Dojčenie ako základ života akcentuje v téme Svetový týždeň dojčenia

Téma Svetového týždňa dojčenia v roku 2018 - Dojčenie ako základ života - zdôrazňuje, že dojčenie predstavuje základný kameň zdravia pre súčasnú generáciu detí a matiek.
Svetový týždeň dojčenia sa koná sa v dňoch 1.-7. augusta vo vyše 170 krajinách sveta na podporu dojčenia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pri príležitosti tohto svetového týždňa pravidelne upozorňuje, že dojčenie je dôležité, aby všetci novorodenci na svete mali lepšie zdravie.
Odborníci pokladajú dojčenie za najlepší prostriedok, ako novorodencovi poskytnúť všetky potrebné živiny. WHO naďalej odporúča dojčenie do šiestich mesiacov veku dieťaťa. Svetový týždeň dojčenia v roku 1992 vyhlásila Svetová aliancia na podporu dojčenia (WABA) a pripomína sa ním podpísanie Deklarácie o ochrane, propagovaní a podpore dojčenia 32 vládami a 10 agentúrami OSN na Svetovom summite o deťoch vo Florencii začiatkom augusta 1990.
Na schôdzke na tému „Dojčenie v 90. rokoch - iniciatíva v celom svete“, ktorá sa konala v dňoch 31. júla až 1. augusta 1990 v Nemocnici Innocenti vo Florencii, sa popri odborníkoch z WHO a Detského fondu OSN (UNICEF) zúčastnili aj predstavitelia Agentúry pre medzinárodný rozvoj (AID) USA a Švédskej agentúry pre medzinárodný rozvoj (SIDA).
Vo viacerých štátoch napríklad v Brazílii, Kanade a v niektorých európskych krajinách ako Francúzsko či Švajčiarsko, týždeň dojčenia propagujú a aktivity k nemu pripravujú počas 40. týždňa roku, keďže práve 40. týždňom sa končí tehotenstvo.
V Deklarácii o ochrane, propagovaní a podpore dojčenia (Deklarácia Innocenti) sa okrem iného uvádza, že dojčenie zabezpečuje ideálnu výživu pre dieťa, podporuje jeho rast a zdravý vývoj, znižuje jeho náchylnosť na infekčné choroby, znižuje jeho chorobnosť či dokonca úmrtnosť. Navyše, prospieva aj dojčiacim matkám tým, že ich chráni pred niektorými ochoreniami. Napríklad, znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, či vaječníkov a predlžuje aj obdobie medzi dvoma tehotenstvami. Pri dojčení sa prehlbuje tiež citové puto medzi matkou a dieťaťom.
V Deklarácii Innocenti sa ďalej zdôrazňuje, že na celom svete treba vytvoriť priaznivé podmienky na to, aby matky mohli dojčiť bábätká do veku štyroch až šiestich mesiacov a v ďalšom období, do dvoch i viac rokov, by mali deti byť dojčené a prikrmované primeranou výživou. Preto je nevyhnutné vytvoriť v spoločnosti atmosféru na podporu dojčenia.
Popri WHO podporuje výlučné dojčenie dieťaťa do šiestich mesiacov aj UNICEF.
Špecialisti opakujú, že materské mlieko poskytuje bábätku potrebné živiny, ochranu pred chorobami a podporuje jeho rast a vývin. Je svojím zložením nenahraditeľné a jedinečné, obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje na adaptáciu na nové prostredie. Okrem živín aj protilátky a elementy podporujúce dozrievanie mozgu, endokrinného a tráviaceho systému. Zároveň však mnohí vedci, pediatri a pracovníci novorodeneckých oddelení konštatujú, že mimoriadne pozitívum dojčenia spočíva v jeho psychosociálnom faktore - na prehlbovaní vzťahu medzi novým človekom a jeho matkou.
Detský fond OSN spolu s WHO v roku 1991 spustili iniciatívu s názvom The Baby-Friendly Hospital Initiative (BFHI) - Hnutie za nemocnice priateľské deťom.

Múzeum SNP v Banskej Bystrici oslavuje 70 rokov od svojho založenia
Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v tomto roku oslavuje 70 rokov svojej existencie, symbolicky zároveň s 80. výročím ukončenia druhej svetovej vojny.

Inšpektori našli na trhu nevyhovujúcu potravinu
Štátna veterinárna a potravinová správa upozorňuje na nevyhovujúcu zeleninu.

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt. Ak ho máte, musíte ho prestať používať
Výrobok z obľúbeného reťazca môže ohroziť zdravie.

Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič
Mladý muž zahynul počas prvomájových osláv.

Neznámy páchateľ zneuctil pamätník v Novej Bošáci
Odsúdil to aj minister vnútra SR.