Toto je najlepší spôsob, ako zastaviť svrbenie po uštipnutí komárom

Nenechajte hmyz vyhrať, a porazte zákerné svrbenie pomocou vedecky overených spôsobov.
Na štípance od komára sme už všetci zvyknutí. Stačí, že si počas letnej noci necháte otvorené dvere na balkóne, a ráno vás už čaká nález niekoľkých červených škvŕn na tele. Tie sa okamžite prejavia svrbením.
Existuje lepší spôsob, ako sa zbaviť toho otravného pocitu bez toho, aby sme celý deň museli trpieť pri myšlienke, že sa nemôžeme poškriabať? Existuje, a my vám ho prezradíme.
Kľúčom k výhre je poznanie imunitného systému
V prvom rade je potrebné zistiť, ako imunitný systém reaguje na štípanec. Počas útoku komára sa nám pod kožu dostávajú jeho sliny, ktoré obsahujú antikoagulanty. Keď sa tieto látky zmiešajú s našou krvou, spôsobia jej zriedenie, vďaka čomu ju komár môže ľahšie vysať.
Keď vás prvýkrát v živote uštipol komár, zaručene ste pri tom nič necítili, pretože váš imunitný systém si ešte nestihol pripraviť odpoveď. Keď si imunitný systém privykne na štípance, začne na postihnuté miesto nepretržite vysielať histamín, ktorý vyvoláva opuch a svrbenie.
Ide o jeden z prípadov, keď imunitný systém narobí viac škody ako úžitku. Najlepším spôsobom, ako bojovať proti histamínom vyvolanému svrbeniu, je podľa Rebeccy Harringtonovej nadopovať telo antihistamínmi.
„Ak je svrbenie neznesiteľné, aplikujte na postihnutú oblasť antihistamínový krém alebo gél, alebo užite antihistamínovú tabletku. V zozname ingrediencií hľadajte ‚Difenhydramín‘ – nájdete ho v ktorejkoľvek lekárni a nebude vás stáť veľa peňazí.“
Antihistamínové pilulky môžete preventívne užiť aj v momente, keď vás komár uštipne, aby ste zabránili zápalu na danom mieste.
Pochybnosti o účinnosti antihistamínu
Napriek tomu, že antihistamín je najviac používaným liekom na štípance od komára, v minulosti sa vynorilo niekoľko pochybností o efektívnosti tohto lieku. V roku 2012 bola napríklad uverejnená štúdia, ktorá sa zamerala na preskúmanie efektívnosti bežne dostupných liekov pri liečbe štípancov od hmyzu.
Výsledkom štúdie bolo len malé množstvo dôkazov o účinnosti liekov na malé štípance hmyzu. Maste s obsahom antiseptických látok a antihistamínov alebo utlmujúcich látok ako lidokaín a benzokaín pomôžu len „niekedy“.
Štúdia v závere usúdila, že „niekedy“ je lepšie ako „nikdy“, a zúfalým čitateľom poskytla toto odporúčanie:
„Pri miernych lokálnych poraneniach by ste mali vyčistiť okolie a aplikovať studený obklad. Na bolesť môžete užiť orálne podávané analgetiká a aplikovať kortikosteroidný krém na zmiernenie zápalu a svrbenia. Pri rozsiahlejšom poškodení môžete užiť orálne podávané antihistamíny.
Počas dňa uprednostnite neupokojujúce antihistamíny, počas noci môžete siahnuť aj po upokojujúcich. Menšie poranenia nevyžadujú použitie antibakteriálnych liečiv, no pri sekundárnych infekciách by ste mali použiť aj antibakteriálne prostriedky.“

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.