskeho štátu by bola naša demokracia ohrozená,“ konštatoval Kukan.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.