Žena sa z prechádzky vrátila s popáleninami. Môže za to rastlina, ktorá rastie aj u nás

S touto rastlinou ste sa na Slovensku určite stretli už aj vy. Poznáte všetky jej tajomstvá?
Charlotte Murphyová sa na prechádzke musela chvíľu predierať rastlinami, ktorým by inak nevenovala pozornosť. Jednoducho sa po ceste oprášila, a po rastline nebolo ani slychu. Jej trápenie sa začalo až niekoľko dní po osudnej prechádzke.
21-ročná Charlotte vtedy stúpila do trsu divého paštrnáka (Pastinaca sativa), ktorý si bežne mýlime s petržlenom. Hoci je jeho biely koreň jedlý, pri kontakte s miazgou môže u človeka dôjsť až ku vzniku kožných zápalov alebo, ako to bolo aj v prípade Charlotte, popálenín. Stačí, ak po kontakte s rastlinou ostanete dlhšie vystavení slnečným lúčom.
Vľavo kvet divého paštrnáka, vpravo kvet boľševníka. Obe rastliny v hojnom počte rastú aj na Slovensku, a obe sú rovnako jedovaté.
Divý paštrnák môže dorásť do výšky 150 centimetrov a je charakteristický žlto sfarbenými súkvetiami. Jedovatosť mu prepožičiavajú toxické furanokumaríny, ktoré možno nájsť napríklad aj v podobnom a takisto často sa vyskytujúcom boľševníku.
Podľa slov vyučujúcej z Cornellovej univerzity v New Yorku Joellen Lampmanovej miazga odbúrava schopnosť pokožky brániť sa ultrafialovému žiareniu zo slnka, čo sa môže prejaviť vznikom popálenín. „Slnko aktivuje zlúčeniny v miazge, ktorá na koži môže zanechať extrémne popáleniny.“
My hope in posting this unfortunate news is to create greater awareness for what WILD PARSNIP is (an invasive species...
Uverejnil používateľ Charlotte Murphy Sobota 14. júl 2018
Charlotte na Facebooku uverejnila fotografie s ukážkou svojich popálenín, ktoré si z prechádzky priniesla domov. Podľa vlastných slov chcela príspevkom zvýšiť povedomie o nebezpečenstve miazgy divého paštrnáku. Ako uvádzajú Fox News, Američanka sa z popálenín celkom vylieči, hoci je možné, že jej na koži zanechajú niekoľko jaziev.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.