• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Pondelok, 22.4.2019Meniny má Slavomír
20°Bratislava

6 hormónov, ktoré spôsobujú predčasné starnutie. Majte ich hladiny pod kontrolou

 • 19:18 19.03.2019
 • Bratislava
6 hormónov, ktoré spôsobujú predčasné starnutie. Majte ich hladiny pod kontrolou

Správna hladina hormónov je dôležitá aj pre svieži vzhľad kože a lesklé vlasy.

Naše telo syntetizuje približne sto hormónov a 6 z nich je dôležitých pre ženskú krásu. Prispievajú nielen k pružnosti našej pokožky, ale aj dobrej nálade. Pri ich poklese dochádza k predčasnému starnutiu, no existujú spôsoby, ako obnoviť rovnováhu hormónov. Tu je šesť typov hormónov, ktorých hladiny by ste mali mať pod kontrolou, aby ste si zachovali mladistvý vzhľad.

1. Estrogén

Vďaka estrogénu fibroblastové bunky produkujú kolagén a elastín. Keď sa hladina tohto hormónu zníži, objavia sa vrásky, ovisnutá tvár a ochabnuté prsia. Starnutie však nekončí len pri koži. Čím je hladina estrogénu nižšia, tým rýchlejšie sa telo opotrebuje.

Ako zvýšiť úroveň estrogénu?

 • Potraviny - Sójové tofu, sójové mlieko, hnedá ryža, ľanové semienka, čerstvá zelenina a ovocie. Podľa štúdií mäsové výrobky potláčajú produkciu estrogénu, preto je lepšie znížiť spotrebu živočíšnych bielkovín.
 • Kozmetika - Konkrétne krémy, ktoré obsahujú fytoestrogény. Napríklad séra a krémy s extraktom koreňa sladkého drievka bojujú proti starnutiu, pretože obsahujú liquiritigenin, antioxidant, ktorý stimuluje produkciu kolagénu.
 • Potravinárske prídavné látky - Fytoestrogény sa predávajú ako potravinové doplnky z ďateliny lúčnej, oregana alebo сimicifugy. Napriek tomu, že nie sú hormonálnymi liekmi, je potrebné sa pred ich užívaním poradiť s lekárom.

2. Rastový hormón (somatotropín)

Hladiny somatotropínu prirodzene klesajú vekom. V dôsledku toho sa stráca svalová hmota, objavuje sa viac tuku v tele a vrásky, zhoršuje sa nálada a znižuje fyzická kondícia. Rastové hormóny sa dajú aplikovať, avšak táto metóda má veľa nepríjemných vedľajších účinkov, ako sú opuchy, bolesti hlavy a dokonca nekontrolovaný rast kostí a vnútorných orgánov.

Ako prirodzene zvýšiť hladinu rastových hormónov?

 • Fyzická aktivita - Chôdza, posilňovanie.
 • Zmeny teploty - Návšteva sauny alebo striedanie studenej a teplej sprchy stimuluje tvorbu rastových hormónov.
 • Športový výživa - Kyselina gama-aminomaslová (GABA) zlepšuje spánok a zvyšuje hladiny somatotropínu.

3. DHEA (dehydroepiandrosterón)

DHEA je hormón, ktorý spomaľuje starnutie a zlepšuje náladu. Naše telo ho však produkuje len do veku 30 rokov. Potom svaly začínajú ochabovať, cievy sa stávajú krehkejšie a koža stráca svoju elasticitu.

Ako prirodzene zvýšiť jeho úroveň?

 • Zdravé tuky v strave - naše telo z nich vyrába DHEA. Orechy, semená, mastné ryby a avokádo obsahujú esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny.
 • Proteínové produkty na raňajky - pomáhajú bojovať s výkyvmi nálad a stabilizujú nervový systém už na začiatku dňa.

4. Melatonín

Melatonín reguluje naše denné rytmy. Inými slovami, informuje telo, že je čas na odpočinok. Všetky procesy obnovy buniek prebiehajú počas spánku a ak je narušený, dochádza k predčasnému starnutiu. Nedostatok melatonínu vedie k vzniku vrások, vypadávaniu vlasov a tvorbe pigmentových škvŕn.

Ako zvýšiť hladinu melatonínu?

 • Potraviny - Melatonín je obsiahnutý v banánoch, paradajkách, ryži a kukurici. Alkohol, fajčenie a kofeín ho však znižujú. Niektoré lieky, ako sú beta blokátory, hypnotiká a protizápalové lieky, majú rovnaký negatívny účinok.
 • Potravinárske prídavné látky - Melatonín sa môže užívať vo forme tabliet. Niektorí odborníci tvrdia, že po dosiahnutí veku 35 rokov je potrebné nedostatok melatonínu umelo obnoviť.

5. Kortizol

Vysoká úroveň stresového hormónu kortizolu vedie k predčasnému starnutiu. V závislosti od typu pokožky sa negatívny účinok kortizolu prejavuje rôznymi spôsobmi - od sivastého sfarbenia po suchú a šupinatú pokožku, hlboké vrásky a akné. Tento hormón rozkladá kolagénové vlákna a pokožka je kvôli tomu ochabnutá

Ako znížiť hladinu kortizolu a stresu?

 • Pite dostatok vody - Aj mierna dehydratácia zvyšuje hladinu tohto hormónu. Dokonca aj pitie pohára vody v pokoji vám pomôže relaxovať.
 • Potravinové doplnky s rozchodnicou ružovou znižujú úroveň úzkosti a kortizolu.
 • Počúvajte dobrú hudbu - Vedci tvrdia, že hudobná terapia znižuje úroveň stresu.
 • Meditujte.

6. Inzulín

Inzulín zvyšuje hladinu glukózy v krvi a vždy, pri zlých hladinách sa objavujú skoré známky starnutia. Vysoká hladina cukru vedie k vzniku vrások a ochabnutiu pokožky. V dôsledku nárastu glukózy prebieha proces nazývaný glykácia (väzba molekúl cukru a proteínov) rýchlejšie, čo vedie k deštrukcii kolagénu a elastínu. Koža sa potom stáva krehkou a dehydratovanou.

Ako chrániť pokožku pred nadmerným obsahom cukru?

 • Poraďte sa s lekárom, aby ste zistili hladinu cukru v tele. Po konzultácii s odborníkom môžete začať s liečbou.
 • Kozmetika - Krémy a séra s retinoidmi (vitamín A a jeho deriváty) stimulujú tvorbu kolagénu. Tieto kozmetické výrobky by mali obsahovať vitamíny C a E a zelený čaj - všetky fungujú ako antioxidanty.
 • Používajte denne opaľovací krém aj v zime. Slnečné lúče ničia elastínové vlákna a prispievajú k rýchlemu starnutiu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, news-medical.net, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru

Jedným z možných riešení epidémie obezity je daň z cukru

10:43 20.04.2019Zdravie

Epidémia obezity vyvoláva tlak na zdravotný systém aj na vznik politických riešení. Jedným z nich je aj takzvaná „daň z cukru“, ktorú v uplynulých rokoch zaviedli vo viacerých štátoch sveta.

Červené fľaky okolo úst: Čo ich spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

Červené fľaky okolo úst: Čo ich spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

20:03 19.04.2019Zdravie

Prečo si okolo úst niekedy nájdeme červené fľaky? Čo ich spôsobuje, a ako sa ich môžeme zbaviť pomocou rýchlych a jednoduchých rád?

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

Veľmi nízke hladiny „zlého“ cholesterolu zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody

20:30 18.04.2019Zdravie

Dokonca aj nízke hladiny cholesterolu môžu predstavovať zdravotné riziko.

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

Opaľovací krém má prekvapivý účinok na zdravie ciev

19:38 18.04.2019Zdravie

Na zdravie ciev môže vplývať dokonca aj nanášanie krému na opaľovanie.

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

Takúto úlohu hrá imunitný systém pri vzniku zubných kazov

20:35 17.04.2019Zdravie

Ak ste si mysleli, že imunitný systém je tu len preto, aby nás chránil pred ochoreniami, boli ste na omyle. Takto sa správa pri vzniku zubných kazov.