Vedci varujú: V tomto veku sú ľudia najviac vystavení riziku samovraždy

V tomto veku sú ľudia najmenej šťastní a tým sa zvyšuje aj riziko samovražedného správania. Prečo?
Ľudia v strednom veku sú vystavení najvyššiemu riziku samovraždy. Riziko je zvlášť vysoké u žien v strednom veku, ako tvrdí štúdia uverejnená ako “IZA Discussion Paper No. 10759”.
Rizikový vek
Ľudia vo veku 40- 50 rokov majú dvojnásobné riziko samovrážd ako osoby vo veku 30 alebo 60 rokov. Výsledky sa spájajú s prieskumami šťastia, ktoré zistili, že ľudia sú na dne, keď sa blížia 50-tke.
Profesor Andrew Oswald, autor štúdie, povedal:
"Samovražda v strednom veku, v najbohatších a najbezpečnejších spoločnostiach, ktoré boli v histórii ľudstva známe, je hlavným paradoxom a verejným záujmom. Nie je to len záležitosť sama osebe, je to tiež značka širšieho javu tiesne v strednom veku. Čo sa deje v ľudských životoch okolo 40. roku života, keď ľudia majú tendenciu byť úspešní, stále zdraví a na vrchole svojich síl? "
Aké sú dôvody?
Autori štúdie sa odvolávajú na psychologickú psychológiu Dr. Elliotta Jaquesa, ktorý začal hovoriť o "kríze stredného veku". Argumentoval, že v strednom veku osoba začína premýšľať nad smrťou a hodnotí zmysel svojho života. Za túto myšlienku si vyslúžil posmech a veľkú mieru skepticizmu vo vedeckých kruhoch. U bežných ľudí však získala jeho myšlienka na sile.
Dôvod zvýšenia rizika samovrážd v strednom veku nie je známy, ale autori štúdie špekulujú, že tento jav môže súvisieť so zmarenými snami alebo iným postojom k svojmu zdraviu. Rovnako za to môžu byť rozvraty manželstiev alebo nezamestnanosť v tomto veku.
Existujú aj ekonomické argumenty
Profesor Angus Deaton, ktorý vypracoval štúdiu o životnej spokojnosti v strednom veku, hovorí, že tento faktor môže súvisieť aj s množstvom práce. Toto je totiž obdobie, počas ktorého mzdy dosiahnu vrchol a to aj na úkor vlastného blaha. A dôvod? Chceme sa mať neskôr lepšie.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.