• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.3.2019Meniny má Adrián
19°Bratislava

Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

  • 20:04 13.03.2019
  • Bratislava
Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

Varovné príznaky rakoviny by sme nikdy nemali ignorovať. Niektoré z nich sa ale vedia prezliecť tak, že pripomínajú skôr iné ochorenia, a preto ich zvykneme zanedbať. Pri tomto treba dať pozor.

Keďže diagnostika rakoviny sa za posledné desiatky rokov výrazne zlepšila, a v prostredí narastá počet karcinogénov, ľudia si už zvykli na to, že z každej strany počúvajú o tom, akými spôsobmi sa prejavujú rôzne druhy rakoviny.

Jeden z príznakov sa aj napriek opatrnosti zvykne často prehliadať. Odborníci varujú, že náhle zmeny v organizme by sme za žiadnych okolností nemali brať na ľahkú váhu, aj keď sa vám zdá, že o nič vážne nejde. Jeden z príznakov, ktorý by mal byť okamžitým dôvodom na návštevu doktora, je krv v moči.

Krv v moči je často príznakom rakoviny prostaty, obličky či močového mechúra. Niekedy môže sprevádzať menej závažné ochorenia, ako sú zápaly, ale návštevu lekára by sme nemali vynechávať ani v takomto prípade.

Za doktorom by sme mali zájsť aj vtedy, ak sa nám krv v moči objaví iba raz, a nesprevádzajú ju žiadne ďalšie príznaky. Odborníka vyhľadajte aj vtedy, ak si nie ste istí, či ide o krv.

„Krv v moči by sa mala vyšetriť, pretože môže naznačovať prítomnosť rakoviny. Tá sa dá lepšie liečiť, ak sa rýchlo diagnostikuje,“ uvádza britský Národný zdravotnícky systém (National Health System).

Krv sa môže znenazdajky vyskytnúť aj v stolici, zvratkoch alebo pri kašli. Krv v stolici je často symptómom rakoviny čriev alebo žalúdka. Pokiaľ ide o malé množstvo, väčšinou to nepredstavuje závažnejší problém.

Ak však krvácate pri vykonávaní veľkej potreby po dobu 3 týždňov a viac, alebo je vaša stolica mäkká, riedka alebo dlhšia ako obvykle, obráťte sa na odbornú pomoc. Varovným príznakom je aj bolesť konečníka a bolesť alebo hrčka v oblasti brucha. Ak okrem toho bezdôvodne chudnete a cítite väčšiu únavu ako inokedy, návštevu lekárskej ambulancie by ste skutočne nemali odkladať.

V prípade, že si nájdete krv v zvratkoch, takisto by ste mali spozornieť. Prítomnosť krvi pri zvracaním môže byť znakom rakoviny žalúdka alebo pažeráka.

Krvácanie pri kašľaní naznačuje rakovinu hrdla alebo pľúc. Podľa odborníkov len málokedy ide práve o tento prípad, no v každom prípade je nutné vyšetrenie – aj vtedy, ak vykašlete len malú dávku krvi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mozgová aneuryzma: Čo to je, prečo vzniká, a ako ju liečiť?

Mozgová aneuryzma: Čo to je, prečo vzniká, a ako ju liečiť?

VČERA - 20:13Zdravie

Podľa odhadov sa aneuryzma nachádza v mozgu približne každého 20. z nás. Ako tento stav vzniká, a kedy môže ohroziť život?

Ľudia s Parkinsonovou chorobou voňajú inak. Túto vôňu by ste si mali všímať

Ľudia s Parkinsonovou chorobou voňajú inak. Túto vôňu by ste si mali všímať

VČERA - 19:49Zdravie

Parkinsonova choroba dokáže zmeniť aj ľudský pach.

Vysoký krvný tlak nie je vždy zlý. Týmto ľuďom môže dokonca prospievať

Vysoký krvný tlak nie je vždy zlý. Týmto ľuďom môže dokonca prospievať

VČERA - 19:14Zdravie

Podľa nových údajov nie je znižovanie vysokého krvného tlaku prospešné pre všetkých pacientov.

Vedci odhalili šiesty zmysel človeka. Máte ho aj vy?

Vedci odhalili šiesty zmysel človeka. Máte ho aj vy?

20:04 21.03.2019Zdravie

Niektorí z nás možno nevedomky disponujú schopnosťou, ktorá sa doteraz pripisovala len zvieratám. Ako zistiť, či ste jedným z vyvolených?

Tento minerál vám nesmie chýbať, ak chcete schudnúť

Tento minerál vám nesmie chýbať, ak chcete schudnúť

19:38 21.03.2019Zdravie

Vyššie hladiny minerálu dokážu výrazne pomôcť pri snahe schudnúť.