• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.8.2019Meniny má Elena, Helena
32°Bratislava

Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

  • 20:04 13.03.2019
  • Bratislava
Tento príznak rakoviny nikdy neignorujte, ani keď sa vám to stane iba raz!

Varovné príznaky rakoviny by sme nikdy nemali ignorovať. Niektoré z nich sa ale vedia prezliecť tak, že pripomínajú skôr iné ochorenia, a preto ich zvykneme zanedbať. Pri tomto treba dať pozor.

Keďže diagnostika rakoviny sa za posledné desiatky rokov výrazne zlepšila, a v prostredí narastá počet karcinogénov, ľudia si už zvykli na to, že z každej strany počúvajú o tom, akými spôsobmi sa prejavujú rôzne druhy rakoviny.

Jeden z príznakov sa aj napriek opatrnosti zvykne často prehliadať. Odborníci varujú, že náhle zmeny v organizme by sme za žiadnych okolností nemali brať na ľahkú váhu, aj keď sa vám zdá, že o nič vážne nejde. Jeden z príznakov, ktorý by mal byť okamžitým dôvodom na návštevu doktora, je krv v moči.

Krv v moči je často príznakom rakoviny prostaty, obličky či močového mechúra. Niekedy môže sprevádzať menej závažné ochorenia, ako sú zápaly, ale návštevu lekára by sme nemali vynechávať ani v takomto prípade.

Za doktorom by sme mali zájsť aj vtedy, ak sa nám krv v moči objaví iba raz, a nesprevádzajú ju žiadne ďalšie príznaky. Odborníka vyhľadajte aj vtedy, ak si nie ste istí, či ide o krv.

„Krv v moči by sa mala vyšetriť, pretože môže naznačovať prítomnosť rakoviny. Tá sa dá lepšie liečiť, ak sa rýchlo diagnostikuje,“ uvádza britský Národný zdravotnícky systém (National Health System).

Krv sa môže znenazdajky vyskytnúť aj v stolici, zvratkoch alebo pri kašli. Krv v stolici je často symptómom rakoviny čriev alebo žalúdka. Pokiaľ ide o malé množstvo, väčšinou to nepredstavuje závažnejší problém.

Ak však krvácate pri vykonávaní veľkej potreby po dobu 3 týždňov a viac, alebo je vaša stolica mäkká, riedka alebo dlhšia ako obvykle, obráťte sa na odbornú pomoc. Varovným príznakom je aj bolesť konečníka a bolesť alebo hrčka v oblasti brucha. Ak okrem toho bezdôvodne chudnete a cítite väčšiu únavu ako inokedy, návštevu lekárskej ambulancie by ste skutočne nemali odkladať.

V prípade, že si nájdete krv v zvratkoch, takisto by ste mali spozornieť. Prítomnosť krvi pri zvracaním môže byť znakom rakoviny žalúdka alebo pažeráka.

Krvácanie pri kašľaní naznačuje rakovinu hrdla alebo pľúc. Podľa odborníkov len málokedy ide práve o tento prípad, no v každom prípade je nutné vyšetrenie – aj vtedy, ak vykašlete len malú dávku krvi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

DNES - 8:42Zdravie

Na Slovensku postihne podľa odhadov za jeden rok raritné ochorenie idiopatická multicentrická Castlemanova choroba asi 25 ľudí.

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

21:01 16.08.2019Zdravie

Ako sa ponocovanie podpíše na zdraví tela a mozgu?

Takto ovplyvňuje zlý zhryz vaše zdravie a vzhľad

Takto ovplyvňuje zlý zhryz vaše zdravie a vzhľad

19:48 16.08.2019Zdravie

Ak vaše zuby nemajú správny zhryz, môže to mať vplyv nielen na váš vzhľad, ale aj na vaše zdravie.

Známy minerál dokáže poškodiť zdravie mozgu mladých ľudí

Známy minerál dokáže poškodiť zdravie mozgu mladých ľudí

19:37 15.08.2019Zdravie

Malý minerál dokáže v mozgu tínedžerov narobiť veľké škody.

Obézni ľudia vnímajú jedlo inak. Toto je dôvod, prečo nevedia prestať jesť

Obézni ľudia vnímajú jedlo inak. Toto je dôvod, prečo nevedia prestať jesť

10:57 15.08.2019Zdravie

Uvedomenie si tejto bariéry môže pomôcť zlepšiť stratégie chudnutia.