Takmer 1,5 miliardy ľudí by podľa WHO malo spraviť túto zmenu

Zmena, ktorú od vás žiadajú zdravotníci, vás nebude stáť veľa.
Nedostatok pohybu je globálny problém. Celosvetovo sa týka najmenej 1,4 miliardy dospelých, ktorí sa vystavujú riziku chronických ochorení.
Ako vo svojom odporúčaní uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), zdravý dospelý by mal týždenne venovať aspoň 2 a pol hodiny mierne namáhavej aktivite alebo 75 minút namáhavej aktivite, plus aspoň 2 dni posilňovaniu svalovej hmoty.
Pasívne si kopeme vlastný hrob
Tieto odporúčania aj po zarátaní chôdze, bicyklovania a manuálnej práce ignoruje 32% žien a 23% mužov z celého sveta. Najmenej pohybu majú obzvlášť krajiny tretieho sveta, u ktorých od roku 2001 nedošlo k zlepšeniu štatistiky. V krajinách ako USA, Nemecko, Brazília a Argentína dokonca za posledné desaťročia došlo k zhoršeniu.
„Na rozdiel od iných svetových zdravotných hrozieb, úroveň nedostatočnej fyzickej aktivity celosvetovo neklesá, a viac ako štvrtina všetkých dospelých nedosahuje odporúčaný limit fyzickej aktivity vedúcej k zdraviu,“
uviedla v stanovisku k štúdii doktorka Regina Gutholdová.
Nedostatok aktivity je podľa Americkej srdcovej spoločnosti smrteľná hrozba, pretože zvyšuje riziko srdcových ochorení, mŕtvice, vysokého krvného tlaku, cholesterolu a nárastu telesnej hmotnosti.
Najaktívnejšie národy na svete sa nachádzajú tam, kde by ste to pravdepodobne nečakali. Problémy s limitmi zdravého pohybu postihujú len 6% obyvateľov Mozambiku a Ugandy. Naopak, najhoršie výsledky dosahujú obyvatelia Kuvajtu, Saudskej Arábie, Americkej Samoi a Iraku, kde 50% ľudí vedie nadmerne sedavý spôsob života.
Vo všeobecnosti sú aktívnejším pohlavím muži, čo však neplatí pre oblasti východnej a juhovýchodnej Ázie.
Ako dodržiavať odporúčanú dávku pohybu?
Nedostatok pohybu zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, demencie a niektorých druhov rakoviny. Pokiaľ chcete splniť odporúčania WHO, fyzickej aktivite by ste denne mali venovať priemerne 30 minút.
Váš týždeň by mal pozostávať z piatich dní mierne namáhavého aerobického cvičenia po 30 minút na deň, čo môže splniť napríklad polhodinová prechádzka alebo jazda na bicykli; a dvoch dní silového tréningu na posilnenie kostí a svalov (napríklad posilňovanie).
Ak sú tieto hodnoty pre vás z praktického alebo časového hľadiska nereálne, postačí, keď sa budete pravidelne venovať napríklad behaniu, plávaniu alebo akejkoľvek aktivite, ktorá vám rozpumpuje srdce. Týždenne by ste túto aktivitu mali vykonávať aspoň 75 minút.
Čo ak v práci stále sedím?
Pokiaľ vediete sedavý spôsob života, vaše nároky na fyzickú aktivitu sa zvyšujú. Sedenie počas celého dňa vám postupne ničí srdce, a odporúčania WHO sa pre vás zintenzívňujú.
Denne by ste sa mali venovať mierne namáhavej fyzickej aktivite aspoň 60 až 75 minút. Takisto by ste nemali vynechať spomínané dva dni silového tréningu.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.