V prípade nástenkového tendra padli dlhoročné tresty

Súd oslobodil spod obžaloby troch obžalovaných, nakoľko „nebolo dokázané, že skutok spáchali.“
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku dnes odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Mariána J. a Igora Š. Zvyšných troch obžalovaných spod obžaloby oslobodil.
Bývalému ministrovi výstavby Mariánovi J. súd uložil trest odňatia slobody v dĺžke trvania 12 rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov.
Jeho nástupcovi na poste ministra Igorovi Š. trest odňatia slobody v dĺžke trvania deväť rokov, peňažný trest 30.000 eur a trest zákazu činnosti vykonávať zamestnanie v orgánoch verejnej moci na päť rokov.
Zvyšných troch obžalovaných Zdenku K., Radoslava B. a Tomáša L. spod obžaloby oslobodil.
Z piatich obžalovaných dnes na súd neprišli Igor Š., Zdenka K. a Tomáš L., ktorí požiadali o konanie v ich neprítomnosti.
„V procese hodnotenia dôkazov súd dospel k záveru, že sa skutok stal,“ uviedla okrem iného predsedníčka senátu.
Podľa súdu obžalovaní exministri Marián J. a Igor Š. nezabezpečili zverejnenie výzvy ohľadom verejného obstarávania v masovokomunikačných prostriedkoch, čím znemožnili účasť na zákazke ďalším záujemcom.
Výzva podľa súdu visela na chodbe ministerstva len štyri dni v máji 2007. „Konali v rozpore s princípom transparentnosti,“ poznamenala sudkyňa.
Exminister Marián J. sa podľa súdu dopustil trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Jeho nástupca na poste ministra Igor Š. trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
„Vedome obišli pravidlá verejného obstarávania,“ skonštatovala sudkyňa na margo obžalovaných exministrov.
Marián J. s rozsudkom súdu spokojný nebol. Zodpovednosť však necíti, na ministerstve výstavby sa podľa neho pracovalo dobre. „Verím, že keď sa odvoláme, ten rozsudok bude zrušený,“ povedal Marián J. prítomným novinárom. V procese podľa neho vôbec nešlo o jeho osobu. „Tu podľa môjho názoru ide o to, aby minister bol zavretý. Tu ide o to, že Slovenská republika veľmi správne bojuje proti korupcii, za transparentnosť a toto je výsledok toho, treba niekoho zavrieť, aby sa mohlo poukazovať, ako Slovenská republika bojuje proti korupcii,“ povedal Marián J.
Súd oslobodil spod obžaloby troch obžalovaných, nakoľko „nebolo dokázané, že skutok spáchali.“
Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany - Marián J. a neskôr jeho nástupca Igor Š.
Po prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Vo vreckách dvoch súkromných firiem však malo skončiť viac ako 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť.
Rozsudok nie je právoplatný, odvolanie podala prokurátorka aj obžalovaní exministri.

Mikulec: Šutaj Eštok mal mať plán na reformu civilnej ochrany už pripravený
Civilná ochrana bola po revolúcii zanedbaná a v časoch pandémie sa ukázalo, že je v dezolátnom stave, tvrdí Mikulec.

Policajti naháňali 27-krát trestaného vodiča s osemročným zákazom šoférovania
Zakliesnením osobného automobilu v kríkoch mimo cesty sa skončilo prenasledovanie auta, ktorého 38-ročný vodič v Trenčíne nerešpektoval výzvu polície na zastavenie.

Matovič: Vláda o odmietnutí pandemickej dohody nemohla rozhodnúť per rollam
Delegácia, ktorá má o pandemickej dohode hlasovať na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, podľa Igora Matoviča nemá mandát.

V utorok zasadne ústredný krízový štáb
Ústredný krízový štáb bude hodnotiť aktuálny vývoj ochorenia slintačky a krívačky.

Zatvárame si dvere k lepšej ochrane zdravia, tvrdí Pellegrini
Prezident nepovažuje pandemickú dohodu za nástroj na obmedzovanie slovenskej suverenity.