Briti si myslia, že ich krajina je rasistická a bojí sa vývoja po brexite
- 13:38 26.02.2019
- Londýn

Prieskum objasňuje nálady obyvateľov krajiny v období, keď sa Spojené kráľovstvo pripravuje na vystúpenie z Európskej únie, čo je najväčšia politická zmena od konca druhej svetovej vojny.
Mnohí Briti si myslia, že ich krajina je hlboko názorovo rozdelená a nedôveruje svojim politikom ani hlavným médiám. Podľa Britov sa tiež krajina bojí svojej ekonomickej budúcnosti po brexite. A podľa ich názoru je dokonca rasistická a islamofóbna. Vyplýva to z výsledkov rozsiahleho prieskumu verejnej mienky televízie Sky News, ktoré v utorok zverejnila na svojom portáli.
K najviac znepokojujúcim zisteniam patrí to, že vyše polovica krajiny je presvedčená, že britská verejnosť je rasistická a islamofóbna, ako aj to, že takmer deväť z desiatich ľudí si myslí, že politickí lídri sa o verejnosť nestarajú.
Prekvapujúce je, že napriek neistote, ktorej krajina čelí, väčšina Britov tvrdí, že sú v živote šťastní a majú pozitívnejší pohľad na svoju osobnú budúcnosť než na budúcnosť Spojeného kráľovstva ako celku.
Britská televízia Sky News zisťovala medzi ľuďmi v Anglicku, Walese a Škótsku, v akom „rozpoložení je krajina“. Severné Írsko nebolo do prieskumu zahrnuté.
Pokiaľ ide o percentá v jednotlivých otázkach, tak tri štvrtiny (75 percent) opýtaných Britov sú presvedčené, že Spojené kráľovstvo je názorovo rozdelené - toto percento je dokonca ešte vyššie u mladej generácie v krajine (vo vekovej skupine 25 až 34 rokov), a to 81 percent.
Ale prečo si väčšina britskej verejnosti myslí, že spoločnosť je rozdelená?
Viac ako štyria z desiatich respondentov (42 %) uviedli, že hlavným faktorom je brexit, pričom 23 % pripisuje vinu politikom a 14 % prisťahovalectvu.
Profesor politológie na britskej Univerzite v Essexe Rob Johns vysvetlil, že britská verejnosť má pri otázke o Európe často na mysli členstvo v EÚ, a nie jej blízkosť s kontinentom.
„Môžeme pozorovať, že podiel ľudí, ktorí tvrdia, že majú určitú európsku identitu, stúpa. Podľa mňa je to preto, že zástancovia zotrvania v EÚ sa naučili hovoriť, že sú Európania,“ dodal profesor Johns.
Prieskum takisto ukázal nárast dôvery v inštitúcie, ako je kráľovská rodina, polícia a ozbrojené zložky - na rozdiel od vlády, politických strán a médií.
Vláda a dve hlavné politické strany (Konzervatívna a Labouristická) zaznamenali najnižšie stupne dôvery - ale vzhľadom na to, čo sa povedalo a urobilo vo veci brexitu, sú aj najviac zasiahnutými.
Mnohí Briti tvrdia, že sa v procese odchodu Británie z EÚ cítia zradení inštitúciami krajiny - a to od vlády a politických strán až po médiá a veľké firmy.
Nespokojnosť s politikou je obrovská. Podľa prieskumu až 87 % Britov má pocit, že politickí lídri sa o nich nestarajú, hoci tretina pripustila, že má málo znalostí o udalostiach v britskej politike.
Najviac nespokojné s politikmi sú mladšie generácie, až 90 % ľudí vo veku 18 až 24 rokov je presvedčených, že politickí lídri sa o nich nestarajú.
Briti sú pozitívnejší ohľadne svojej osobnej budúcnosti, než budúcnosti Spojeného kráľovstva.
Polovica (51 %) Britov vyhlásila, že ich životy idú dobrým smerom, ale iba 21 % si to isté myslí o smerovaní britskej ekonomiky a iba jeden z piatich Britov (21 %) si to myslí celkovo o Spojenom kráľovstve.
Tretina Britov (33 %) je presvedčená, že Británia smeruje k vyššiemu stupňu rovnosti etnických menšín v spoločnosti, pričom takmer polovica (46 %) si myslí, že Británia je na dobrej ceste k zlepšeniu rodovej rovnosti.
Viac ako polovica Britov označuje Spojené kráľovstvo za rasistické, ale v prípade mladších generácií vo veku 18 až 24 rokov percentá pri tejto téme prudko stúpnu na 65 %.
Prieskum Sky Data sa uskutočnil 4.-14. januára medzi 2880 ľuďmi vo veku 18 a viac rokov, uviedla ešte televízia Sky News.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok
TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva
Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.

Chcel by som byť pápežom, vyhlásil Trump
Len týždeň po účasti na pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne americký prezident na svojej sociálnej sieti zdieľal obrázok samého seba ako hlavy katolíckej cirkvi. Vytvorila ho umelá inteligencia.

V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov
Protilátky z krvi Tima Friedeho môžu vedcom pomôcť vyvinúť vzácny protijed.

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne
Kyjev je pripravený na úplné prímerie, vyhlásil ukrajinský prezident.