Káva má prekvapivý účinok na duševné zdravie

Pitie kávy má zaujímavé účinky nielen na fyzické, ale aj duševné zdravie.
Mierna konzumácia kávy súvisí so zníženým rizikom depresie a nižšou úrovňou Parkinsonovej choroby a demencie, tvrdí nový výskum. Prieskum viac ako 200 štúdií tiež zistil, že pitie 3 až 4 šálok kávy denne súvisí s mnohými ďalšími výhodami. Patria medzi ne nižšie úrovne srdcových ochorení, znížené riziko cukrovky a ochorenia pečene.
Káva bola tiež spojená s nižším rizikom niektorých druhov rakoviny:
- rakovina prostaty
- endometriálna rakovina
- rakovina kože
- rakovina pečene
Aj riziko cukrovky typu 2, žlčových kameňov a dny bolo nižšie u tých, ktorí pili kávu. Zdanlivý účinok kávy bol obzvlášť silný pri pečeňových ochoreniach, ako je cirhóza. Účinky kávy bez kofeínu však neboli také silné.
Ak nepijete kávu, mali by ste začať?
Profesor Eliseo Guallar poskytuje odpoveď: "Mali by lekári odporúčať pitie kávy na prevenciu chorôb? Mali by ľudia začať piť kávu zo zdravotných dôvodov? Odpoveď na obe otázky je nie."
Ale ak už pijete kávu, koľko by ste jej mali vypiť? Profesor Guallar vysvetlil, že najnižšie riziko ochorenia súvisí s pitím troch až piatich šálok kávy denne:
"Vyšší príjem môže znížiť alebo zvrátiť potenciálny prínos. Za mierny príjem sa všeobecne považuje ≤ 400 mg kofeínu denne (asi štyri alebo päť kávových nápojov)."
Výskum publikovaný v The British Medical Journal zhromaždil údaje z množstva rôznych štúdií s mnohými účastníkmi. Avšak spôsob, akým boli štúdie navrhnuté, nám nedokáže povedať, či pitie kávy spôsobuje tieto prínosy pre zdravie. Len nám hovorí, že existuje spojenie, ktoré je potrebné preskúmať.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.