Chorvátsko zníži platy verejným zamestnancom, inak prepúšťa
- 13:15 20.02.2013
- ZÁHREB

Chorvátsko, ktoré bojuje s vysokým rozpočtovým deficitom, plánuje od budúceho mesiaca znížiť platy zamestnancov vo verejnej správe.
Chorvátsko sa 1. júla oficiálne stane členským štátom Európskej únie. Krajina je už štvrtý rok v recesii a podľa väčšiny analytikov sa ekonomika v roku 2013 zväčší maximálne o 0,8 %, časť pozorovateľov však očakáva ďalší rok mierneho poklesu.
Minulý rok chorvátska vláda znížila rozpočtový deficit na 3,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 4,5 % v roku 2011. V roku 2013 majú chorvátske verejné financie vykázať schodok na úrovni 3,8 % HDP. Vláda v Záhrebe zdôvodňuje nárast vyššími splátkami úrokov, ako aj nákladmi vyvolanými vstupom do EÚ a reštrukturalizáciou problémového lodiarskeho priemyslu.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.