• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.8.2019Meniny má Tichomír
21°Bratislava

Ako bude vyzerať koniec vesmíru? Veda pozná 4 pravdepodobné scenáre

  • 21:29 06.08.2018
  • Bratislava
Ako bude vyzerať koniec vesmíru? Veda pozná 4 pravdepodobné scenáre

Tak, ako dnes nevieme presne povedať, ako vesmír vznikol, rovnako sme neistí pri odpovedi na otázku, ako vesmír zanikne? Ak sa to však niekedy stane, bude to pravdepodobne prebiehať podľa jedného z týchto scenárov.

Poznáme niekoľko možností vzniku vesmíru, ale vieme určiť aj to, ako vesmír skončí? Je vysoko pravdepodobné, že svet okolo nás nebude trvať večne. Pri troche šťastia by mohol skončiť až o niekoľko miliárd rokov po našej smrti. Aj keď sa toho pravdepodobne nedožijete, možno aj vás zaujme, čo si veda myslí o konci vesmíru.

Existujú 4 pravdepodobné scenáre konca vesmíru. Niektoré sú desivé viac, iné menej. Pozrite sa na ne spolu s nami:

Zastaví sa rozpínanie

O tom, že vesmír nebude existovať večne, vieme vďaka minulosti. Svetlu z okolitých vesmírnych telies určitú dobu trvá, kým pricestuje k Zemi. V niektorých prípadoch sú svetlá, ktoré vidíme na nočnej oblohe, aj miliardy rokov staré.

Vďaka takémuto pohľadu do minulosti, ktorý možno vylepšiť použitím teleskopov, môžeme vidieť, že galaxie, hviezdy, planéty a všetky iné telesá boli v minulosti oveľa bližšie pri sebe, než sú dnes. V galaktickom medzipriestore totiž pôsobí takzvaná tmavá energia, ktorá je vlastne opakom gravitácie – odďaluje telesá od seba. Takéto rozpínanie sa s najväčšou pravdepodobnosťou skončí „rozpadom“ vesmíru.

Zmrznutie vesmíru

Ak vesmír bude aj naďalej pokračovať vo svojej expanzii, dôjde ku strate tmavej energie. Galaxie na seba už nedovidia, a prestanú vznikať nové hviezdy. Z vesmíru sa stane veľký, tmavý a chladný priestor bez života. Tento scenár je pri zvažovaní konca sveta ten najpravdepodobnejší.

Stlačenie vesmíru

V tomto prípade by osud vesmíru vyzeral naopak ako v prvom spomenutom prípade. Táto teória predpokladá, že pri rozpínaní vesmíru by tmavá energia stratila svoju silu, a nemohla by viac konkurovať gravitácii. Tá by nad vesmírnymi telesami prevzala moc, a stlačila ich do toho, z čoho na počiatku vznikol náš vesmír: do singularity. Tento scenár je však podľa astronómov vysoko nepravdepodobný.

Roztrhnutie vesmíru

Pri zmrznutí vesmíru sa predpokladá, že tmavá energia je pomerne konštantná. Pri stlačení vesmíru sa počíta s tým, že postupne zoslabne, a ak má dôjsť k roztrhnutiu vesmíru, tmavá energia postupne začne silnieť.

Pri zosilňovaní tmavej energie nedôjde len k rozpínaniu vesmíru, ale aj k rozpínaniu galaxií. Tie sa postupne „roztrhnú“, a keď už nebude čo trhať, tmavá energia rozloží aj atómy a molekuly. Podľa teoretickej astrofyzičky Katie Mackovej tento scenár síce môže nastať, no určite to nebude skôr ako 120 miliárd rokov odo dneška.

Existujú aj ďalšie teórie o konci vesmíru, ktoré sú však, na rozdiel od týchto štyroch, oveľa nepravdepodobnejšie. Pravdou zostáva, že ako ľudia vieme stále málo na to, aby sme vedeli predpovedať chod vesmíru. O jeho budúcnosti preto môžeme aj naďalej len fantazírovať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, curiosity.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Intel predstavil svoj prvý čip pracujúci s umelou inteligenciou

Intel predstavil svoj prvý čip pracujúci s umelou inteligenciou

VČERA - 7:53Veda

Americký výrobca mikroprocesorov Intel v utorok (20. 8.) predstavil najnovší čip, ktorý ako prvý bude využívať umelú inteligenciu (UI) a je určený pre veľké počítačové centrá.

Čo sa skutočne stalo pri výbuchu v ruskom stredisku? Experti hovoria o jadrových zbraniach

Čo sa skutočne stalo pri výbuchu v ruskom stredisku? Experti hovoria o jadrových zbraniach

20:31 16.08.2019Veda

Mohol byť výbuch následkom experimentov s jadrovými zbraňami a ak áno, čo to znamená pre zvyšok sveta?

Vedci objavili obrovský svet plný skrytých galaxií

Vedci objavili obrovský svet plný skrytých galaxií

19:03 08.08.2019Veda

Nové zistenia vedcov môžu zmeniť naše chápanie vesmíru.

S našou klímou to skutočne nevyzerá ružovo. Vedci však prichádzajú s novým riešením

S našou klímou to skutočne nevyzerá ružovo. Vedci však prichádzajú s novým riešením

16:01 27.07.2019Veda

V boji s klimatickými zmenami má pomôcť zalesňovanie. Kľúčovými sú oblasti Ruska a USA, ktoré majú najviac vhodných plôch.

Uhlíková stopa kryptomeny Bitcoin zodpovedá emisii mesta Hamburg

Uhlíková stopa kryptomeny Bitcoin zodpovedá emisii mesta Hamburg

8:38 26.07.2019Veda

Ťažba Bitcoinu spôsobuje vysoké emisie CO2.