Saková: Sociálne výhody pre migrantov na Slovensku nie sú také motivujúce

Sociálne výhody, ktoré Slovensko poskytuje občanom iných štátov, nie sú zatiaľ také motivujúce, aby tu nelegálni migranti, alebo žiadatelia o azyl ostávali. Pre TASR to povedala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).
V roku 2018 bolo na území SR podaných 178 žiadostí o udelenie azylu, pričom Slovensko udelilo azyl v 6 prípadoch.
„V rámci celej azylovej procedúry kladie Ministerstvo vnútra (MV) SR dôraz na to, aby sme skutočne preverili každú osobu z bezpečnostného hľadiska na 100 percent,“ uviedla Saková.
Z pohľadu Európy priniesol rok 2018 v oblasti migrácie podľa jej slov pozitívne výsledky. „Celkovo sa situácia za posledné roky hodnotí ako pomerne stabilizovaná a počet žiadostí o azyl v Európskej únii má klesajúcu tendenciu. Dosiahlo sa to v rámci viacerých opatrení,“ skonštatovala s tým, že Slovensko je dlhodobo nielen za riešenie dôsledkov migrácie, ale aj jej príčin.
Na margo medializovaného prípadu možného prijatia sýrskych detí spresnila, že malo ísť o deti z prijímacích centier v Grécku. Hoci bolo podľa jej slov deklarované, že pochádzajú zo Sýrie, preverovanie ich pôvodu nie je jednoduché. Ako príklad uviedla migračnú vlnu v roku 2015, ktorá mala rovnako pochádzať zo Sýrie a tvoriť ju mali vojnoví utečenci. Dnes je podľa nej zrejmé, že prevažná časť tejto vlny bola tvorená ekonomickou migráciou a krajiny pôvodu utečencov neboli tie, v ktorých reálne hrozil vojnový konflikt.
V prípade sýrskych detí niektoré veci podľa nej nesedeli. „Zistilo sa, že ide o ľudí vo vekovej kategórii 17-18 rokov, pričom v prípade 17-ročných nešlo o siroty, ale o mladistvých bez sprievodu,“ povedala. Šéfka rezortu zdôraznila, že pri vekovej kategórii do 18 rokov sú iné podmienky a práva, čo sa týka azylového konania a integrovania do spoločnosti. „Žiadatelia o azyl toto vedia a často zavádzajú pri uvádzaní svojho veku," dodala s tým, že zistiť ich skutočný vek je komplikované. Táto aktivita je momentálne zastavená. Bezpečnosť občanov SR je podľa nej na prvom mieste.
V súčasnosti podľa šéfky rezortu vnútra Európa pristupuje k problematike migrácie efektívnejšie ako v minulosti. Ozrejmila, že v roku 2018 došlo k poklesu migrácie na strednej stredomorskej trase, ktorá predstavuje Taliansko a Líbyu, o 80 percent. Väčší nárast v porovnaní s minulými rokmi podľa jej slov zaznamenala východná stredomorská trasa, teda Turecko smerom na Bulharsko, Cyprus a Grécko. Doplnila, že k pomerne veľkému nárastu, a to o 133 percent, došlo na západnej ceste, to znamená Maroko, Španielsko.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne
Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.