OSN: Štáty začali podpisovať dohodu o zákaze jadrových zbraní
- 16:35 20.09.2017
- New York

Štáty sveta dnes začali podpisovať prvú dohodu o zákaze jadrových zbraní. Dohodu podporuje približne sto krajín, avšak jadrové veľmoci sa na nej nechcú podieľať.
Prvým, kto ju na slávnostnej ceremónii v newyorskom sídle OSN podpísal, bol brazílsky prezident Michel Temer. Očakáva sa, že v prvý deň ju podpíše 51 krajín.
Generálny tajomník OSN António Guterres označil zmluvu za dôležitý krok smerom k svetu bez jadrových zbraní.
Viac ako 120 krajín ju v júli schválilo, zatiaľ čo krajiny vyzbrojené jadrovými zbraňami a ich spojenci s ňou nesúhlasili. Rokovania bojkotovali a tvrdia, že dohoda nebude fungovať.
Podporovatelia dohody tvrdia, že štáty by sa mali teraz snažiť o likvidáciu jadrových zbraní viac ako v minulosti v čase platnosti už takmer 50-ročnej Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v pondelok uviedol, že nová dohoda iba oslabí Zmluvu o nešírení jadrových zbraní.
Dohoda vyžaduje od všetkých krajín, ktoré ju ratifikujú, že nebudú vyvíjať, testovať, vyrábať či inak zaobstarávať, vlastniť alebo hromadiť jadrové zbrane „za žiadnych okolností“, pripomína agentúra AP.

Armáda pre incident pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone
Americká armáda dočasne pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone.

Premiérka provincie Alberta navrhuje referendum o vystúpení z Kanady
Premiérka kanadskej provincie Alberta Danielle Smithová v noci na utorok oznámila, že jej vláda na budúci rok vyhlási referendum o vystúpení tejto provincie z Kanady.

Ukrajina dronmi opäť útočila na Moskvu, viaceré letiská uzavreli
Ukrajina v noci na utorok už druhý deň po sebe zaútočila dronmi na Moskvu.

Starmer a Macron sa zhodli na potrebe 30-dňového prímeria na Ukrajine
Britský premiér Keir Starmer v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Hegseth nariadil znížiť počet štvorhviezdičkových generálov o 20 percent
Americký minister obrany Pete Hegseth nariadil znížiť počet štvorhviezdičkových generálov a admirálov v aktívnej službe najmenej o 20 percent.