V okolí Jupitera objavili už 79 mesiacov

Okolo Jupitera, najväčšej planéty Slnečnej sústavy, obieha minimálne 79 mesiacov. Ich počet v dôsledku najnovších vedeckých objavov stúpol o 12, informovala agentúra AP.
Desať nových jupiterovských mesiacov objavil tím astronómov, ktorý pátral po objektoch na okraji Slnečnej sústavy. Ide o menšie telesá, ktorých objav bol oznámený v utorok.
Medzinárodná astronomická únia zároveň oficiálne potvrdila objavenie dvoch ďalších, ku ktorému došlo už pred časom.
V okolí Jupitera tak podľa dostupných informácií obieha 79 prirodzených družíc, čo je najviac spomedzi planét Slnečnej sústavy. Na druhom mieste je Saturn s aktuálnym počtom 61 objavených mesiacov.
V prípade najnovších desiatich mesiacov Jupitera ide o malé objekty, najväčší z nich má priemer len zhruba tri kilometre. Objaviť sa ich podarilo ďalekohľadmi umiestnenými v Čile, na Havaji a v Arizone.
Spomedzi nových mesiacov zatiaľ dostal meno len jeden, ktorý obieha Jupiter po veľmi nezvyčajnej obežnej dráhe. Vedci ho nazvali Valetudo po rímskej bohyni zdravia a hygieny. Tento „čudák“ s priemerom necelého jedného kilometra totiž obieha opačným smerom než zvyšných 11 novoobjavených mesiacov a križuje pritom ich obežné dráhy. Hrozí preto veľké riziko vzájomnej kolízie, v dôsledku ktorej by sa tieto telesá mohli rozpadnúť na prach, napísal server Space.com.
Dvanásť nových mesiacov Jupitera objavil tím astronómov pod vedením Scotta Shepparda z vedeckého inštitútu Carnegie Institution for Science so sídlom vo Washingtone. Deväť z nich sa pohybuje po takzvanej retrográdnej dráhe, teda proti smeru otáčania planéty.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.