Prepadne vás vždy večer hlad? Toto je dôvod

Celý deň sa tešíte z toho, ako ste pomohli svojej figúre tým, že ste tak málo a zdravo jedli, no vtom zapadne slnko, a vás prepadnú hriešne myslienky na jedlo. Toto je dôvod, prečo večer tak radi hrešíme.
Štúdia Univerzity Johna Hopkinsa (Maryland, USA) poskytla ďalší dôkaz o tom, že večerné hodiny sú z hľadiska schopnosti odolať jedlu naším najväčším nepriateľom. Týka sa to všetkých rovnako, a na vine sú hormóny.
Podľa doktorky Susan Carnellovej našu večernú nenásytnosť vyvolávajú hormóny hladu, ktoré sa v neskorých hodinách znásobujú, zatiaľ čo hormóny sýtosti nám ubúdajú. Ďalším vinníkom tejto situácie je stres, ktorý sa vie zaslúžiť o prehĺbenie priepasti medzi hladinou týchto dvoch druhov hormónov.
„Dobrou správou je, že keď už toto vieme, dokážeme znížiť riziko prejedania sa tým, že sa najeme skôr počas dňa, alebo nájdeme alternatívny spôsob ako sa vysporiadať so stresom.“
Vystresovaní jedáci to majú spočítané
Štúdia si vyžiadala zaujímavé testovanie 32 obéznych dobrovoľníkov s lekársky potvrdenými sklonmi k prejedaniu sa.
Účastníci sa najprv po dobu osem hodín postili, po čom skonzumovali tekutú stravu s určeným počtom kalórií. O dve hodiny neskôr ich čakal stresový test – po dobu dvoch minút si jednu ruku ponorili do ľadovej vody. O ďalšie dve hodiny neskôr im ponúkli pizzu, koláčiky a iné dobroty, z ktorých mohli zjesť toľko, koľko sami chceli.
Počas celého výskumu účastníci hodnotili svoju úroveň hladu a stresu. Vedci im tiež v pravidelných intervaloch brali krv a merali hladinu „hormónu hladu“ ghrelínu a peptidu YY (PYY), ktorý sa spája so zníženou chuťou na jedlo.
U tých, ktorí s testom začali neskôr poobede, bola vo večerných hodinách hladina ghrelínu vyššia a hladina PPY nižšia, než u tých, ktorí boli testovaní od rána. Účastníci so sklonom k prejedaniu sa mali večer vyššiu hladinu ghrelínu, vďaka čomu sa cítili hladnejšie, než ich kolegovia, ktorí zas väčší hlad pociťovali ráno.
Stresový test u všetkých účastníkov zvýšil hladinu stresových hormónov a pocit hladu. Výsledky tých, ktorí s testovaním začali neskôr, však ukázali, že hladina ghrelínu u nich bola celkovo vyššia. To znamená, že stres má na tento hormón horší vplyv v neskorších hodinách.
„Výsledky naznačujú, že večer je vysoko rizikový čas na prejedanie, čo obzvlášť platí vtedy, keď máte stres a sklony k prejedaniu sa.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.