Smrkanie do vreckovky pri nádche nepomáha. Čo odporúčajú lekári?

Smrkanie do vreckovky môže viac uškodiť ako pomôcť. Čo si o tomto zvyku myslia odborníci a ako by sme po správnosti mali liečiť upchatý nos?
Všetci sme už aspoň raz museli vyhadzovať kopu použitých papierových vreckoviek, ktoré sa nám počas nádchy nahromadili v okolí postele alebo pracovného stola. Smrkaniu počas prechladnutia by ste ale mali dať zbohom. Táto rokmi zaužívaná praktika vám v skutočnosti môže viac uškodiť ako pomôcť.
Prečo smrkanie do vreckovky nie je dobrý nápad
Ak aj vás zamlada učili vytasiť vreckovku vždy, keď sa v nose nahromadí hlien, mali by ste sa tohto zvyku vzdať. „Príliš silné smrkanie môže spôsobiť prasknutie ciev a priveľký tlak,“ vysvetľuje alergologička a imunologička Purvi Parikh. Podľa nej sa smrkaním baktérie a iné nečistoty presúvajú späť do dutín, čo zvyšuje riziko zápalu.
Za pocitom upchatého nosa reálne nestojí hlien. Ide o signál, ktorý naše telo vydáva vtedy, keď sú opuchnuté cievy v nose.
Pri chrípke človek síce produkuje viac hlienu ako bežne, ale pravdou je, že toto množstvo sa odlišuje len v malej miere. Ak počas dňa viackrát smrkáte do vreckovky, vaše telo si zásobu hlienu pravidelne doplňuje.
Pri ochoreniach sa primárne snažíme odstrániť pôvodcu – teda samotné ochorenie. Hlieny sú len vedľajším príznakom, ktorého odstránením nedôjde k zlepšeniu celkového stavu.
Ako sa zbaviť upchatého nosa?
Smrkanie pri chrípke nie je zakázané, a hoci vám z dlhodobého hľadiska nijako nepomôže, na chvíľu vám môže dopriať pocit úľavy. Ak už smrkať musíte, uistite sa, že to robíte správne.
Očný lekár z newyorského Zdravotného centra univerzity Langone Anil Kumar Lalwani radí pri smrkaní fúkať len z jednej nosnej dierky. Nezabudnite, že netreba tlačiť nasilu. Existujú prípady, keď prisilné tlačenie na hlien v nose viedlo k poraneniam očníc, natrhnutiu hrtana a iným problémom. Nezabúdajte sa tiež zásobiť nosnými kvapkami či sprejom.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.