Austrália zápasí s preľudnením Melbourne a Sydney,migranti pôjdu do malých miest
- 10:36 09.10.2018
- Canberra

Austrália zvažuje opatrenie, na základe ktorého by úrady nových migrantov prichádzajúcich do krajiny prinútili usadiť sa v menších mestách namiesto veľkomiest Sydney či Melbourne. Informovala o tom v utorok agentúra AP.
Podľa ministra pre mestá, mestskú infraštruktúru a obyvateľstvo Alana Tudgea vláda plánuje obmedziť množstvo migrantov sťahujúcich sa do Sydney a Melbourne, aby predišla zahlteniu týchto dvoch najväčších a najvyhľadávanejších miest.
Podmieniť získanie víz tým, že niektorí migranti budú musieť určitý čas ostať v menej obľúbených alebo menších mestách či vo vidieckych oblastiach, môže zvýšiť pravdepodobnosť, že tam ostanú natrvalo. Podľa návrhu by mohlo ísť o lehotu piatich rokov.
„Ide o vážnu výzvu pre rodiny a vážnu ekonomickú výzvu pre krajinu,“ povedal Tudge na stretnutí v think-tanku Menzies Research Centre v Melbourne.
Malo by ísť o vyváženie rovnováhy rastu obyvateľstva prostredníctvom geografických podmienok stanovených vo vízach a ďalších stimulov.
Počet obyvateľov Austrálie stúpne ročne o 400.000, ide zhruba o rovnaké množstvo ľudí, aké žije v hlavnom meste Canberra, píše agentúra DPA.
Podľa vládnych štatistík sa na celkovom náraste obyvateľstva podieľa približne troma štvrtinami migrácia zo zámoria. Počet migrantov pritom medziročne rastie o 25 percent. Migranti sa prevažne usádzajú v najväčších mestách - Melbourne, Sydney či Brisbane.
V dvoch najväčších mestách končia aj migranti prichádzajúci do Austrálie z humanitárnych dôvodov, ako aj utečenci. Ročne ide o zhruba 18.000 ľudí.
Prudký nárast obyvateľstva v Sydney a Melbourne z nich spravil dve najbohatšie mestá v krajine. Vytvára však tlak na celkovú infraštruktúru a usporiadanie týchto miest.
„Pracujeme na opatreniach, aby do malých štátov a regiónov prichádzalo viac nových obyvateľov a bolo od nich vyžadované, aby tam museli ostať aspoň niekoľko rokov,“ povedal Tudge v utorok.

Všetci kardináli s volebným právom už sú v Ríme alebo Vatikáne
Všetkých 133 kardinálov s volebným právom sa v pondelok, dva dni pred začiatkom konkláve, nachádzajú v Ríme alebo Vatikáne.

Olaf Scholz v rozlúčkovom prejave ocenil hladkú a civilizovanú zmenu vlády
Odchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz vo svojom záverečnom prejave vo funkcii šéfa nemeckej vlády vyzdvihol hladké odovzdanie moci, ktoré označil za „prejav demokratickej normality“.

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu
Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj
O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania
Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.