Viac hláv, viac rozumu: Urobíme múdrejšie rozhodnutie, keď sme sami alebo keď sa poradíme?
- 21:07 16.01.2018
- Lodndýn

Toto je spôsob, ako podľa vedcov nájsť správnu odpoveď.
Hovorí sa „Viac hláv, viac rozumu”. Britskí vedci teraz potvrdili, že skupina piatich ľudí dokáže otázky zodpovedať lepšie ako jednotlivec. Ak ste doteraz nemali tímovú prácu v láske, vedzte, že má niečo do seba a ak riešite nejaký problém, správnu odpoveď pravdepodobne ľahšie nájdete, ak ho s niekým prekonzultujete. Avšak za určitých podmienok.
Keď sa radíte v skupine
Niektorí odborníci zastávajú názor, že je lepšie nekonzultovať veci s ostatnými, aby vás nestrhlo „stádové myslenie”. Najnovší výskum z Univerzity v Londýne však tvrdí opak.
Výskumu sa zúčastnilo 5180 ľudí, ktorí dostali otázky zamerané na všeobecné vedomosti z rôznych oblastí, ako napríklad: Aká je výška Eiffelovej veže? Koľko cisárov mala Rímska ríša?. Pri práci v tímoch pritom znížili svoje pochybenia pri odpovediach takmer až o 50% (presne o 49,2%) oproti jednotlivcom, ktorí museli otázky zodpovedať sami, uviedol britský Daily Mail.
Ak by bola správna odpoveď 100 a jednotlivec by si myslel, že je to 200, v skupine by sa napríklad dohodli na kompromise 150 a odpoveď by bola bližšie k tej správnej.
Vedecká štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Nature Human Behaviour, naznačuje, že skupinové diskusie umožňujú ľuďom zdieľať medzi sebou argumenty a odôvodnenia, čo vedie k tomu, že lepšie chápu problémy a sú schopní dospieť k správnym odpovediam.
Čo musíte dodržať a čomu sa vyhnúť?
Iná štúdia to však spochybňuje a tvrdí, že dve hlavy sú múdrejšie ako jedna iba za určitých podmienok. Ak by totiž jeden z dvojice bol menej kompetentný alebo by mal chybné informácie, zhoršil by výsledok správnej odpovede. Podľa Bahramiho štúdie je kľúčová komunikácia medzi ľuďmi a to, či viete odhadnúť a oznámiť svoju schopnosť daný problém vyriešiť. Ak v tíme medzi sebou komunikujete o rôznych uhloch pohľadu, je to prínosné. Netreba však nadhodnocovať vlastné schopnosti.
Štúdia, ktorú spomína portál Science, zase upozorňuje, že skreslené výsledky môže priniesť, ak sa spoliehate na dôveryhodného člena skupiny, no ten sa mýli. Vtedy je správnosť skupinového myslenia ohrozená.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.