• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

ŠKODA Citigo CNG na love rekordov

  • 10:45 01.08.2013
  • BRATISLAVA
ŠKODA Citigo CNG na love rekordov

Rekordman Gerhard Plattner so svojím vozidlom ŠKODA Citigo CNG po 605 kilometroch dosiahol v stredu tretí z celkovo piatich etapových cieľov. Tomu predchádzala aj zastávka v Bratislave. Pri svojom pokuse o rekord chce počas jedného týždňa prejsť vozidlom Citigo deväť krajín Európy, z talianskej Vicenzy až do Štokholmu. Vozidlo je poháňané zemným plynom a suma vydaná za pohonné hmoty by nemala presiahnuť 100 eur.

V rámci pokusu o rekord v úspornej jazde navštívil Gerhard Plattner hlavné mesto Nemecka Berlín. Rakúsky rekordman po najazdených 1 863 kilometroch prezentoval pred Sony Centrom v Berlíne pozitívnu bilanciu: „Ideme presne podľa plánu. ŠKODA Citigo CNG dokazuje, že je veľmi výkonným a robustným vozidlom. Spotreba je nižšia ako výrobcom udávaná priemerná hodnota.“ Ešte pred zastávkou v Berlíne navštívil Gerhard Plattner aj Bratislavu, kde sa ŠKODA Citigo vyrába.

ŠKODA Citigo CNG preukazuje, že je schopná poskytovať mobilitu mimoriadne šetrnú k životnému prostrediu. Práve v husto obývaných oblastiach metropol sú dôležité predovšetkým čo najnižšie hodnoty záťaže spôsobenej jemnými prachovými časticami. Efektívnou koncepciou minivozidiel s pohonom na zemný plyn vytýčila značka ŠKODA týmto mestským vozidlom úplne novú cestu. Pri tomto vozidle sú udávané emisie CO2 vo výške 79 gramov na jeden kilometer. Tak nízka hodnota je možná vďaka palivu, ktorým je zemný plyn a vďaka technológii ŠKODA Green tec. Tá zahŕňa systém štart-stop, rekuperáciu brzdnej energie a pneumatiky s optimalizovaným valivým odporom. Tento mestský automobil s výkonom 50 kW (68 PS) spotrebuje len 2,9 kg, resp. 4,4 m3 zemného plynu na 100 km. Plattner ale chce dosiahnuť ešte nižšie hodnoty - a na svojej 2 700 kilometrov dlhej ceste z talianskej Vicenzy do švédskeho hlavného mesta Štokholmu sa už dostal na nižšiu hodnotu, než je prepočítaná normovaná spotreba modelu ŠKODA Citigo CNG.

Počas svojej krátkej zastávky v Berlíne odpovedal ochotne na otázky divákov, kde predovšetkým vyzdvihol výhody technológie CNG pre životné prostredie. „Zemný plyn sa pre pohon automobilov používa už dávno. Vďaka modernej technike sú dnes autá poháňané CNG podobne rýchle a agilné, ako sú vozidlá s pohonom na naftu, alebo benzín,“ povedal Plattner, skôr ako znova sadol za volant auta, aby dosiahol stredajší etapový cieľ - Rostock.

ŠKODA vsádza na automobily šetrné k životnému prostrediu, plánuje ešte ďalej znížiť hodnoty CO2 u všetkých vozidiel. V súčasnosti spoločnosť vyrába 81 modelov ŠKODA, ktorých emisné hodnoty sú pod 120 g CO2/km, z toho jedenásť modelov dosahuje hodnoty pod 100 g CO2/km. Pohon na zemný plyn vo vozidle ŠKODA Citigo CNG je jedným z prvkov tejto stratégie. Výhodou vozidiel s pohonom na zemný plyn je oproti konvenčným naftovým alebo benzínovým motorom v prvom rade čistejšie spaľovanie. Emisie oxidu uhličitého sú až o 25 % nižšie, než tomu je u ostatných fosílnych palív.
Zdroj: WBN/PR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako na bezpečnú jazdu v aute: Návod pre začiatočníkov

Ako na bezpečnú jazdu v aute: Návod pre začiatočníkov

16:55 24.05.2024Tlačové správy

Pri jazde autom je bezpečnosť vždy na prvom mieste. Bez ohľadu na to, či ste práve získali vodičský preukaz, alebo už niekoľko rokov jazdíte.

Vojak Švejk víta hráčov na palube lodí vo World of Warships

Vojak Švejk víta hráčov na palube lodí vo World of Warships

13:04 16.05.2024Tlačové správy

V obľúbenej online hre sa objavil legendárny vojak Švejk s hlasom herca Michala Holána.

Profesionálna starostlivosť o vlasy ako od kaderníka? Len so značkou Remington

Profesionálna starostlivosť o vlasy ako od kaderníka? Len so značkou Remington

6:29 10.05.2024Tlačové správy

Značka Remington je lídrom na trhu v oblasti starostlivosti o vlasy v mnohých krajinách sveta, vrátane Slovenska.

Aká je budúcnosť fotovoltických panelov?

Aká je budúcnosť fotovoltických panelov?

10:44 24.04.2024Tlačové správy

Fotovoltika je spôsob, ako meniť slnečné žiarenie priamo na elektrickú energiu. Práve tento proces sa stal kľúčovým v boji proti klimatickým zmenám a hľadaniu alternatívnych zdrojov energie.

Kúpele doma? Odpoveďou je sprchový set

Kúpele doma? Odpoveďou je sprchový set

22:33 05.03.2024Tlačové správy

Práca s energiou ľudského tela nie je len ezoterickou špecialitou.