Takto ovplyvňuje vývoj detí súrodenecká rivalita
- 19:07 27.08.2018
- Bratislava

Jedináčikovia túto výhodu nepocítia.
Nový výskum z Centra pre výskum rodiny Cambridgeskej univerzity naznačuje, že zdravá súrodenecká rivalita môže skutočne pomôcť vášmu duševnému a emocionálnemu rozvoju, ako aj sociálnym zručnostiam.
Výskumníci v päťročnom výskumnom projekte analyzovali kognitívny a spoločenský vývoj detí vo veku od dvoch do šiestich rokov. Projektu sa zúčastnilo 140 detí a výsledky ukázali, že mať súrodenca môže mať pozitívny vplyv na skorý vývoj človeka, a to aj vtedy, ak je vzťah negatívny.
Deťom prospieva len slabá rivalita
V štúdii analyzovali videonahrávky detských interakcií s rodinou, priateľmi a cudzími ľuďmi, rozhovory, dotazníky a množstvo testov, ktoré hodnotili ich používanie jazyka, plánovacie schopnosti, pamäť a sebaovládanie.
Výsledky však ukázali, že len mierne súperenie medzi súrodencami bolo považované za prospešné, pretože trvalý konflikt po dobu niekoľkých rokov by mohol viesť k ťažkostiam pri budovaní vzťahov a problémom so správaním v neskoršom živote.
Doktorka Claire Hughesová, ktorá pracovala na štúdii, uviedla:
"Tradičný názor spočíva v tom, že mať brat alebo sestru vedie k veľkej súťaži o pozornosť a lásku rodičov. V skutočnosti rovnováha medzi našimi dôkazmi naznačuje, že detské spoločenské chápanie môže byť v mnohých prípadoch urýchlené ich interakciou so súrodencami. Zdá sa, že jedným z kľúčových dôvodov je, že súrodenec je prirodzeným spojencom. Často sú na rovnakej vlnovej dĺžke a pravdepodobne sa zapájajú do istej predstieranej hry, ktorá pomáha deťom rozvíjať povedomie o mentálnych stavoch."
Pozitívne účinky súrodeneckých rozhovorov sa ukážu v neskoršom veku
Výskumníci si všimli, že keď deti hrali hry, v ktorých museli predstierať, častokrát hlbšie diskutovali o svojich myšlienkach a pocitoch. Hry umožnili deťom vykonštruovať príbeh, ktorý im pomáha rozvíjať myšlienky a uvedomenie si svojho duševného stavu.
Navyše, keď boli v miestnosti dve deti, ktoré sa navzájom doberali alebo hádali, ich výmeny názorov ukázali, že vyjadrujú istý emocionálny jazyk.
Mladší súrodenec, ktorý v prvých rokoch preukázal nižšiu mieru duševného vývoja, sa vplyvom rozhovorov so starším súrodencom často sociálne zlepšil vo veku šiestich rokov.
Hughesová dodala:
"Deti, ktoré pracovali najlepšie na úlohách určených na otestovanie sociálneho porozumenia vo veku šiestich rokov, pochádzali z rodín, kde matka uskutočňovala rozhovory, v ktorých rozpracovali nápady, zdôrazňovali rozdiely v názoroch alebo sa venovali záujmom detí."
Podľa Hughesovej majú rodinné konverzácie mimoriadne priaznivý vplyv na deti, a preto sa musíme zamerať na povahu a kvalitu týchto konverzácií.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.

Vyše 80 % ľudí robí v sprche túto chybu, ukázal prieskum
Každodennú aktivitu možno aj vy vykonávate nesprávne. Čo na to hovoria odborníci?

Ukrajinci prekvapili novou zbraňou
Ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť ruskú stíhačku, použili na to nezvyčajný typ zbrane.