Medzinárodný deň detskej rakoviny má symbol zlatú stužku
- 7:59 15.02.2019
- Amsterdam/Brusel/Bratislava

Kampaň Medzinárodného dňa detskej rakoviny, ktorý pripadá na 15. februára, je v roku 2019 zameraná na odstránenie bolesti a strát a týka sa rovnako detí, ako aj ich rodičov.
Každý rok na svete onkologické ochorenie diagnostikujú vyše 300.000 deťom vo veku od narodenia do 19 rokov. V Európe je to približne 35.000 detí, na Slovensku vyše 200. Kampaň Medzinárodného dňa detskej rakoviny, ktorý pripadá na 15. februára, je v roku 2019 zameraná na odstránenie bolesti a strát a týka sa rovnako detí, ako aj ich rodičov. Tému predstavila webová stránka Medzinárodného dňa detskej rakoviny a znie: "Už viac nie bolesti" a "Už viac nie stratám".
Z vyše 300.000 detí, ktorým lekári diagnostikujú onkologické ochorenie, žije približne 80 percent v rozvojových krajinách, kde úroveň ich prežitia je často pod 20 percentami.
To je v protiklade s ukazovateľom vo vyspelých štátoch, kde poskytnutím primeranej starostlivosti sa vylieči okolo 80 percent postihnutých detí na rakovinu.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 28. septembra 2018 na Valnom zhromaždení OSN (VZ OSN) v New Yorku oznámila svoju novú globálnu iniciatívu zacielenú na odstránenie rozdielov v oblasti prežitia detí postihnutých rakovinou v krajinách s nízkymi a vysokými príjmami.
Hlavným cieľom WHO v jej Globálnej iniciatíve proti onkologickým chorobám detí je odstrániť ich bolesť a utrpenie a dosiahnuť najmenej 60-percentné vyliečenie pre každé dieťa všade na svete, ktorému diagnostikujú rakovinu, do roku 2030.
K ďalším cieľom Medzinárodného dňa detskej rakoviny, ktorý podporuje aj WHO, je zvýšiť informovanosť verejnosti o rakovine detí a mládeže, dosiahnuť lepšie pochopenie problémov súvisiacich s týmito ochoreniami a zlepšiť financovanie výskumu a terapie.
Širšia verejnosť môže vyjadriť podporu napríklad nosením zlatej stužky. V roku 1997 skupinka rodičov v USA začala diskusie o potrebe vytvoriť univerzálny symbol, ktorý by zvyšoval povedomie o rakovine detí.
„Zlato je vzácny kov. Deti sú naše najvzácnejšie poklady. Preto zlatá stužka je dokonalým symbolom pre deň rakoviny detí,“ píše sa na webovej stránke tohto dňa. Stojí za ňou Medzinárodná sieť združujúca organizácie zaoberajúce sa rakovinou detí. Medzi nimi sú aj pacientské organizácie.
Medzinárodný deň detskej rakoviny vyhlásili účastníci každoročného stretnutia Medzinárodnej konfederácie organizácií rodičov detí trpiacich rakovinou (ICCCPO) v septembri 2001. Prvýkrát sa tento deň konal v roku 2002. Počas tohto dňa sa popri odborných a osvetových podujatiach vo viacerých krajinách sveta konajú aj akcie na podporu výskumu rakoviny.
Na Slovensku sa tejto problematike venuje napríklad Občianske združenie Svetielko nádeje, ktoré na 15. februára pripravuje v Banskej Bystrici celodennú akciu.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.