• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.6.2023Meniny má Stanislava
16°Bratislava

Rozsudok Súdneho dvora EÚ môže predefinovať pojem manželstva v celej Únii

  • 8:05 05.06.2018
  • Brusel
Rozsudok Súdneho dvora EÚ môže predefinovať pojem manželstva v celej Únii

Súdny dvor EÚ sa v utorok vyjadrí k prípadu, ktorý pozorne sledujú nielen Rumuni, ale aj zástupcovia cirkví a organizácií bojujúcich za zachovanie tradičnej rodiny.

Prípad Coman-Hamilton o zákonnosti manželstva osôb rovnakého pohlavia môže mať dopad aj na iné členské štáty EÚ vrátane Slovenska, ktoré neuznávajú takéto zväzky.

Rumunský občan Adrian Coman a Robert Clabourn Hamilton z USA sa zosobášili v roku 2010 v Bruseli. Coman, ktorý predtým pracoval pre Európsky parlament, v roku 2012 prišiel o prácu a požiadal o uznanie zväzku s Hamiltonom aj na území Rumunska, členskej krajiny EÚ, kde sa chceli obaja usadiť. Argumentoval, že občania EÚ majú rovnaké práva v každej členskej krajine.

Rumunsko im to odoprelo s odvolaním sa na Občiansky zákonník, rumunský konzulát v Bruseli im dokonca odmietol vystaviť úradný preklad ich sobášneho listu do rumunčiny. Coman v roku 2013 zažaloval Rumunsko na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu s tým, že ide o porušenie jedného zo základných práv EÚ - práva na voľný pohyb, pobyt a prácu.

V januári 2018 - po takmer piatich rokoch súdnych sporov - pár dospel k prvému víťazstvu. Generálny advokát Súdneho dvora EÚ Melchior Wathelet vo svojom stanovisku uviedol, že Rumunsko by mu malo umožniť usadiť sa v Rumunsku ako manželom, lebo pojem „manžel“ v európskej smernici o voľnom pohybe osôb zahŕňa aj osoby rovnakého pohlavia.

Názor generálneho advokáta je iba odporúčací, vo väčšine prípadov ho však Súdny dvor EÚ akceptuje. Rozhodnutie najvyššej súdnej inštitúcie EÚ v prospech Comana a Hamiltona by viedlo k tomu, že Rumunsko by muselo poskytnúť párom rovnakého pohlavia právo na pobyt a prácu na svojom území.

Takýto rozsudok by zároveň znamenal, že jeho znenie je platné pre všetky členské krajiny Únie, lebo ak platí pre pojem „manžel“, platí aj pre „manželstvo“. Homosexuálne a lesbické manželstvá v súčasnosti povoľuje 13 krajín EÚ, „zakazuje“ ich však legislatíva v Bulharsku, Litve, Lotyšsku, Poľsku, Rumunsku, na Slovensku a v Slovinsku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tragédia na hotelovej pláži: Žralok roztrhal turistu

Tragédia na hotelovej pláži: Žralok roztrhal turistu

VČERA - 17:49Zahraničné

V obľúbenom letovisku došlo k útoku žraloka. Incident zachytili na kameru viacerí turisti.

Video: Muž v parku dobodal štyri deti a dvoch dospelých

Video: Muž v parku dobodal štyri deti a dvoch dospelých

VČERA - 16:49Zahraničné

Útočník nožom nemal teroristický motív, oznámila prokurátorka.

Instagram je pre siete pedofilov hlavnou platformou

Instagram je pre siete pedofilov hlavnou platformou

VČERA - 14:28Zahraničné

Instagram používajú siete pedofilov ako hlavnú platformu, kde propagujú a predávajú obsah zobrazujúci pohlavné zneužívanie, uvádza sa v spoločnej správe Stanfordovej univerzity a denníka The Wall Street Journal.

Rusko na pôde ICC obvinilo Ukrajinu zo zničenia kachovskej priehrady

Rusko na pôde ICC obvinilo Ukrajinu zo zničenia kachovskej priehrady

VČERA - 13:49Zahraničné

Rusko obvinilo vo štvrtok Kyjev zo zničenia Kachovskej vodnej nádrže na juhu Ukrajiny "masívnymi" delostreleckými útokmi.

Krajiny EÚ poskytnú pomoc Kanade pri hasení lesných požiarov

Krajiny EÚ poskytnú pomoc Kanade pri hasení lesných požiarov

VČERA - 13:30Zahraničné

Európska únia poskytne pomoc Kanade, ktorá zápasí s najhoršími lesnými požiarmi za posledných 10 rokov, informovala vo štvrtok Európska komisia.