Pravda alebo lož: Dokážu v nás sýtené nápoje vyvolať väčší pocit hladu?

Aj vy by ste po vypití limonády od hladu zjedli aj koňa? Odpoveď na to, prečo sa to deje, nájdete v tomto článku.
Možno aj vy ste už počuli o tom, alebo sami veríte tomu, že zo sýtených nápojov je človek hladnejší ako bez nich. Hovorí sa, že minerálka alebo limonáda zvyšuje hladinu „hormónu hladu“ grelínu v tele. Experti hovoria, že to je pravda, no pri vyhladovaní treba brať do úvahy aj ďalšie faktory. Okrem toho nedochádza k extrémnemu nárastu hormónu, ako to niektorí tvrdia.
Výskum z roku 2017, o ktorom referuje stránka Quick and Dirty Tips, hovorí, že bublinkové nápoje skutočne zvyšujú hladinu grelínu v tele.
Prvá fáza pokusu spočívala v sledovaní reakcie organizmu krýs na podávanú čistú vodu, diétnu malinovku, klasickú malinovku a malinovku, z ktorej bol odstránený plyn. Analýza preukázala, že krysy, ktoré pili sýtené nápoje, celkovo jedli viac, a tým pádom aj viac priberali. Hlodavce dokonca priberali viac aj vtedy, keď pili diétny šumivý nápoj.
Následná séria testov potvrdila, že myši, ktoré pili sýtené nápoje, mali zvýšenú hladinu grelínu.
V druhej etape pokusu vedci analyzovali údaje o životnom štýle 20 zdravých mužov vo veku od 18 do 23 rokov. Ukázalo sa, že tí z nich, ktorí pili sladenú vodu bez plynu, mali 2-krát vyššiu hladinu grelínu v organizme než tí, čo pili len čistú vodu. U tých, ktorí pili šumivé nápoje, bola jeho úroveň až 6-krát vyššia.
Iný výskum – iný výsledok
Problémom vyššie spomenutého výskumu je jedna z ďalších jeho verzií, ktorá ponúkla celkom opačné výsledky. U obéznych pacientov vo veku od 20 do 50 rokov hladina grelínu v organizme závisela od množstva kalórií v nápojoch, a nie od toho, či ide o perlivý alebo neperlivý nápoj.
Je teda nutné brať do úvahy, že hoci grelín je hormón hladu, o náš aktuálny vzťah k jedlu sa stará aj niekoľko ďalších hormónov. Jedným z nich je aj cholecystokinín (reguluje pocit sýtosti), ktorého hladina pri pokuse s krysami ostala nemenná.
Hormóny sú okrem toho len jedným z mnohých faktorov, ktoré vplývajú na subjektívny pocit hladu. Rozdiely v hladine grelínu sa nesledovali v kontexte toho, či ľudia cítili hlad po vypití šumivého nápoja, alebo koľko potom zjedli.
Čo si z toho vziať?
Po vypití šumivého nápoja sa u vás zvyšuje hladina grelínu – to je fakt. Ďalším faktom je aj to, že pitie sýtených nápojov nutne nevedie k zintenzívneniu pocitu hladu alebo priberaniu (a to najmä v krátkodobom horizonte). Vedci hovoria, že viac ako to, či pijete sýtené alebo nesýtené nápoje, hlad ovplyvňuje čas, keď jete, celková fyzická aktivita, emocionálny stav a dostupnosť jedla.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.