Ste vínkar, alebo pivkár? Takto menia vašu náladu rozdielne druhy alkoholu

Sviatočné obdobie so sebou prinesie dni voľna, a počas voľna sa mnohí z nás radi zabavia napríklad aj pri pohári obľúbeného alkoholu. Niektoré druhy liehu by nám však mohli vyfúknuť úsmev z úst. Pozrite sa na to, ktoré.
V štúdii uverejnenej na stránke BMJ vedci zisťovali, ako ovplyvňuje konzumácia piva, vína a tvrdého alkoholu ľudské emócie počas pitia doma, ale aj na verejnosti. Vedci sa domnievajú, že tvrdý alkohol sa pravidelne spája s agresívnymi pocitmi.
V štúdii odborníci použili údaje zo stránky Global Drug Survey, ktorá sa každoročne pozrie na svetovú spotrebu legálneho a nezákonného alkoholu. Zhruba 30.000 účastníkov z 21 krajín vo veku od 18 do 31 rokov odpovedalo na otázky ohľadom spotreby alkoholu a emócií, aké pri tom pociťujú.
Stavte na víno alebo pivo
Výsledky dokázali, že rôzne druhy alkoholu vyvolávajú rozdielne emócie. Okrem toho, že tvrdý alkohol sa najčastejšie spája s agresiou, červené víno napríklad podporuje pocit uvoľnenosti, ktorý uvádzalo 50% účastníkov aj pri pití piva.
„Dejiny rumu, džinu, vodky a iných druhov tvrdého alkoholu niekoľko storočí spájali jeho konzumáciu s násilím. Tento celosvetový výskum poukazuje na to, že aj dnes pitie tvrdého alkoholu väčšinou vyústi do agresívneho správania,“
uvádza v štúdii spoluautor Mark Bellis z Bangorskej univerzity.
Okrem pocitov agresie tvrdý alkohol dokáže tiež silnejšie stimulovať pozitívnu náladu. Jeho užívatelia uvádzajú, že sa po ňom často cítia nabudene, sebavedome a príťažlivo.
Pijani sú najagresívnejší
Výskum tiež ozrejmil, čo môže byť príčinou závislosti niektorých ľudí na alkohole, a súvisí to s náladou. Pravidelní konzumenti totiž často uvádzajú, že pitie alkoholu (akéhokoľvek druhu) v nich vyvoláva pocit povzbudenosti a pozitívne myšlienky – teda nielen že pijú, aby zabudli, ale pijú aj preto, aby prišli na krajšie myšlienky. Okrem zdravotných následkov to však má aj ďalšiu nevýhodu: u alkoholikov alkohol tiež 6-krát častejšie vyvoláva agresívne správanie.
Vedci v závere štúdie uvádzajú, že na náladu pri pití alkoholu môže mať vplyv aj reklama, príležitosť, pri ktorej ho pijeme a obsah alkoholu v nápoji.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.