• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 6.7.2020Meniny má Patrícia, Patrik
31°Bratislava

Nositelia tejto krvnej skupiny najčastejšie umierajú v dôsledku vážnych poranení

  • 21:26 02.05.2018
  • Tokio
Nositelia tejto krvnej skupiny najčastejšie umierajú v dôsledku vážnych poranení

V prípade, že ste nositeľom tejto krvnej skupiny, vážne poranenia by u vás mohli mať oveľa horšiu dohru než u ostatných krvných skupín.

Žurnál Critical Care najnovšie publikoval odborný článok, ktorý hodnotil rizikovosť úmrtia v dôsledku vážneho poranenia na základe krvných skupín. Ukázalo sa, že pacienti s krvnou skupinou 0 sú takmer až 3-krát náchylnejší na úmrtie pri smrteľnom úraze.

Tím japonského vedca Wataru Takayamu sledoval úmrtnosť vážne ranených pacientov s krvnými skupinami A, B, AB a 0, pričom sa zameral na vyše 900 z tých, ktorí boli medzi rokmi 2013 až 2016 prijatí na jednu z pohotovostí v Japonsku. U pacientov s krvnou skupinou 0 dosahovala úmrtnosť v priemere okolo 28 percent, zatiaľ čo ostatné krvné skupiny dosiahli úmrtnosť najviac 11 percent.

0 krváca najintenzívnejšie

Vedci predpokladajú, že príčinou vysokej úmrtnosti ranených pacientov s krvnou skupinou 0 je takzvaný von Willebrandov faktor. Ide o glykoproteín, ktorý hrá dôležitú úlohu pri zrážanlivosti krvi. Zdá sa, že u krvnej skupiny 0 je ho menej než v ostatných skupinách.

Nedostatok von Willebrandovho faktoru v krvi môže viesť k zvýšenému počtu prípadov s vnútorným krvácaním, ktoré môžu mať fatálne následky obzvlášť pri závažných poraneniach.

V kritickej chvíli môže rozhodnúť nemocničný personál

Takayama si nemyslí, že by sme sami dokázali ovplyvniť nedostatok von Willebrandovho faktoru v krvi. Naopak sa domnieva, že všetka zodpovednosť v kritickej chvíli leží v rukách zdravotného personálu, ktorý by mohol k pacientom s krvnou skupinou 0 pristupovať opatrnejšie, a obmedziť tak riziko úmrtia na minimum.

Nový poznatok z Japonska by sa mal tiež zvážiť pri transfúziách. Keďže krvná skupina 0- je považovaná za univerzálneho darcu (môžu ju prijať pacienti s ktoroukoľvek krvnou skupinou), je po nej tiež najväčší dopyt. Dôležitosť tohto tvrdenia vysvetľuje profesor Takayama:

„Z našich výsledkov tiež plynú otázky o tom, do akej miery núdzová transfúzia červených krviniek typu 0 vážne poranenému pacientovi môže mať vplyv na homeostázu – proces, počas ktorého dochádza k zastaveniu krvácania, a či je to tak aj u ostatných krvných skupín.

Na podrobnejšie preskúmanie výsledkov našej štúdie a vyvinutie najlepšieho liečebného postupu u pacientov s vážnymi poraneniami je potrebný ďalší výskum.“

Vedci vo svojom článku na záver varujú, že výskum sa uskutočnil len na vzorke japonských pacientov, a teda jeho výsledky nemusia platiť pre celú populáciu.

Viac krvi, menej zrazenín

Slovenská Národná transfúzna služba uvádza, že na Slovensku je krvná skupina 0 druhou najčastejšou skupinou (32%), pričom najviac Slovákov má krvnú skupinu A (42%), a už menej krvnú skupinu B (18%) a AB (8%).

Na záver treba dodať, že hoci je riziko vnútorného krvácania u krvnej skupiny 0 vyššie, zároveň to znamená nižšiu pravdepodobnosť úmrtia v dôsledku vzniku krvnej zrazeniny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk,DP,biomedcentral.com,iflscience.com,eurekalert.org,ntssr.sk,Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako poraziť tuk na bruchu podľa toho, ako vyzerá

Ako poraziť tuk na bruchu podľa toho, ako vyzerá

VČERA - 19:35Zdravie

Existuje 6 základných príčin ukladania tuku na bruchu, ktoré majú rôzny vzhľad a možno ich riešiť rôznymi spôsobmi.

Ako zistiť, či ste prekonali infarkt bez toho, aby ste o tom vedeli?

Ako zistiť, či ste prekonali infarkt bez toho, aby ste o tom vedeli?

20:20 04.07.2020Zdravie

Príznaky infarktu sú niekedy náhle a bolestivé, inokedy sú zas také mierne, že nás ani nenútia ísť do nemocnice. Ako zistiť, či ste prekonali infarkt?

Trvalé následky koronavírusu: Tento príznak pacientom ostal aj po prekonaní COVID-19

Trvalé následky koronavírusu: Tento príznak pacientom ostal aj po prekonaní COVID-19

19:36 04.07.2020Zdravie

Jeden z desiatich pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 sa ani po vyliečení príznaku nezbavil.

Tieto potraviny zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby. Ako často ich jete?

Tieto potraviny zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby. Ako často ich jete?

7:54 04.07.2020Zdravie

Strava má značný vplyv aj na zdravie vášho mozgu. Niektoré potraviny dokonca zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby. Ktoré to sú?

6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

15:20 03.07.2020Zdravie

Týchto 6 výsledkov spozorujete na svojej tvári pri pravidelnom naparovaní.