Štúdia vyvrátila teóriu o jedení pred spaním

Mnohí ľudia dodržujú pravidlo, pri ktorom sa nesmie jesť dve hodiny pred spaním.
Pravidlo nejesť nič dve hodiny pred tým, ako idete spať, v skutočnosti nemusí byť tak prospešné pre zdravie, ako sme si doteraz mysleli. Mnohí dodržujú toto pravidlo v snahe vyhnúť sa nebezpečným ochoreniam, ako je cukrovka či rakovina. Výskumníci z Okayamskej univerzity v Japonsku však zistili, že dvojhodinový pôst pred spaním pravdepodobne nijako neovplyvní hladiny glukózy v krvi.
V štúdii publikovanej časopise BMJ Nutrition, Prevention and Health vedci analyzovali údaje zhromaždené od roku 2012 do roku 2014 od 1 573 zdravých dospelých stredného a staršieho veku z Okayamy v západnom Japonsku. Dve tretiny účastníkov tvorili ženy a väčšina z nich mala nad 65 rokov, pričom nikto z účastníkov nemal diabetes.
To, či jete pred spaním, hladiny glukózy v krvi neovplyvní
Tím vedcov hodnotil stravovacie režimy účastníkov, ich hmotnosť, rýchlosť jedenia, koľko fyzickej aktivity vykonávali a či fajčia. V priebehu štúdie tiež monitorovali hladinu HbA1c účastníkov, ktorá naznačuje hladiny glukózy v krvi jednotlivcov počas dvoj- až trojmesačného obdobia. Menšia časť účastníkov pravidelne jedla aj menej ako 2 hodiny pred spaním.
Zatiaľ čo priemerná hladina HbA1c sa počas celej štúdie mierne zvýšila, a to z 5,2% v roku 2012 na 5,58% v rokoch 2013 a 2014, výskumníci dospeli k záveru, že dvojhodinová pauza medzi jedlom a spaním mala veľmi malý vplyv na tento nárast. Zistili, že iné faktory, ako je krvný tlak, telesná aktivita a nadmerné pitie, mali významnejší vplyv na hladiny glukózy v krvi.
Zatiaľ čo výskumníci uznávajú, že štúdia je výlučne pozorovacia, veria, že ich zistenia dokazujú, že je potrebné klásť väčší dôraz na povzbudenie ľudí, aby dodržiavali vyváženú stravu, než trvať na dvojhodinových pauzách medzi jedlom a spaním. Ako uvádzajú:
"Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, krátky interval medzi posledným jedlom počas dňa a spaním výrazne neovplyvnilo hladiny HbA1c. Väčšia pozornosť by sa mala klásť zdravým porciám a potravinovým zložkám, dostatočnému spánku a vyhýbaniu sa fajčeniu, alkoholu a nadváhe, pretože tieto premenné mali väčší vplyv na metabolický proces."

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.