• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.2.2019Meniny má Miloslava
10°Bratislava

Kofeín chráni srdce - Koľko kávy preto musíme vypiť?

  • 19:39 22.06.2018
  • Bratislava
Kofeín chráni srdce - Koľko kávy preto musíme vypiť?

Správna koncentrácia kofeínu podporuje zdravie srdca za pomoci mitochondrií.

Konzumácia kofeínu súvisí s nižším rizikom mnohých ochorení, vrátane cukrovky 2. typu, srdcových ochorení a mozgovej príhody, ale mechanizmus týchto ochranných účinkov je nejasný. Nová štúdia zverejnená v časopise PLOS Biology teraz ukazuje, že kofeín podporuje pohyb regulačného proteínu do mitochondrií, zlepšuje ich funkciu a chráni kardiovaskulárne bunky pred poškodením.

Judith Haendelerová and Joachim Altschmied z lekárskej fakulty Univerzity Heinricha Heine a IUF-Leibniz Research Institute for Environmental Medicine v nemeckom Düsseldorfe a ich kolegovia zistili, že ochranný účinok bol dosiahnutý pri koncentrácii rovnajúcej sa vypití štyroch šálok kávy, čo naznačuje, že účinok môže byť fyziologicky relevantný.

Stačia štyri šálky kávy

Autori predtým ukázali, že pri fyziologicky relevantných koncentráciách (tj. hladinách dosiahnutých po štyroch alebo viacerých šálkach kávy) zlepšil kofeín funkčnú kapacitu endotelových buniek, ktoré tvoria vnútro ciev a že tento účinok zahŕňal mitochondrie, energetické zdroje buniek.

Vedci zistili, že proteín nazývaný p27, známy hlavne ako inhibítor bunkového cyklu, bol prítomný v mitochondriách v hlavných bunkových typoch srdca. V týchto bunkách mitochondriálny proteín p27 podporoval migráciu endotelových buniek, chránil bunky srdcového svalu od bunkovej smrti a spúšťal konverziu fibroblastov na bunky obsahujúce kontraktilné vlákna - všetko sú to rozhodujúce akcie pre opravu srdcového svalu po infarkte myokardu. Zistili tiež, že kofeín vyvolával pohyb p27 do mitochondrií, započal tento prospešný reťazec udalostí a urobil tak v koncentrácii, ktorú ľudia dosiahnu po vypití štyroch šálok kávy.

Starší a obézni ľudia by mali piť kávu

V štúdii kofeín pôsobil ako prevencia pred poškodením srdca u pred-diabetických, obéznych a starších myší.

Ako uvádza Haendelerová:

"Naše výsledky naznačujú nový spôsob účinku kofeínu, ktorý podporuje ochranu a opravu srdcového svalu prostredníctvom pôsobenia mitochondriálneho p27. Tieto výsledky by mali viesť k lepším stratégiám na ochranu srdcového svalu pred poškodením vrátane zváženia konzumácie kávy alebo kofeínu ako dodatočného stravovacieho faktora u staršej populácie. Navyše, posilnenie mitochondriálneho p27 by mohlo slúžiť ako potenciálna terapeutická stratégia nielen pri kardiovaskulárnych ochoreniach, ale aj pri zlepšovaní zdravia."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, journals.plos.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Suché oči: 6 tipov, ako im pomôcť aj bez kvapiek

Suché oči: 6 tipov, ako im pomôcť aj bez kvapiek

21:05 15.02.2019Zdravie

Prinášame vám niekoľko domácich receptov, ktoré uľavia vašim suchým očiam aj bez použitia kvapiek.

Odstránenie hemoroidov: Toto by ste pred zákrokom mali vedieť

Odstránenie hemoroidov: Toto by ste pred zákrokom mali vedieť

9:25 15.02.2019Zdravie

Predtým, ako podstúpite odstránenie hemoroidov, by ste mali vedieť všetky potrebné informácie o jednotlivých zákrokoch.

Pacient vo vegetatívnom stave sa vyliečil. Jeho svedectvo mení naše poznatky o vedomí

Pacient vo vegetatívnom stave sa vyliečil. Jeho svedectvo mení naše poznatky o vedomí

20:28 14.02.2019Zdravie

O ľudskom vedomí sme sa toho za posledné roky mnoho naučili, no neuveriteľné prípady zotavenia niektorých pacientov lekárom aj verejnosti dodnes otvárajú oči.

Fajčenie marihuany v mladom veku a zdravie v dospelosti – existuje medzi nimi spojenie?

Fajčenie marihuany v mladom veku a zdravie v dospelosti – existuje medzi nimi spojenie?

19:11 14.02.2019Zdravie

Marihuana dokáže na krátky čas pomôcť pri liečbe závažných zdravotných ťažkostí. Jej rekreačné užívanie však v spoločnosti vytvára rôzne otázky. Dokáže mať negatívny dopad na zdravie v dospelosti?

Pri infarkte ani nemusíte vedieť, že ho máte. 5 žien opisuje svoje zvláštne príznaky

Pri infarkte ani nemusíte vedieť, že ho máte. 5 žien opisuje svoje zvláštne príznaky

18:53 13.02.2019Zdravie

Infarkt sa nemusí prejavovať len typickými príznakmi ako je pocit mravčenia a bolesť hrudníka. Týchto 5 žien si prešlo oveľa raritnejším nástupom srdcovej zástavy.