Déjà vu: Vedci zistili, čo v skutočnosti znamená

Podľa vedcov sa tento mysteriózny jav dá vysvetliť.
Déjà vu je znepokojivý pocit, že sa nám práve stalo niečo, čo sme zažili už predtým, no nevieme si to vysvetliť. Niektorí tvrdia, že sú to spomienky z minulých životov, iní vtipkujú, že je to “chyba v matrixe”. A čo o tomto fenoméne hovorí veda? Podľa výskumníkov déjà vu neznamená, že môžete predpovedať budúcnosť alebo čo sa bude diať ďalej. Podľa vedcov je to len pocit.
Tím psychológov z Coloradskej štátnej univerzity sa pokúsil odhaliť tajomstvo toho javu, ktorý väčšina ľudí pocíti, keď sa ocitnú v novej situácii, ale majú pocit, že tam už predtým boli. Kognitívna psychologička Anne Clearyová povedala, že je za tým trik mozgu podobný tomu, keď máte na jazyku nejaké slovo, ale nemôžete si naň spomenúť.
Déjà vu nedokáže predpovedať budúcnosť
Clearyoá a jej výskumný tím testovali účastníkov štúdie pomocou rôznych virtuálnych scenárov v počítačovej hre The Sims. Používali rôzne druhy bludiskových scenárov - v niektorých boli scény so smetiskami, zatiaľ čo v iných boli záhrady, ale pomocou tej istej šablóny sa u účastníkov vyvolal pocit déjà vu.
Napriek pocitu, že tam už predtým boli, účastníci neboli schopní využiť pocit predvídania, aby im pomohol prejsť virtuálnym videom. Výskumníci ukázali, že podivné pocity sú podobné skutočným spomienkam, na ktoré si ale nevedia spomenúť. Je to súčasť fenoménu, ktorý nazývajú "metapamäť”.
Clearlyová povedala:
"Nemôžeme si vedome pamätať predošlú scénu, ale naše mozgy rozpoznávajú podobnosť. Táto informácia prechádza ako znepokojujúci pocit, že sme tam predtým boli, ale nemôžeme zistiť, kedy alebo prečo.
Mojou pracovnou hypotézou je, že déjà vu je osobitným prejavom oboznámenosti. Máte oboznámenia o situácii, keď máte pocit, že by ste ho nemali mať, a preto je to tak prudké, tak zarážajúce."
Pri déjà vu sa v mozgu aktivujú iné centrá, ako pamäťové
V ďalšej štúdii University of St. Andrews, výskumný tím vyvinul spôsob spustenia déjà vu a následne sledovali činnosť mozgu účastníkov, ktorí ho pociťovali.
V pamäti nenašli žiadny pohyb, čo naznačuje, že déjà vu nie je vytvorené falošnými spomienkami. Vedcom sa na skenoch mozgu zvýraznili skôr oblasti mozgu, ktoré zahŕňajú rozhodovanie a riešenie konfliktov, takže by to mohlo znamenať, že mozog nás upozorňuje, že je tu chyba.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.